Şimdi yine başınızı ağrıtacağım, dırdır edip zaten bildiğimiz ama hiç önemsemediğimiz konuları yeniden ısıtıp servis edeceğim! Hepimizin bildiği-söylediği ama hiçbirimizin önemsemediği konular işte. Hani şu meşhur söz vardır, ‘bu millet adam olmaz’ sanki başkasından bahsediyormuş gibi söylediğim-iz, birimiz demiyoruz ki ağa zaten milleti oluşturan benim, sensin, o. Ben, sen, o sorumlu değilse Allah aşkına biz kimi konuşuyoruz?

Gelelim asıl-sız konumuza; neden asılsız dedim, güya kıvrak bir zeka ürünüymüş gibi de yazdım hani, şundan hepimiz söyleyip de kimse üzerine alınmadığı için ve herkesin söyleyip hepimizin sorumluluk kabul etmediği iddia asılsız kalıyor işte.

Örnek 1: memleketimizin esnafları. Bilirsiniz bunu bizzat esnafımız bile söylüyor da sanki kendisi değil benden bahsediyor. İster inanın, ister inanmayın, artık bir yerden alış veriş yapmaktan imtina ediyorum, çok masum olmaya gerek yok, korkuyorum. Adamlar bildiğin münker nekir sanki. Sanırsın terazi falan bitmiş ben de dükkana girdiğim anda cehennemin dibini boylamışım. Baba o ne bakış öyle, o nasıl karşılama öyle! Sorsam da kaçsam mı, sormasam da Allah belamı verse mi?

Yutkuna yutkuna bir kelam ediyorsunuz, abimin verdiği karşılık karşısında arz yarılsa da çöksem, arş düşse de batsam diyorsunuz. Soyka dizler o anda akıl edip ya da derman bulup da kaçamıyor ki. Ne yaptığınızın muhasebesini bitirmeden esnaf abim sizin işinizi bitiriyor zaten. Gülmeyi, nezaketi komşuya emanet bırakıp işyerine gelen bu dayılarımız, yüzündeki onlarca kası akşama kadar kasım kasım kasarak kendini ciddi ya da ağır başlı ya da pazarlık etmez ya da kodu mu oturtur havasına sokmak için mümkün olan imkanları dibine kadar sömürüyor.

Emmi para kazanmak istemiyorsan ne diye iş kurdun, iş kurdun madem ne diye bize tuzak kurdun. Söyle de ona göre hani biz de temkinli gelelim. Adama diyemiyorsun da, baba sana ne alıp almamak bana kalmış, ne diye beni tehdit ediyorsun. Diyemiyorsun işte, girdiğin bir dükkanda bir günü daha kazasız belasız atlatarak çıkmış olmanın sevinci ve huzuruyla bir daha ki sefere kadar belinin ağrısı geçiyor.

Ama gel gör ki baba, vakit de geçiyor be. Gaziantep aldı gidiyor, Kayseri vurdu indirdi, Malatya kervanı dizdi. Dün beldemiz olan yerler şimdi metropol oldu. Biz hala esnaf muhabbetindeyiz.

Örnek 2: Sivil Toplum Kuruluşları. Bu günlerde siz de ne kadar çok oda varmış diyorsunuz sanırım. Terzisi var, terazisi var, bakkalları var, kasapları var, bakırcıları var, torna tesviyecileri var. Var da var, da bunlar yılın ya da yılların hangi dönemlerinde var. Seçim günlerinde ortaya çıkıyorlar karabatak gibi sonra siz sağ onlar selamet. Sanırım ondan sonra adamların tatili başlıyor. Ne diyelim iyi tatiller diliyoruz. Yalnız Gaziantep Fransa’ya, Kayseri Amerika’ya, Adana Avustralya’ya tatile gidiyor, bizimkiler de evlerinin bodrumuna galiba.

Örnek 3: Dernekler, uzatmıyorum, bir şey duydum nutkum tutuldu. Ondan sonra dedim ki, dernek kurmak, dernek kurulmasına yardım etmek, dernek kuracaklarla yakın olmak, kurulmuş derneğe üye olmak, derneklerin toplantılarına mesleğim dışında katılmak zehir zıkkım olsun bana. Hop dur hele dediniz sanki, demeyin ağalar beyler demeyin. Adı bende saklı kalsın, derneklerimizden biri kafaya koymuş genel kurul yapacak. Olur da rakip çıkar diye de işi gizli tutacak. Bunun için ne yapmalı ne yapacak. Çağırmış üyelerini, gelin hele iki hanek edek, bir iki fikir tokuşturak, ne yapalım ne edelim masaya yatırak demiş. Demiş ya, herkes de bizim kırmızı başlıklı kız gibi düşmüş yollara nine sevdasıyla. Girmişler tabi kulübeye malum, nine olmuş mu sana başka bir alem. Adamların önüne gelmiş bir imza kağıdı. Sormuşlar nine bu ne? Sizi daha yakından tanımak için demiş nine. Neden sonra bir imza kağıdı daha gelmiş önlerine, yine sormuşlar nine bu ne? Sizi daha iyi yemek için demiş nine! Sonra ne mi olmuş, kongre yapılmış, seçim bitmiş, kurul oluşmuş, herkes kendi işine gitmiş. Gökten üç elma beklemeyin hepsini de yeni oluşturulan yönetim kurulu yemiş…

Birçok hikaye daha anlatırım bizde bu akıl, bu bedende bu kafa olduğu sürece…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.