BBP ve Alperenlerin İstişaresi Devam Ediyor
Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Avrupa Türk Birliği Federasyonu, BBP ve Alperen Ocakları tarafından düzenlenen istişare toplantısı ile ilgili basın açıklaması yaptı.  

İstişare toplantısının birinci oturumunda merhum lider Muhsin Yazıcıoğlu ve arkadaşlarının hayatını kaybettiği olayla ilgili gelinen noktanın değerlendirildiğini belirten BBP Lideri Mustafa Destici, konuyla ilgili aile üyelerinin, avukatların ve kendilerinin bilgi verdiğini kaydetti.

Destici, bu gün gerçekleştirilecek ikinci oturumda, Avrupa Türklüğünün sorunları, Türkiye-Avrupa- AB ilişkileri ve gelinen son noktanın, AB’nin bu süreçte Türkiye’ye bakışı ve bunun Avrupa’da yaşayan Türklere yansımasının ele alınacağını bildirdi.

BBP olarak kuruldukları günden bu yana AB’nin bir hayal tüneli olduğunu ifade ettiklerini aktaran Genel Başkan Destici, Türkiye’nin AB üyeliğinin bizim istediğimiz şartlarda gerçekleşmeyeceğini ve bundan dolayı hayal tünelinde beklemenin hiçbir faydası olmadığını defalarca dile getirdiklerini söyledi. Bunun yanında Avrupa’yla ilişkilerin en üst düzeye çıkarılması ve AB ülkeleriyle ekonomik, siyasi, kültürel anlamda bütün ilişkilerin olumlu yönde yürütülmesi gerektiğini açıkladı.  

Akşam yapılacak 2 oturumda, Türkiye’nin temel meselelerini, dünyada ve yakın coğrafyamızda yaşanan gelişmeleri ve bunların Türkiye’ye yansımalarını değerlendireceklerini söyledi.          Aynı zamanda, siyasi hareketlerini, ileriye dönük yapacakları çalışmaları istişare edeceklerini açıklayan Destici, yarın sabah değerlendirme toplantısıyla 3 günlük kampı tamamlayacaklarını ifade etti.

“TÜRKİYE ONLARLA HİÇ KIYASLANAMAYACAK ŞEKİLDE HER ANLAMDA DAHA İYİ BİR KONUMDA”

Türkiye’nin ve içinde bulunduğumuz coğrafyanın şu anda zor bir süreçten geçtiğini söyleyen BBP Genel Başkanı Mustafa Destici şunları konuştu : “Kendi ülkemizi, şu anda içinde bulunduğumuz şartlar veçhesinde iyi, şanslı diye değerlendirebiliriz. Yani Suriye, Irak, Libya, Mısır ile kıyasladığımızda Türkiye onlarla hiç kıyaslanamayacak şekilde her anlamda daha iyi bir konumda. Ama yine de içinden geçtiğimiz bu günler, yaşadığımız hadiseler, özellikle terör saldırılarına peş peşe muhatap kalmamız bizi ve milletimizi gelecekle ilgili derin endişeye sevk etmektedir. Bir taraftan PKK terör örgütü adeta her gün canımızı yakmakta. Bütün bunlar devam ederken sınırımızın hemen yanı başında, tabi hem hudut güvenliğimizi sağlamak hem sınırımızın hemen yanındaki bölgeleri terör unsurlarından temizlemek için Türk Silahlı Kuvvetlerimizin başlatmış olduğu Fırat Kalkanı operasyonunda yine onlarca askerimizi şehit verdik ve şehit vermeye devam ediyoruz. Onlarca yaralımız var ve 3 askerimiz şu anda kayıp. Onlardan bir bilgi alınabilmiş değil. Başta aileleri olmak üzere hepimiz askerlerimizin akıbetini merak ediyoruz. Bir an önce kimin elindeyse bulunup alınmasını ve ailelerine teslim edilmesini, silahlı kuvvetlerimize katılmasını biz behemehal bekliyoruz.”

