KOBİ’lere Nefes Alma İmkanı
Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası’nda (KMTSO) gerçekleştirilen Nefes Kredisi tanıtım toplantısına, Oda Başkanı Serdar Zabun, Denizbank Çukurova Bölge Müdürü Engin Eskiduman ve Kahramanmaraş Ticaret Borsası Başkan Yardımcısı Ökkeş Karayağlı katıldı.

Toplantıda KMTSO Başkanı Zabun ve Denizbank Bölge Müdürü Eskiduman Nefes Kredisi hakkında bilgi verdi, gazetecilerin sorunlarını cevapladı.

KMTSO Başkanı Serdar Zabun yaptığı konuşmada, KOBİ’lerin finansmana erişimini kolaylaştırmak ve yüksek faiz baskısını azaltmak için oda ve borsaların katılımı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin öncülüğünde Nefes Kredisi adı altında yeni bir finansal kaynak oluşturulduğunu söyledi.

Kredi vadesinin 12 ay olduğunu ifade eden Zabun, aylık eşit taksitlerle ödeme yapılacağını ve brüt faiz oranının aylık yüzde 0.825, yıllık ise yüzde 9,90 olduğunu kaydetti. Kredi limitinin 100 bin TL olduğunu açıklayan Zabun, her üyenin bir kez kullanabileceğini belirtti.

KAHRAMANMARAŞ 5 MİLYON TL KREDİ KULLANACAK

Yapılan düzenleme ile Kahramanmaraş’ta 5 milyon 500 bin TL Nefes Kredisi kullanımı sağlanacağını aktaran Zabun şunları konuştu: “Yakın tarihte KMTSO olarak yeni bir para aktarımı daha sağlayacağız. Bunun miktarını da yılbaşından sonra açıklayacağız. Sağlanan bu finansman ile KOBİ’lerimiz azami ölçüde faydalanarak, ülkesine ve şehrine yatırım olarak geri dönüş sağlayacaktır. Finansmandan yararlanmak için gerekli şartlardan biri de, yıllık cirosu 40 Milyon TL’nin altında olan ve çalışan sayısı 250’den az olan her sektördeki firmalar yararlanabiliyor.  Kredinin masraf kısmında ise küçük bir meblağ söz konusu, 250 TL kadar. Krediye kefalet ise Kredi Garanti Fonu (KGF) KOBİ’lere yüzde 85 oranında kefalet sağlayacaktır.

“ÜYELERE ÇOK CİDDİ BİR FİNANSMAN DESTEĞİ”

Denizbank Çukurova Bölge Müdürü Engin Eskiduman Nefes Kredisinin çok kısa bir süre önce TOBB, KGF, Denizbank ve Ziraat bankası işbirliği ile hayata geçirilen bir proje olduğunu belirtti. 

Dünyanın ve ülkemizin zor bir dönemden geçtiğine dikkat çeken Eskiduman şunları dile getirdi: “Zor dönemlerde özellikle KOBİ’lerin finansmanına erişimi bir miktar zorlaşıyor. Buna paralel olarak ta bu dönemde maliyet ister istemez piyasalardaki tedirginliğe bağlı olarak bir miktar yukarıya çıkıyor. KOBİ’lerin gelişmesi amacıyla Nefes Kredisi Başbakanımızın öncülüğünde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin de birleştirici unsur olması ile hayata geçti. Kredi başvuruları 12 ay vadeli, yıllık 9.90 faiz oranı, aylık 0.83 faiz oranıyla kullanılıyor. Oldukça cazip bir kredi. Şu anda mevduat faizlerinin yüzde 11 ve 12’lerde olduğunu düşünürsek gerçekten üyelere çok ciddi bir finansman desteği ucuz maliyetli olarak sağlanıyor. Bunun da piyasalarda olumlu yansımalarının olacağını tahmin ediyoruz. Odalarımız ve bankalar bu projeye katkı sağlıyor.”

KOBİ’ler için önemli bir imkan olduğunu söyleyen Eskiduman şu şekilde konuştu: “Bizler düşük faizli kredi imkanları ile bunu desteklemeye çalışıyoruz. Odalarımızın kendi tasarruflarında bulunan mevduatları,  protokol gereği imzalanan 2 bankanın yatırmak suretiyle projeye katkı sağlıyorlar. Odalarımızın yatırdığı tutarın 10 katı kadar krediyi KOBİ’lerimizin üyelerine sunma imkanı sağlıyoruz.

“BU İMKÂNDAN MÜMKÜN OLDUĞU KADAR ÇOK ÜYEMİZİN FAYDALANMASI”

Özellikle bu segmentte KOBİ'lere son derece olumlu katkılar sağlayacağını tahmin ediyoruz. Şu an itibariyle 3,5 Milyon TL kredi kullanımı söz konusu Kahramanmaraş merkezde. İlçeleri de dahil ettiğimiz zaman 6 veya 7 milyon TL civarında finansmandan bahsetmemiz mümkün. Projenin başındayız, bu projede toplam Türkiye geneli kullanılacak para 5 milyar TL.

Bu rakamın projenin gidişatına göre daha da yukarı çıkma imkanı var. KOBİ’ler dediğimiz zaman çok önemli bir kitleden bahsediyoruz. Bugün Türkiye'deki işletmelerin yüzde 99'u KOBİ’dir. İstihdamın yüzde 76’sını KOBİ'ler yapar. İhracatın yüzde 54’ünü KOBİ’ler yapar. Konuştuğumuz kitle Türkiye'nin bel kemiği dediğimiz kısım.

Kahramanmaraş gerçekten önemli bir sanayi ve ticaret şehri. Her anlamda Türkiye genelinde çok önemli bir yere sahip. Sıradan bir ilden bahsetmiyoruz. Dolayısıyla gönlümüzden geçen bu imkândan mümkün olduğu kadar çok üyemizin faydalanması. Burada ne kadar çok bu kredi kullanılırsa bunun geri dönüşü de bir o kadar çok olacaktır.” (M. SERHAT TOPALCA)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.