Genç KASİAD İlk Programını Düzenledi

Genç KASİAD kurulumuz tarafından düzenlenen Aile Şirketlerinde Kabuk Değişimi konulu panele;  Eğitimci Yazar Prof. Dr. Emre Alkin, Boğaziçi Üniversitesinden Av. İlker Ünsever, Yönetim Danışmanı Yazar Adnan Nur Baykal ve NEF Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur konuşmacı olarak katıldı.

Programın açış konuşmasını yapan Kahramanmaraş Sanayici ve İş Adamları Derneği (KASİAD) Yönetim Kurulu Başkanımız Ali Arpasatan şunları dile getirdi: “Ülkemizdeki şirketlerin yüzde 95’i aile şirketi. KOBİ’lerin ise neredeyse tamamı aile şirketi. Ne yazık ki, üçüncü kuşağa geçen aile şirketi sayımız ancak yüzde 13’ler civarında. Başka bir istatistikte ise, ülkemizdeki aile şirketlerinin ortalama ömrünün 20 ile 25 yıl arasında olduğunu görüyoruz.

Yani bu konu, sadece şehrimiz açısından değil tüm ülke açısından hayati öneme sahip durumda. Özetle, üçüncü kuşağa geldiğimizde şirketler ya el değiştiriyor ya da kapanıyor. İşte bu noktada, kurumsallaşmak ve aile-iş ilişkilerinin yeninden düzenlenmesi gibi ihtiyaçlar karşımıza çıkıyor. Başka bir ifadeyle, baba-patron ikilemini aşmamız gerekiyor. Tabi, bu süreci yönetirken de sevgi ve saygı ikliminin korunmasını da çok önemsiyorum.”

KASİAD’da yazılı olmayan bazı kaideler ve değerler olduğunu belirten Arpasatan şu şekilde konuştu: “Biz ilk kuşaktan bayrağı devralırken, bu kaide ve değerleri her şeyin üstünde tuttuk. Bunların içinde vatanımıza hizmet ve devletimize bağlılık en başta gelir. Yeni dünya düzeninde, ülke olarak bir geçiş süreci yaşıyoruz. Bu süreçte Türkiye’nin topyekun bir kalkınma modeline ihtiyacı var. İşte bunun için, en büyük vatanseverliğin daha çok üretmek ve daha çok paylaşmak olduğunu düşünüyorum.”

Genç KASİAD Kurulu Başkanı Burak Orhan Arifioğlu şunları ifade etti: “Bugün burada Genç KASİAD’ın ilk etkinliği için toplanmış bulunuyoruz. Nisan ayında, Genç KASİAD kurulduktan sonra Danışma Kurulumuz ve yönetimimizle konuşurken, iki nesli bir araya getirmemiz gereken güzel bir program yapma konusunda fikir birliğine varmıştık. Arada geçen dönemde, daha erken tarihlerde bu etkinliği yapmak istedik fakat bugün yapılabilecek en güzel şekilde bu etkinliği hazırladığımızı düşünüyorum. Bu etkinliğimiz için yaklaşık 2-3 aydır ciddi bir emek vermiş olsak da, aslında biz mental olarak bugün için uzun yıllardır hazırlanıyoruz.

Bugün için aslında ilk hazırlığımızı, çocukken ilk kez “büyüyünce kimin gibi olmak istiyorsun” sorusunu duyduğumuzda yapmıştık. Bizim bu soruya cevap olarak verdiğimiz isimler, yani anne ve babalarımız şu an bu salonda bulunuyor. Ve bizler için bu sorunun cevabı, çocukluktan bugüne ve ömrümüzün sonuna kadar hiçbir zaman değişmeyecek.”

Açış konuşmalarının ardından panele geçildi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.