“TOPYEKUN YAPILIYOR OLMASINI DA BİZ MEMNUNİYETLE KARŞILIYORUZ”

BBP’nin özellikle terörle mücadelede bütün iktidarların hep yanında durduğuna vurgu yapan Destici, eksikleri, aksaklıkları uygun bir lisanla ve hazırladıkları projelerle iktidara ilettiklerini söyledi. Terörün, sadece dağda ya da şehirde bulunan teröristle mücadeleyle bitmeyeceğinin her zaman üzerinde durduklarını kaydeden Destici, terör örgütlerinin tüm unsurlarına karşı topyekun bir mücadele verilirse ancak o zaman netice alınacağını dile getirdi.  Genel Başkan Destici şu şekilde konuştu: “Geldiğimiz bu noktada özellikle PKK terör örgütüne karşı, finans kaynaklarına yönelik, onlara lojistik destek sağlayan sözde sivil toplum örgütleri, belediyelerde yuvalanmışlar oralara karşı, devlet kadrolarının içerisine sızmışlar, onlara karşı, kimisi dağda kimisi Meclis’te terörist cenazelerine katılan ve onları öven, açıktan devlet kurmaktan söz eden ve Kandil’i yol eden, Suriye’nin kuzeyindeki PYD’ye açıktan destek veren ve onunla birlikte yürüyen, PKK’lı teröristlerle sarmaş dolaş olan, sözde milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılıp bir anca önce hukukun önüne çıkarılmasını da biz daha önce defalarca dile getirmiştik. Şimdi bu mücadelenin tüm unsurlarına karşı topyekun yapılıyor olmasını da biz memnuniyetle karşılıyoruz. Ve sonuna kadar gidilmesini ve 1 terörist kalmayıncaya kadar bu mücadelenin devam etmesini arzu ediyoruz. Eğer burada bir gevşeklik, bir rehavet söz konusu olursa bu mücadele yine aksar ve önümüzdeki süreçlerde PKK daha güçlü, daha fazla meşruiyet almış bir şekilde yine canımızı yakmaya, milletimizin devletimizin başına bela olmaya devam eder.”

Destici, PKK’nın, Avrupa’daki bazı ülkelerden aldığı akılla, hayatını kaybeden siviller olmasına rağmen Türkiye’de güvenlik güçlerine yönelik saldırı yaparak, bu şekilde kendisine meşruiyet kazandırmaya çalıştığını kaydetti.  

“HALEP’TE YAPTIĞI KATLİAMI BÜTÜN DÜNYA SEYRETTİ”

Suriye’de yaşanan gelişmelerin herkesi derinden üzdüğünü ve Halep’in bütün dünya için bir simge olduğunu belirten Destici şöyle konuştu: “Maalesef Esad rejiminin İran ve Rusya’nın desteğiyle Halep’te yaptığı katliamı bütün dünya seyretti. Türkiye elinden gelen her türlü maddi, manevi desteği verdi. Neticede gücümüz ve milletin gücü ancak buraya kadar yetti ama Halep’i kurtarmaya yetmedi. En son Rusya’da yapılan Türkiye, İran, Rusya üçlü zirvesinden de maalesef Halep’in Esad rejiminin kontrolüne bırakılması adeta onaylanmış ve kabul edilmiş oldu.”

“YAPACAĞIMIZ İŞ KOLAY, BUNLARDAN BELİRLİ GRUPLARI KURACAĞIZ…”

Bölgede bulunan Türkmenlerin ayrı bir önemi olduğuna işaret eden Destici şu şekilde konuştu : “Hem Bayırbucak, hem Halep ve diğer Suriye bölgelerinde maalesef Türkmenlere bizim arzu ettiğimiz seviyede sahip çıkılamadı. Bölük pörçük bir hale geldiler ve neticede bütün gruplar orada bir hak iddiasındayken maalesef Türkmenler bunu sağlayamadı ya da Türkmenlere bunu sağlayacak destek ve güç verilmedi. Hala vakit geçmiş değil, Kerkük’te PKK keleşlerle dolaşıyor ve buna karşı koyacak bir Türkmen gücü yok. On binlerce Türkmen var şu an Türkiye’de, Suriye’den ve Irak’tan gelmiş, hatta yüz binlerce.  Yapacağımız iş kolay, bunlardan belirli grupları kuracağız, alacağız, eğiteceğiz burada ve oraya göndereceğiz. Onların da hem Suriye’de hem Irak’ta askeri birliklerinin olmasını sağlayacağız. Türkiye olarak buna mecburuz. Eğer Irak’ta ve Suriye’de hem Türkmen varlığını korumak hem orada masum ve mazlum insanların haklarını savunmak, oradaki zulümlere son vermek istiyorsak bunu Türkiye yapmak zorunda.”

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici’nin ardından, Avrupa Türk Birliği Federasyonu Genel Başkanı Erol Yazıcıoğlu konuştu. Daha sonra istişare toplantısına geçildi. (M. SERHAT TOPALCA)  

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.