Orman Ürünleri ve Mobilya İmalatı Sektör Toplantısı Gerçekleştirildi

GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Gaziantep İl Müdürü Muhammed Paksoy, Eximbank Güneydoğu Anadolu Bölge Müdürü Metin Çelik, GSO Yönetim Kurulu Üyesi Melike Yüksel ile orman ürünleri ve mobilya imalatı sektörlerinde faaliyet gösteren üye firmaların temsilcilerinin katıldığı toplantıda, sektörel gelişmeler, karşılaşılan sorunlar, çözüm önerileri ve sektöre yönelik teşvik/destekler hakkında değerlendirmelerde bulunuldu.

GSO YÖNETİM KURULU BAŞKANI ADNAN ÜNVERDİ

Toplantının açılış konuşmasını yapan GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, sektör toplantılarıyla sorunları dinleyerek çözüm bulma noktasında ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini belirterek, günün şartlarına ayak uydurmak için mücadele edilmesi gerektiğini söyledi.

Ünverdi, Gaziantep’te faaliyet gösteren firmaların Avrupa Birliği (AB) tarafından; “AB Yeşil Mutabakatı” çerçevesinde oluşturulan kriterlere uygun üretim yapabilmeleri ve buna bağlı olarak ihracat engelleriyle karşılaşmamaları için yeşil dönüşümün gerekliliklerini yerine getirmeleri ve dijitalleşme konusunda ilerlemelerinin zorunlu hale geldiğini ifade ederek, “İhracatın artması için finansmana ulaşımın kolaylaşması gerekiyor. Bu noktada devletimizin vermiş olduğu her türlü teşvikten yararlanarak firmalarımızın üretim kapasitesini artırabilir ve sektörümüzün gelişmesini sağlayabiliriz. Bu doğrultuda önümüzdeki süreçte Gaziantep'te mobilya fuarı yapılması için elimizden geleni yapacağız” şeklinde konuştu.

KOSGEB GAZİANTEP İL MÜDÜRÜ MUHAMMED PAKSOY

KOSGEB olarak dönemin gerekliliklerine göre farklı alanlarda farklı destekler sunduklarını her zaman firmaların yanında olduklarını kaydeden KOSGEB İl Müdürü Muhammed Paksoy da, “İhracat, yeşil dönüşüm, makine, teçhizat ve yurt dışı fuar desteği gibi birçok desteğin yanı sıra 250 bin TL ile 750 bin TL arasında deprem desteğimiz de mevcut. Nitelikli personel yetiştirmek isteyen firmalarımız Gaziantep Sanayi Odası Mesleki Eğitim Merkezi (GSO-MEM) ile irtibata geçerek gerekli destekleri alabilirler. Ayrıca Gaziantep Yetkinlik ve Dijital Dönüşüm Merkezi Model Fabrika’dan üretim hatlarının düzenli işlemesi, maliyetlerin azalırken üretim kapasitelerinin artması adına yalın üretim ve dijitalleşme konularında eğitim alabilirler. Bu alınacak olan eğitimin maliyetinin yüzde 80 oranı KOSGEB tarafından karşılanıyor” diye konuştu.

EXİMBANK GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGE MÜDÜRÜ METİN ÇELİK

Eximbank olarak ülke ihracatına garanti ve sigorta görevi gördüklerini aktaran Güneydoğu Anadolu Bölge Müdürü Metin Çelik de şunları söyledi:

“Çok çalışıp marka değeri yüksek ürünler üretmeliyiz. Yatırım yapmadan önce pazar araştırması ve fizibilite çalışmalarını doğru şekilde yapmalıyız. Bankacılık sektörü şu anda iyi durumda. Yurt dışı alacak sigortası ile alacaklarınızı garanti altına alabilirsiniz. İhracata yönelik kullanılan kredilerde firmaların sürdürülebilirlik noktasında yerine getirmesi gereken yükümlülükleri var. Günümüzde önemi daha da artan Yeşil Dönüşüm var. Şu an da geri dönüştürülmüş malzemeler ile üretilen ürünler daha fazla rağbet görmekte. Bu noktada işletmelerin gereken hazırlıkları yaparak ileride rekabet edebilir hale getirilmesi gerekiyor.”

Toplantı soru-cevap, görüş ve önerilerin ardından sona erdi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.