İş Teftiş Faaliyetleri Toplantısı Yapıldı
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu Başkanlığı tarafından düzenlenen “İş Teftiş Faaliyetleri ve Uygulamaları Bilgilendirme Toplantısı, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

İş Teftiş Kurulu Başkanlığı tarafından organize edilen İş Teftiş Faaliyetleri ve Uygulamaları Bilgilendirme Toplantısında, iş teftişinin tanımı, politikası, sahadaki teftiş uygulamaları, iş sağlığı ve güvenliği ile işin yürütümü konularında bilgi verildi.

KMTSO Başkanı Serdar Zabun, 21. yüzyılda çalışma hayatının ekonominin ve sosyal kalkınmanın en önemli meselelerinden birisi olduğunu ifade etti. Zabun konuşmasında şunları dile getirdi: “Robot çağını yaşadığımız, robot hukukunu konuşmaya başladığımız bu dönemde, çalışma hayatı devletlerin en hassas politika alanlarından birisi haline gelmiştir. 17 milyar liralık ekonomisi ve 150 bin kişilik istihdam ordusuyla ülkemizin en önemli üretim merkezlerinden birisi olan Kahramanmaraş’ta da bu konu 150 bin kişi ve onların ailelerini birebir ilgilendirmektedir.

Çalışanlarımızın hakları, onların ve ailelerinin geleceğinin teminat altına alınması bizim için çok önemli. Kahramanmaraş’ın bu konuda iyi bir karneye sahip olduğuna inanıyorum. Son 10 yılda istihdam düzeyini 3 kat artıran ve her bir istihdam için 700 bin liralık yatırım yapan başarılı bir kent konumundayız.

80’lerde 24 Ocak kararları, 90’larda gümrük birliği ve 2000’li yıllarda 5084 sayılı teşvik yasası ile 3 aşamalı bir sanayileşme atağı gerçekleştiren Kahramanmaraş bugün, kurumsal ve büyük şirket sayısı artırıyor. Bu anlamda, Türkiye’nin en başarılı 11. şehridir. Bu da hem çalışma hukuku hem de sosyal sorumluluk bakımından Kahramanmaraş’ı daha güçlü kılmaktadır.”

İstihdam seferberliğinin devam ettiğini aktaran İş Teftiş Kurulu Adana Grup Başkanı Veysel Gül, Kahramanmaraş’ın bu süreçte 7 bin kişilik ilave istihdam oluşturduğunu söyledi. Gül şu şekilde konuştu: “Toplumlar kanunlarla yönetilir. Kanunlara uyulup uyulmadığını da müfettişler kontrol eder. İşyerlerinde mevzuata uyulup uyulmadığını ise iş teftiş kurulu denetler. Dünya genelinde denetleme oranı işyerlerinin yüzde 2 ile 4 arasında değişir. Türkiye’de de bu şekildedir. Dolayısıyla, iş kazalarının önlenmesi, işçi haklarının korunması sadece iş teftişi olacak bir iş değil. Bu, sizlerin ve bizim işbirliğimizle olacaktır. Buna hepimiz katkı sağlamadıkça, kadercilik anlayışıyla, ‘bu tedbirlere gerek yok’ bakış açısıyla bu işi yoluna koyamayız. Bu işi kültür haline getirirsek ileriye gidebiliriz. ”   

Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Ali Yüce yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Bugün burada çalışma hayatına ilişkin karşılaştığımız güçlükler özellikle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımızın İş Teftiş Kurulu’nun uygulamalarına ilişkin sahadaki uygulamaları, karşılaşılan sorunlar, teftişin yöntemi, usulü, denetleme usulleri özellikle son zamanlarda 6331 sayılı kanunla müstakil bir kanunla müfredatımızda yer alan iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili yapılması gerekenler, alınacak önlemlere ilişkin çok kıymetli teftiş grup başkanım, yardımcıları ve uzman arkadaşlar bizleri bilgilendirecekler.”

SGK İl Müdürlüğü olarak toplantıya katılmalarında temel amacın insan olduğunu kaydeden Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Hüseyin Karagöz yaptığı konuşmada şunları anlattı: “İnsanlarımızın her türlü iş kazası, emekliliği, gençken çalışma ortamındaki yaşantıları, orada karşılaşabilecekleri riskler nelerdir, tamamını bunları bertaraf etmek, insanlarımızın yaşanabilir bir hayatta, çalışma ortamlarını daha güzel sağlıklı iyi bir ortamda çalışmaları için güzel bir ortam oluşturmak. Onların bu hayatlarını sürdürebilir bir şekilde devam etmesi için neler gerektiği konusunda çalışmalardır bütün bu çalışmalar. Bizde sosyal güvenlik kurumu olarak bunların diğer kısmıyla çalışan insanlarımızın bu çalışma hayatından sonra çalışırken gücü yeterken yapmış oldukları bu işlerden daha sonra yaşlandığı, çalışamayacak vaziyete geldiği zaman dönemlerde bu insanlarımızı rahat ettirebilecek şekilde neler yapabiliriz bunların ayağındayız.”  (M. SERHAT TOPALCA)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.