KMTSO Olağan Toplantısını Yaptı

KMTSO Meclis Başkanı M. Hanefi Öksüz başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Zabun ve Yönetim Kurulu Başkan V. Şahin Balcıoğlu’nun yanı sıra Meclis üyeleri katıldı. Toplantıda, Kahramanmaraş ekonomisi, eğitim ve üniversite-sanayi işbirliği konularında görüşmeler yapıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Meclis Başkanı M. Hanefi Öksüz şunları söyledi: “Akşama kadar bizler ne sorunlar yaşıyoruz. Buraya nasıl geldik ve nasıl kurtuluruz? Hangi kültürümüzü değiştirmemiz lazım. İş dünyası sadece iş dünyasının kurallarıyla yönetilir. Kendi duygu ve düşüncelerimizle iş dünyasını yönetecek olursak iş bizi altına alır. Onun kuralları var, onun kaideleri var. Biz onlara sahip çıkarsak, el ele verirsek şirketlerde büyür, ekonomide düzelir. Ama biz o kadar duygusal bir toplumuz ki bir arkadaşımızla 3-5 kanalda ilişkimiz var. Herkesle farklı alanlarda muhabbetimiz var. Ama bir tarafla iletişimimiz bozulsa bunu her tarafa taşırız.”

KMTSO Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Zabun ise Yönetim Kurulu çalışmaları konusunda Meclis üyelerini bilgilendirdi. Zabun, ihracatın önemine değindi. Kalkınmanın en önemli yolunun ihracat olduğunu ifade eden Zabun, “Dün, TİM Genel Kurulu’nda Türkiye’nin en büyük 1000 ihracatçı şirketi açıklandı. Bu listede şehrimizin çok değerli, 13 başarılı şirketi bulunmaktadır. Bu şirketler, Türkiye’nin büyümesinde, ekonomik ve sosyal refahın artırılmasında, bana göre, kutsal bir görev üstlenmişlerdir. Bu itibarla, ihracata önemli ölçüde katkı sağlayan bu kuruluşlarımızı tebrik ediyorum, başarı grafiğinin yükselerek devamını temenni ediyorum. Biz de, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası olarak şehrimizin ihracatta aşama kaydetmesi için tüm gücümüzle çalışıyor, güçlü bir ihracat için altyapı oluşturmaya gayret gösteriyoruz. Bu anlamda, geçtiğimiz günlerde, hem Kahramanmaraş hem de bölgemiz için çok önemli bir projeyi faaliyete alarak yeni pazarlara ulaşmak için büyük bir potansiyeli harekete geçirdik. Türkoğlu lojistik merkezimizde, İskenderun limanı ile Türkoğlu arasında konteyner sevkiyatını başlattık. İlerleyen günlerde mersin limanına da seferler düzenlenecek.Bu yatırım sayesinde, yıllık 1,9 milyon ton taşıma ile yaklaşık 6 milyar dolar ticaret kapasitesi oluşacak. Bu da, kalkınmada çok önemli bir itici güç olacak.Şehrimizde üretilen ürünlerin yine buradan ihraç edilmesi, ihracat kalitesine sahip birçok ürünümüzün Kahramanmaraş’tan yurtdışına gönderilerek; katma değerin şehrimizde kalması bakımından bu projenin hayata geçmesi çok önemliydi. Hamdolsun, bunu hayata geçirdik, şehrimize hayırlı olsun diyorum.” şeklinde konuştu.

Hükümetin son istihdam teşvik paketi ile ilgili olarak çeşitli programlar düzenlemek suretiyle, iş dünyasının bu teşviklerden azami ölçüde yararlanması adına faaliyetler yürüttüklerini bildiren Zabun, şöyle devam etti: “Bir başka çok önemli konu ise Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından düzenlenen meclis üyeleri bilgilendirme seminerleridir. Bu seminerlerde oda ve borsa meclis üyelerinin seçildikleri kurumu iyi tanımaları için görev ve sorumlulukları detaylı olarak anlatılmakta, yapılanları üyelerine anlatarak sektörlerin sorun ve ihtiyaçları konusunda yapılması gerekenler işleniyor.Bu anlamda, bu seminerlere tüm meclis üyelerimizin katılımını arzu ediyoruz. Firmalarımızın güncel bilgiye ulaşımını güçlendirmek amacıyla bilgilendirme programlarımızı sürdürüyoruz. Üretim ve iş fırsatları bakımından şehrimizin potansiyelini tanıtmaya gayret gösteriyoruz. İçinde bulunduğumuz hafta, son teknoloji tekstil makinelerini incelemek ve sektörün nabzını tutmak amacıyla, dünyanın en büyük uluslararası tekstil makineleri fuarı olan uluslararası Barcelona Tekstil Makineleri Fuarı ITMA’ya yönelik olarak iş seyahati düzenledik. 20-26 Haziran tarihleri arasında 127 üyemizle birlikte bu fuara gidiyoruz. İnşallah şehrimiz için hayırlı iş anlaşmaları ile Kahramanmaraş’a döneceğiz. Bütün amacımız, şehrimizin daha refah, daha modern bir kent olması, bunun için var gücümüzle çalıştık, çalışmaya da devam ediyoruz.  Bu duygularla, meclisimizin hayırlara vesile olmasını diliyor, şahsım ve yönetim kurulumuz adına teşekkür ediyor, sizleri saygı ve muhabbetle selamlıyorum.”

Yönetim Kurulu Üyesi Ertuğrul Tanrıverdi ise tekstil mühendisliğinde okuyan öğrencilere verilen burs ile ilgili Meclis üyelerine bilgi vererek, verilen bursun artırılarak kente daha fazla ve daha nitelikli tekstil mühendislerinin çekilmesi için öneride bulundu. Tanrıverdi’nin bu önerisi Meclis tarafından kabul edildi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.