Eğitim-İş İmza Topluyor
Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim-İş) Kahramanmaraş Şube Başkanı Ahmet Kürtül, düzenlediği basın toplantısında, eğitim çalışanlarının ek göstergesinin yükseltilmesi için imza kampanyası başlattıklarını açıkladı.

Eğitim-İş Şube Başkanı Ahmet Kürtül, Ek Gösterge Cetvelinin “Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfı” bölümünün gözden geçirilerek yeniden düzenlenmesi ve eğitim çalışanlarının ek göstergesinin yükseltilmesi talebiyle TBMM Başkanlığı’na gönderilmek üzere imza kampanyası başlattıkları söyledi.

Kürtül, ülke genelinde başlatılan imza kampanyasının ardından konuya dikkat çekmek için Kahramanmaraş Milletvekillerine faks ve mail gönderdiklerini ifade etti.

Eğitim-İş Kahramanmaraş Şube Başkanı Ahmet Kurtul yaptığı açıklamada şunları dile getirdi: “Eğitim-İş, sadece memurların iş güvencesini değil, ülkedeki bütün çalışanların güvenceli, kadrolu ve insanca yaşayabilecekleri bir ücret seviyesinde çalışmalarını savunmaktadır. Bu görev bilinciyle Eğitim-İş olarak 3600 ek gösterge için başlattığımız imza kampanyasının basında ve kamuoyunda yer almasının hemen ardından yine bir yandaş sendika iktidarla işbirliği yaparcasına ‘devlet kaynakları bu talebi karşılayamaz’ açıklamasını yapabilmiştir.

Başarılı bir eğitim sisteminin yolu demokratik ve bilimsel bir programla birlikte, motivasyonu yüksek, mesleğinden elde ettiği gelirin yeterli olduğunu düşünen eğitim çalışanlarının varlığından geçmektedir. Ancak ülkemizde eğitim alanında çalışanların, OECD ülkelerindeki eğitim çalışanlarına göre oldukça fazla çalışmalarına rağmen onların dörtte biri oranında ücret aldıkları bilinmektedir. Eğitim çalışanlarımızın büyük çoğunluğu mesleğinden elde ettiği gelirin yetersiz olduğunu, buna bağlı olarak toplumdaki saygınlığının ve mesleki verimliliğinin azaldığını düşünmektedir.”

“400 BİNE YAKIN ÖĞRETMENİN ATANABİLMESİNİN DE ÖNÜNÜN AÇILMASI DEMEKTİR”

Eğitim alanında yaşanan sorunların önemli nedenlerinden birisinin öğretmenlerin ekonomik durumlarındaki yetersizlik olduğunu savunan Kürtül şu şekilde konuştu: “Eğitim çalışanlarının ekonomik durumlarındaki yetersizliğin kısmen de olsa ortadan kaldırılması için devlet memurlarının hizmet sınıfları, görev türleri ve aylık aldıkları dereceler itibariyle belirlenmiş olan ek gösterge rakamlarının yeniden düzenlenmesine gereksinim vardır. On binlerce eğitim emekçisi emekli maaşının düşük olması nedeniyle zorunlu giderlerini bile karşılayamama kaygısı ile emekli olamamaktadır. Bu gerçeğin yanında ek göstergelerin talebimiz doğrultusunda yükseltilmesi halinde 400 bine yakın öğretmenin atanabilmesinin de önünün açılması demektir.”

“FAKS VE E-POSTALAR İLE DİKKATLERİNİ ÇEKMEYE ÇALIŞIYORUZ”

Ek göstergenin 3600’e çıkarılması taleplerini herkesle paylaştıklarını aktaran Kürtül şunları ifade etti: “Eğitim-İş olarak, Ek Gösterge Cetvelinin “Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfı” bölümünün gözden geçirilerek yeniden düzenlenmesi ve eğitim çalışanlarının ek göstergesinin yükseltilmesi talebiyle TBMM Başkanlığı’na gönderilmek üzere başlattığımız imza kampanyasının ardından bugün de ilimizin tüm milletvekillerine bu taleplerimizi içeren faks ve e-postalar ile dikkatlerini çekmeye çalışıyoruz. Hepimizin ortak kazanımı olacak ek göstergenin 3600’e çıkarılması talebimiz için tüm sendikalara, milletvekillerine, partilere, tüm eğitim çalışanlarına ve halkımızın desteği ile gerçekleşeceği çağrımızı kamuoyu ile paylaşıyoruz.” 

Maraş Aktif

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.