Başkan’dan Sitem Üstüne Sitem!
Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) Başkanı Kemal Karaküçük, Odanın 2015 yılı son Meclis toplantısında yaptığı konuşmada sitem üstüne sitem etti.

KMTSO Başkanı Kemal Karaküçük, 32. Meclis toplantısında yaptığı 50 dakikalık konuşmasını adeta sitemlerle süsledi. Özellikle oda üyelerine sitem eden Karaküçük, yapılan toplantılara, eğitim programlarına gereken önemin verilmediği ve katılımın düşük olduğu yönünde dert yandı.

Odanın 2015 yılı çalışmaları hakkında detaylı bir sunum yapan Karaküçük, uzun süren konuşmasında geride kalan yıl içindeki sitemlerini de bir bir döktü.

DOĞAKA destekleri hakkında bilgi veren KMTSO Başkanı Kemal Karaküçük, desteklerden daha büyük anlamda faydalanılabileceğine dikkat çekerek şunları söyledi: “Bunların eğitim programları oluyor, bunlardan nasıl faydalanılacağı konusunda biz üyelerimize tanıtım ve bilgilendirme yapıyoruz. Ama bizde maalesef, Maraş’ta eğitim denince kimse gelmiyor toplantıya, kimse gelmiyor. Burada bu kurumlar tamamıyla hibe destekleri dağıtıyor, kredi değil. Bu konuyla ilgili personelinizi gönderebilirsiniz, muhasebecinizi gönderebilirsiniz. Yani burada bedava danışmanlık yapılıyor ama maalesef evet baktığınız zaman yine ciddi anlamda kullanıyoruz ama çok daha fazla bunlardan istifade edebiliriz, imkânlar var.”

“SANAYİ GELİŞİRKEN SOSYAL ANLAMDA GELİŞİMİ SAĞLAYAMIYORUZ”

Kahramanmaraş’ın yeteri kadar tanıtılmadığına vurgu yapan Karaküçük şunları ifade etti: “Aslında biz Kahramanmaraş olarak sanayimiz gelişiyor ama biz sanayi gelişirken sosyal anlamda gelişimi sağlayamıyoruz. Biz kendi ilimizi yeterince tanıtamıyoruz. Kahramanmaraş Türkiye’nin 16. büyük ekonomisine sahip ve 30 büyükşehrin içerisinde olan bir Büyükşehir Kahramanmaraş, 1milyonu aşan nüfusuyla biz Kahramanmaraş’ı gerçek anlamda tanıtamadığımızı düşünürüz ve kendi aramızda hep bunu eleştiririz. Bu anlamda şehre giriş-çıkışın artması ve turizm sektörünün bununla birlikte kültürün daha yaygınlaştırılması adına bence Sayın Bakan’ımızın da bu sektörde ve bu konuda Bakan olarak görevlendirilmesi bence büyük bir kazanç.”

“DIŞARDAN İNSANLARI GETİRİYORUZ AMA MAALESEF GEREKLİ İLGİYİ GÖREMİYORUZ”

Metal mutfak eşya sektörüyle ilgili çalıştay yapıldığını, ekonomi bakanlığı desteklerine yönelik eğitim programları gerçekleştirildiğini belirten ve tüm bakanlıkların vermiş olduğu destek ve teşviklere yönelik tanıtımların odada düzenlendiğini aktaran Karaküçük: “Ama maalesef katılım düşük oluyor, bu konuda sizler katılamıyorsanız mutlaka ilgililerinizi gönderin. İlgilileriniz de buraya gelip sadece katılmak için değil mutlaka daha sonrasında sizde rapor isteyin. Yani bu ilgili bakanlık veya toplantı ne veriyormuş, ne öğrendin diye. Buraya kimse boş yere gelip gitmesin. Şundan emin olabilirsiniz bir eğitim programı veya biz bir faaliyet yapıyorsak bununla alakalı en etkili, en bilgili insanları getiriyoruz. Ama maalesef burada biz sizleri bulamıyoruz. Biz burada asıl üyelerimizi bulamıyoruz. Yani dışardan insanları getiriyoruz, anlatıyoruz, teşvikler, sunumlar vs. vs. ama maalesef gerekli ilgiyi göremiyoruz.” şeklinde konuştu.

