“KOBİ’lerin Durumu Daha İyi”
Finansal Kurumlar Birliği koordinasyonuyla yürütülen “Leasing ve Kobiler - Birlikte Güçlü Yarınlara” buluşmalarının ilki Kahramanmaraş’ta gerçekleştirildi.

Kahramanmaraş ekonomisinin yüzde 95’ini oluşturan Kobi’ler ticari faaliyetlerinde kendilerini finansal olarak büyük oranda rahatlatacak Finansal Kiralama (Leasing) hakkında uzmanlardan bilgi aldı.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Zabun, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Hanifi Öksüz, Finansal Kurumlar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Ünal Gökmen’in konuşmacı olarak yer aldığı ve Moderatörlüğünü Noyan Doğan’ın yaptığı panelde, Finansal Kiralama nedir? Nasıl kullanılır? KOBİ’lere sağladığı avantajlar nelerdir? gibi yerel işletme sahiplerinin merak ettiği birçok soru yanıt buldu.

Buluşmada konuşan Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Zabun: ”Kahramanmaraş’ta 2 bin 500 KOBİ var. Ticaret ve Sanayi Odası aracılığı ile KOBİ’lerimize bugüne kadar 16,5 milyon TL nefes kredisi sağladık.” dedi.

Kahramanmaraş’ın ekonomisi hakkında bilgi veren Zabun şöyle konuştu: “Kahramanmaraş’ta KOBİ’lerin durumu 7-8 ay öncesine göre daha iyi. Türkiye ekonomisindeki daralmaya dayalı olarak KOBİ’lerimizde nakit ve pazar daralması hat safhadaydı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile birlikte nefes kredisi adıyla Kahramanmaraş’ta 16,5 milyon lira piyasaya, KOBİ’lerimize kaynak sağladık. Nefes kredisi sadece Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile beraber müşterek sağladığımız bir kaynak. Şu anda yaklaşık 1 aydır KOBİ’lerimizin daha da rahatladığını, esnaflarımızın daha rahatladığını, büyük Eximbank kredilerinde de KGF garantileriyle de piyasada bir rahatlama olduğunu hissediyoruz. Biz Kahramanmaraş olarak ekonomiye canlılık kazandıran, Hükümetimizin bu destekleriyle finansal canlılığın ciddi bir şekilde hissedildiğini söylemek istiyorum.

KAHRAMANMARAŞ’TA 2500 KOBİ VAR

Kahramanmaraş’ta 2500 civarında KOBİ var. Bu kaynaklar KOBİ’ler tarafından üretime ve ticarete dönüştürüldü. Elbette bankacılık sektörü bunu daha iyi biliyor. Bir kısmı borçlara dönmesiyle birlikte piyasanın canlanmasında hissedilebilir nakit akışı sağladı. Demek ki, piyasamıza da para girmiş manasında. Ben biraz da Kahramanmaraş’ın ekonomisi ve Ticaret ve Sanayi Odası’nın durumundan bilgi vereyim sizlere.

9200 ÜYEYE HİZMET VERİYORUZ

Ticaret ve Sanayi Odamız 29 meslek komitesiyle 70 meclis üyesiyle 9200 üyesine hizmet veriyor Kahramanmaraş’ta. 17 milyarlık bir ekonomimiz var. Türkiye’de 24. sıradayız Kahramanmaraş olarak. Bu ekonomik büyümeden çok da memnunuz. Ekonomiye genel anlamda bakarsak 20. sıralarda seyrediyor Kahramanmaraş. Burada 4 adet Organize Sanayi Bölgesi olduğundan bahsetmiştik. Elbistan İlçemizde Organize Sanayi Bölgemiz var, Türkoğlu ilçemizde Organize Sanayi Bölgemiz var, Kahramanmaraş’ın daha önceden 70’li yıllarda planlanmış bir organize sanayi bölgesi var şuan dolu vaziyette. Bir de yine ihtisas sanayi bölgemize başvurduk, kamulaştırmalar devam ediyor, yakında inşallah tahsisleri tamamlayıp bir an önce arsa sahiplerimize teslim etmeyi düşünüyoruz, böyle bir çabamız var. 5 bin dönüm civarında bizim yatırımlarımıza cevap vereceği düşüncesindeyiz.

ARSA SIKINTISI VAR

Kahramanmaraş’ta yatırımlar açısından en büyük sıkıntılarından biri de arsa tahsisi. Kamu arazisi, hazine arazisi pek bulunmamakta ilimizde. Yüzde 35’i orman arazisi gerisi şahıslara ait, malum ovalar sit ilan edildi zaten. Bununla birlikte yatırım yapılabilecek alanlar kısıtlandı. Onun için Organize Sanayi Bölgelerimizin alt yapısının, arsa tahsislerinin Kahramanmaraş için söylüyorum bunu aranır hale geldi. Bu arsalar çok kıymetli hale geldiğini ifade etmek istiyorum. Şu an kamulaştırmalar da bunun sıkıntılarını görüyoruz.”

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç panelde yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Kahramanmaraş birçok alanda üretim yapan bir şehir. Çelik ve pamuk ipliğinde Türkiye’ye üretiminin yarısını karşılıyor. Tarımda, sanayide Türkiye’nin üretimine önemli oranda katkıda bulunuyor. Kobi dönüşümünde örnek şehirlerden. Küçük atölyeler bugün dev entegre sanayi tesislerine dönüştü. KOBİ’lere yönelik yeni alanlar oluşturmak, yatırımcının önünü açmak için gereken çalışmaları yapıyoruz.”

Finansal Kurumlar Birliği (FKB) çatısı altında faaliyet gösteren ve BDDK denetimi ve düzenlemesi altında olan Finansal Kiralama (Leasing) sektöründe 26 şirket hizmet veriyor. 2016 yılında kayıtlı 58.373 müşterisi olan Türkiye Finansal Kiralama sektörünün dünya sıralamasında 18. sırada olduğunu söyleyen Finansal Kurumlar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Ünal Gökmen şöyle konuştu: “ finansal kiralama yöntemi Türkiye’de ağırlıklı makine ve ekipman yatırımında kullanılıyor. Finansal Kiralama Sektörünün performansının izlenmesine yardımcı olan önemli göstergelerden biri Penetrasyon Oranı. Penetrasyon oranı, Türkiye’de kamu ve özel kesimin toplam makine-ekipman yatırım harcamalarının hangi oranda finansal kiralama ile yapıldığını göstermekte. Son beş yıla baktığımızda penetrasyon oranının % 5’ ler civarında olduğunu görüyoruz. Hedefimiz penetrasyon oranını büyütüp sektörümüzü daha yukarılara taşımak. Bunun için sektör olarak sektörümüzün ve ürünümüzün tanınırlığını artırmaya çalışıyoruz. “Leasing ve Kobiler - Birlikte Güçlü Yarınlara” buluşmalarını da bu yüzden organize ettik. Türkiye’nin üreten şehirlerinde ticaretin odağında olan işletmecilere gidip sektörümüzü ve onlara sağladığı faydaları anlatacağız.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.