KASİAD’tan Tarım ve Hayvancılıkta Yeni Fırsatlar Paneli

Kahramanmaraş Sanayici ve İş Adamları Derneği (KASİAD) tarafından düzenlenen Tarım ve Hayvancılıkta Yeni Fırsatlar Paneli’ne Dünya Gazetesi Yazarları Dr. Rüştü Bozkurt ve Ali Ekber Yıldırım katıldı.                                                                        

Bir otelde gerçekleştirilen Tarım ve Hayvancılıkta Yeni Fırsatlar Paneli’nin açış konuşmasını KASİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ali Arpasatan yaptı.

KASİAD Yönetim Kurulu Başkanı Arpasatan konuşmasında şunları dile getirdi: “Ekonomi yönetimi Eylül ayında Yeni Ekonomik Program adı altında dengelenme diye tanımladığı ekonomi de kontrollü yavaşlama programını devreye aldı. Şimdi tüm öncü göstergeler üçüncü çeyrekte yüksek enflasyonla birlikte 2009 krizinden bu yana en zayıf büyümenin yaşanacağına işaret etmektedir. Sonbahar adeta konkordato mevsimi gibi üzerimize çöktü.

“POLİTİKA YANLIŞLARINI KABUL EDEREK BAŞLAMAK GEREKMEKTEDİR”

Doludizgin yükselen enflasyon, ekonominin köklü yapısal sorunlarının hem bir parçası hem de bir sonucudur. Yüksek cari açıktan aşırı borçlanmaya, eğitim sisteminden adalet sistemine kadar birçok alanda yıllardır izlenen yanlış politikaların bir ürünüdür. Bu nedenle, enflasyon günahını üstüne yıkacak suçlular aramayı ve sorunun gerçek kaynaklarını inkar etmeyi bırakıp işe politika yanlışlarını kabul ederek başlamak gerekmektedir.

Bundan önceki krizlerden, sanayimizin üretim kabiliyeti ve ihracatla çıktığımızı hatırlatmak isterim. Ülke olarak son yıllarda borç, tüketim ve inşaat ile büyüdük. Bizim bu modeli tamamen değiştirerek ihracat, tasarruf ve üretim ile büyümemiz gerekmektedir. Artık yapmamız gereken, tarımsal üretimin yanı sıra sanayi üretiminde de orta yüksek teknolojiye yönelmektir.

Bugün itibarı ile finansal dengelenme var gibi ama reel sektörün dengeleri oturmuş değildir. Faizler maalesef yüksek seyrini korumaktadır ve kredi büyüme hızı özel bankalarda eksi yüzde 13 düzeyine ulaşmıştır. Borç alacak zincirinde kırılmalar yaşanmaktadır.”

“TÜRKİYE DÜNYANIN İKİNCİ, AVRUPA’NIN EN BÜYÜK SIĞIR İTHALATÇISI OLDU”

Tarım ve hayvancılıkta da önemli sorunlar yaşandığını savunan Arpasatan şu şekilde konuştu: “Ülkemizde mera hayvancılığı sona ererken Türkiye Dünyanın ikinci, Avrupa’nın en büyük sığır ithalatçısı oldu. İthal edilen sadece canlı hayvan ve kırmızı et değil, Türkiye Yem Sanayicileri Birliği verilerine göre 2017’de 12 milyon 138 bin ton yem hammaddesi ithal edilmiştir. Bunun için 3 milyar 739 milyon dolar ödenmiştir. Fabrika yemi için bu kadar döviz ödenirken kaba yemde ise 5 milyon tonluk açık vardır. Mera alanları hızla daralmakta çünkü işgal edilmektedir. Bu tablo Tarım ve Orman Bakanlığı 2017 Sayıştay denetim raporunda yer almıştır. Raporda ayrıca devletin Anayasa’nın 45. maddesine göre meraları korumak zorunda olduğu fakat meralarda kaçak yapılaşmanın ve mera dışı amaçlarla kullanılması suretiyle işgale uğradığı belirtilmiştir. Özetle; Sayıştay kaba yem sorununa çözüm bulunması ve hayvancılığın geliştirilmesi için mera alanlarının işgalden kurtarılmasını ve amaç dışı kullanılmasının önlemesini istemektedir.”

“UYGUN EKOSİSTEMİ YARATMAK ZORUNDAYIZ”

Alışılagelmiş geleneksel üretim tekniklerinin terk edilerek, çağdaş üretim tekniklerine uygun araçların kullanılmasının çiftçilerin tek çözümü olduğunu belirten KASİAD Başkanı Ali Arpasatan şöyle konuştu: “Akıllı tarım, ancak biyolojik inovasyonla desteklenen tarımsal mekanizasyona geçilmesi ile mümkündür. Ülkemiz gençlerinin tarıma olan ilgisini artırmak, tarımsal üretim ve yatırımı öğrenmek, eğitimli ve bilinçli genç çiftçiler yetiştirmek ve gençlere tarım alanında girişimcilik bilincini kazandırmak amacıyla eğitimler düzenlemek gerekmektedir. Tarım teknolojisi startupları için uygun ekosistemi yaratmak zorundayız.

Gelişmiş ülkelerin yaptığı gibi çiftçimize mazot, gübre ve tohum desteği sağlanmalı, ürün başına verilen destekleme primlerinin arttırılması gerekmektedir. Yüksek katma değeri göz önüne alındığında, destekleme priminde pamuğa pozitif ayırımcılık yapmak da şarttır.”

Açış konuşmasının ardından, Dünya Gazetesi Yazarları Dr. Rüştü Bozkurt ve Ali Ekber Yıldırım sunumlarını yaptı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.