“KATILIMCI KONUSUNDA CİDDİ BİR EKSİKLİK YAŞIYORUZ”

Yatırımın kiminle yapılacağı, bunun hangi bankayla en ucuz şekilde finanse edileceği konusunda üyelere katkı sağlamak için bir eğitim programı düzenlediklerini ve bir anlamda bankacılık adına mini bir fuar gerçekleştirdiklerini kaydeden Karaküçük şu şekilde konuştu: “Buraya kimi çağırdık, Türkiye Kalkınma Bankası’nı çağırdık. Avrupa Yatırım Bankası’nın buradaki yetkililerini çağırdık. Türkiye’deki özel sektörün en büyük bankalarını çağırdık. Türk İhracatçı bankasını çağırdık yani sizin yapacağınız yatırım, yatırım sonrasında ihracatla alakalı en uygun, en uzun vadeli ve en cazip kredileri tanıma-tanışma ve burada tek tek dinleme adına, bilgi almanız adına biz gün boyunca tüm bankların 45 dakika boyunca kendi sunumlarını ve kendi kredilerini pazarlama adına bir sunum yapmalarını talep ettik. Ve sağ olsun hepsini buraya topladık ama maalesef yine katılımcı konusunda ciddi bir eksiklik yaşıyoruz. İlgisizlik var yani belki şu var baktığınız zaman ‘bizim hali hazırda çalıştığımız bir bankamız var.’ Var herkesin var yani ama biz daha iyisini sunuyoruz, daha iyileri görün üyelerimiz diye. Bankalar buraya kredilerini satmak için geliyor, biz ürünlerimizi satmak için nasıl mücadele veriyorsak onlar da geliyorlar buraya. Geliyorlar ama dinleyecek insanlar ya yeterli değil ya da gelen insanlar çok vasıfsız. Yani firmaların yatırımdan fazla bilgisi olmayan muhasebeci arkadaşlar. Yani bu konuda ben lütfen dikkate alınmasını rica ediyorum. Sonuçta biz laf olsun diye bir program düzenlemiyoruz. Kimse bizi, dostlar alış verişte görsün diye de yapmıyor ama yatırım teşvik belgelerini görüyoruz, alınan yatırım teşvik belgeleri var. Demek ki yatırım var, yatırım meyli var, yatırım düşünen burada sanayici arkadaşlarımız var. Bunlara destek olalım diye bunları yapıyoruz. Belki arkadaşlar alışa gelmiş oldukları kredileri tercih ediyor olabilirler. Biz daha cazip ve daha iyisini sunmanın derdindeyiz. Bu konuda da maalesef yeterli noktada, katılımcılar güzeldi baya vardı ama ben yine de yeterli görmedim.”       

“HEP FUARDA GEZECEK OLAN İNSANLAR KRAVATLI, CEKETLİ BEKLEMEYİN YANİ”

Fuar organizasyonlarına yönelik yapılan eleştirileri değerlendiren KMTSO Başkanı Kemal Karaküçük şunları söyledi: “Kahramanmaraş’ta bu zamana kadar fuar yapılmıyordu. Bu işi ilk defa biz başlattık, bir iş yavaş yavaş başlayarak düzelir. Zannetmeyin ki İstanbul’da, yurt dışında gittiğiniz fuarlar first class fuarlar da ilk yapılmaya bu hale gelmiş değil. Her şey adım adım oluyor. Mesela inşaat fuarında, gerek fuar şirketimizin o konuda yetersizliği gerekse sektörün belki ilgisizliğinden dolayı yeterli katılımcı görmediğimiz için iptal ettik. Ama tarım fuarında gelip, ilden, ilçeden, köyden gelsin insanlar, gezsin insanlar. Çiftçiler gezsinler. Yani bizim böyle hep fuarda gezecek olan insanlar kravatlı, ceketli beklemeyin yani. Gelsin tarım fuarında adam görsün, tohumculuğu görsün, makineleri görsün, oradaki aletleri, edevatları görsün. Kendisinin el yordamıyla yaptığı bir şeyin elektronik olan yapılan bir modeli varsa onu görsün. Kimsenin gelip gezmesinden rahatsız olmayalım veya kravatsız gördüğünüz adamları bu adamlar boş geziyorlar, bunlardan da rahatsız olmayalım. Tarım, hayvancılık bu memlekette gelişsin, bizim o kadar verimli arazilerimiz var. İnsanlar gezerek, görerek bilirler. Ben bu konudaki eleştirileri gerçekten çok doğru bulmuyorum. Sonuçta halka açık halk da gelir gezer, herkes de gelir gezer.” (M. SERHAT TOPALCA)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.