Kurumsal Yapı ve Markalaşmak Şart

DOĞAKA tarafından düzenlenen seminerle, bölgede yer alan firmaların ticaret hacimlerinin ve kurumsal itibarlarını artırmaları, sınai haklar hakkında bilgilendirilmeleri, yeni ürün ve hizmetlerinin rakiplerininkinden ayırt edilerek korunması ve markalaşma ile ilgili iyi uygulama örneklerinin paylaşılması hedefleniyor.

Saffron otelin konferans salonunda gerçekleştirilen Markalaşma ve Kurumsal İletişim Seminerine; Bilkent Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Sibel Elif Özdilek ve Nazlı Ceylan Markasının kurucusu Nazlı Ceylan Balduk Kurtul konuşmacı olarak katıldı. 

Markalaşma ve Kurumsal İletişim seminerinin açış konuşmasını yapan DOĞAKA Kahramanmaraş Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Ertuğrul Kazancı şunları dile getirdi: “Günümüz sanayi ve ticaret hayatı büyük bir değişim ve dönüşüm içerisinde.  Bunun başlıca nedeni tabi ki toplumun bilinçlenmesi ve kaliteli yaşam düşüncesiyle sektördeki yenilikleri, rekabeti daha yakından takip etmesi. Dünyada ekonomik rekabet adeta bir savaşa dönüşmüş durumda. Firmalarımızın, gerek AB gerekse diğer gelişmiş ekonomisi olan ülkelerin piyasalarında var olabilmesi ve tutunabilmesi için kendi markalarını oluşturmaları artık bir zorunluluk, hayatta kalma mücadelesi. Günümüzde artık bir firmanın en değerli parçası modern tesisleri, yetişmiş iş gücü ya da makine farkı değil, artık bir firmanın en değerli parçası markası olarak görünüyor.”

KAHRAMANMARAŞ 22. SIRADA

Kahramanmaraş’ın marka tescili sıralamasında 22. olduğunu belirten Kazancı şu şekilde konuştu: “Bölgemize bakarsak, Türkiye’de şu anda 64 bin 443 adet marka tescili var. Bildiğiniz gibi ajansın bölgesi Hatay, Kahramanmaraş, Osmaniye; Hatay Türkiye sıralamasında şu anda 16. Sırada, Kahramanmaraş 22. Sırada, Osmaniye 56. Sırada. Kahramanmaraş özelinde bu 22. Sıra çok kötü olmamakla beraber çok iyi de değil, hedefimiz bunu daha yukarılara taşımak.”

KURUMSALLAŞMA VE KURUMSAL İLETİŞİM ŞART

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fatihi Kılılı şunları ifade etti : “Kurum ve kuruluşların kurumsallaşması gerekiyor, netice itibariyle yönetimlerini kurumsallaştırması, hedef kitlelerinin ihtiyaçlarını iyi bir şekilde karşılayabilmesi ve sürdürülebilir bir performans ortaya koyabilmesi için kurumsal iletişime de çok önem vermek zorundalar. Dolayısıyla burada 4 temel ilke ortaya çıkıyor. Bunlardan birincisi, adil olma, şeffaf olma, sorumluluk sahibi olma ve hesap verebilme dediğimiz 4 temel ilke burada ön plana çıkmakta. Bu manada kurum ve kuruluşlar itibarlarını da çok yüksek seviyede tutmak zorundalar. Bunun da ortaya koyan yapılan araştırmalarla 3 temel husus olduğu ifade ediliyor. Bunlardan bir tanesi, hedef kitlenin memnuniyeti, ürünün kalitesi ve yönetim kalitesi diye ifade ediyorlar. O yüzden bir kurum ya da kuruluş ne kadar kaliteli mal üretirse üretsin, hizmet üretirse üretsin, bunu dengeli, tutarlı ve sürekli bir şekilde iletişim kurarak anlatmak zorunda. O nedenle bu anlatımı iyi bir şekilde yapamayan kurum ve kuruluşların da ayakta kalması söz konusu olamıyor.”

Açış konuşmalarından ardından sunumlara geçildi.   Bilkent Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Sibel Elif Özdilek, Kurumsal iletişim ve stratejik marka yönetimi konusunda sunum yaptı.  Nazlı Ceylan Balduk Kurtul ise Nazlı Ceylan markasının başarı öyküsünü anlattı.

Maraş Aktif

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.