Proje Pazarı KMTSO’da Açıldı
Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) ve Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi işbirliğiyle hazırlanan ve TÜBİTAK’ın finansal destek sağladığı 6. Ar-Ge Proje Pazarı düzenlenen törenle başladı.

KMTSO Fuaye Salonunda başlayan 6. Ar-Ge Proje Pazarı’nda 76 proje yarışıyor. Proje Pazarı’nda, 2014 yılında 38, 2015’te 42 ve 2016’da 62 proje yarışmıştı. 

Jüri tarafından değerlendirilecek çalışmalar arasında en başarılı 5 proje ödül alacak. Birinciye 3 bin 500 TL, ikinciye 2 bin 500 TL, üçüncüye bin 500 TL, dördüncü ve beşinciye bin TL para ödülü verilecek. 

6. Proje Pazarı’nın açılışında konuşan KMTSO Başkanı Serdar Zabun, Türkiye’nin ekonomisiyle, demokrasi, askeri gücü ve ürettiği bilim ve teknolojiyle küresel politikaya yön veren bir ülke olacağını söyledi. Zabun: “Bunu da gerçekleştirecek, ülkemizi bilgi çağına, robot çağına taşıyacak olan gençlerimizdir.” dedi.

KAHRAMANMARAŞ, TÜRKİYE’NİN EN BAŞARILI 11. ŞEHRİ

Ekonomisi tarıma bağlı iken 80’li yıllarda sanayileşme ivmesi kazanan Kahramanmaraş’ın, Türkiye’nin en önemli sanayi ve enerji üretim merkezleri arasında yer aldığını belirten KMTSO Başkanı Serdar Zabun konuşmasında şunları dile getirdi: “Türkiye bugün, 2023 ve 2071 hedefleri ile güçlü bir küresel aktör olma yolunda ilerlemektedir. Sizlerin her bir çalışması, geliştirdiği her proje bu nedenlerle çok önemlidir.

Sanayileşmede örnek kent olan Kahramanmaraş, 22 şirketiyle en büyük 1000 sanayi kuruluşu bakımından Türkiye’nin en başarılı 11. şehridir. 5 milyar doları aşan sanayi üretimi, 2 milyar dolar dış ticaret hacmi, tekstil, metal eşya, çimento, kağıt, elektrik üretimi, dondurma, altın işleme konularında kapasite açısından Türkiye’nin lider kenti konumuna ulaşmış ve bu sektörlerde çalışan insan sayısı bugün 150 bine yaklaşmıştır.

Bu itibarla, Kahramanmaraş’ta özellikle sanayi sektörlerinde çok ciddi bir ar-ge ve inovasyon potansiyeli oluşmuş ve özellikle nitelikli işgücü ile birlikte üretim kültürümüz birleştiğinde Kahramanmaraş çok daha fazlasını yapacaktır. Dünya çapında üretim ve ihracat yapan şirketlerde; sanayileşme ve büyüme potansiyeli taşıyan KOBİ’lerde, ar-ge kültürünü, proje geliştire kabiliyetini artırabilirsek Türkiye’nin istikbaline çok önemli bir katkı sağlamış oluruz. Gençlerimizin işletmelerle buluşması bu anlamda bizim için çok önemli.”

“BİLGİYE YATIRIM DENİLİNCE AKLA AR-GE GELMEKTEDİR”

Bilginin güç kaynağı olduğuna vurgu yapan KSÜ Rektör Yardımcısı Fatih Kıllı yaptığı konuşmada şunları ifade etti: “Bu deyiş, bilimin, insanlığın refahı ve teknolojinin gelişmesi açısından ne kadar önemli olduğunu ortaya koymaktadır. Günümüz bilgi çağında, uluslararası alanda rekabet edebilmenin en önemli koşulu, bilgiye yatırım yapmaktan geçmektedir. Bilgiye yatırım denilince de akla Ar-Ge kavramı gelmektedir. Ar-Ge’yi bilgiye ve teknolojiye dayalı yenilikçi ürünlerin tasarlanması ve geliştirilmesi, aynı zamanda yeni üretim tekniklerinin hayata geçirilmesi olarak tanımlayabiliriz.

Türkiye Ar-Ge çalışmalarında birçok dünya ülkesinin gerisinde yer almaktadır. Ar-Ge harcamalarına önem veren ülkeler bilim ve teknoloji alanında büyük ilerlemeler sağlamış ve rekabet güçlerini artırmışlardır. Küreselleşme her alanda rekabeti doğurmuştur. Şirketlerin varlıklarını kârlı bir biçimde sürdürebilmeleri için yeni ürün ve teknoloji geliştirmeleri şarttır. Bu yüzdendir ki, son yıllarda üniversitelerimiz bünyesinde girişimcilik ve yenilikçiliğe dair önemli adımlar atıldı, atılmaya da devam ediyor. Üniversitelerimiz için girişimci ve yenilikçi olmak, bir tercih meselesi değil artık bir zorunluluk haline gelmiştir.”

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Temiz ise şunları konuştu: “Ülkelerin gelişmesi teknoloji sayesinde gerçekleşmektedir. Teknolojik gelişmeler, mühendislik fakültelerinin gelişmesiyle olmaktadır. O nedenle, Mühendislik Mimarlık Fakültesi olarak bu sene 6.’sını düzenlediğimiz Ar-Ge Proje pazarına önem veriyoruz. Gençlerin hazırladıkları projelerin içinde çok değerli projeler var. Dereceye girecek projeleri şimdiden kutluyorum.” (M. SERHAT TOPALCA)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.