Bakanlardan Okkalı Sözler!
Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal ve Ulaşım Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım Ulaştırma Çalıştayından sonra yaptıkları açıklamada ülkenin bölünmez bütünlüğüne yönelik bilinçli ve bilinçsiz düşüncelere, eylemlere, planlara sert tepki gösterdi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, konuşmasında Hakkâri’ye, Bitlis’e, Mardin’e yatırım yapılıyor, Aydın’a, Maraş’a yatırım yok gibi söylemlerin yanlış olduğunu belirterek, ülkede yıllarca Mardin, Bitlis, Diyarbakır gibi bölge illerine yatırım yapılmadığı için terörün bu günkü noktaya geldiğini söyledi. Bakan Ünal, söz konusu bölgeye karşı pozitif uygulamaya devam edileceğini de sözlerine ekledi.

Ulaşım Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım da ülkenin her bölgesine yapılan yatırımların herkesin ortak değeri olduğunu kaydetti. Ezelden ebede bu milletin bir ve beraber olduğuna dikkat çeken Bakan Yıldırım, milleti bölmeye çalışanların da ancak havasını alacağını ifade etti.

“HAKKÂRİ’DE TÜRKİYE’DİR, EDİRNE’DE TÜRKİYE’DİR, MARAŞ’TA TÜRKİYE’DİR, BİTLİS’TE TÜRKİYE’DİR”

Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede şunları dile getirdi: “Hakkâri, Van bunu kullandıkça insanların öfkesini tetikliyoruz. İnsanlar şunu söylüyor; ‘Siz Maraş’a bir şey yapmıyorsunuz, siz Aydın’a bir şey yapmıyorsunuz, siz Hakkâri’ye, siz Van’a, siz Bitlis’e Mardin’e bunu, bunu yapıyorsunuz’ bu mikro milliyetçiliktir, kusura bakmayın. Evet, bu ülkede yıllarca Van, Bitlis, Mardin, Diyarbakır buralar ihmal edildiği için maalesef terör bu günkü noktalara geldi. Biz oraları ihmal etmedik, bundan sonra da ihmal etmeyeceğiz. Oralara pozitif ayrımcılık uygulamaya devam edeceğiz. Ben Kültür ve Turizm Bakanı olarak Çevre ve Şehircilik Bakanımızla birlikte Diyarbakır sur içindeki kültürel mirasın ihya edilmesi için çalışma yapıyorum, bundan da gurur duyuyorum ve bu çalışmaları daha fazlasıyla yapmamız gerek diyorum. Eğer biz Maraş’la Hakkâri’yi, Maraş’la Van’ı mukayese edersek kafamızda ülkeyi bölmüş oluruz. Hakkâri’de Türkiye’dir, Edirne’de Türkiye’dir, Maraş’ta Türkiye’dir, Bitlis’te Türkiye’dir. Bizim hamdolsun birliğimiz, bütünlüğümüzle ilgili böyle yaklaşımlara asla prim vermemiz gerekir.”

“ÖZ YÖNETİM, ÖZÜNDE YÖNETİM BUNLAR ZIRVADIR”

Öz yönetim gibi düşünceleri ve istekleri ‘zırvalık’ olarak niteleyen Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ise şunları söyledi: “Bakanım söyledi, Hakkâri’ye yapılan, Şırnak’a yapılan, Iğdır’a yapılan o da bizim, Maraş’a yapılan da bizim. Onun için biri diğerinin alternatifi asla değildir. Son 13 yılda biz, bugün yakıp yıktıkları Güneydoğu’ya 34 katrilyon hizmet götürdük, 5 bin kilometre bölünmüş yol yaptık. Biz yapıyoruz onlar bombalarla çukura dönüştürüyor. Bunu da millet görüyor ama bilsinler ki bu millet ezelden ebede kardeştir, birdir, beraberdir bu milletin bölmeye çalışanlar da havasını alır. Hiç kimse bu milletin bölünmesi hayalini bile yapmasın. Öz yönetim, özünde yönetim bunlar zırvadır. Konuşulması bile zaittir, Kahramanmaraş bunun cevabını kurtuluş savaşında vermiştir, gerekirse yine vermeye hazırdır. Onun için biz kardeşliğimizin daim olması için çalışacağız. Doğumuzu da batımızı da, kuzeyimizi de güneyimizi de kardeş bileceğiz, nasıl yolları böldük hayatları kurtardıysak yolları bölüp memleketi birleştireceğiz.”  (M. SERHAT TOPALCA)
ÖNEMLİ NOT: MARAŞ AKTİF’TEKİ HABERLERİN ALINARAK DİĞER BASIN KURULUŞLARINDAN YAYINLANMASI YASAKTIR. MARAŞ AKTİF’TEKİ HABERLERİN ALINDIĞI TESPİT EDİLDİĞİ TAKDİRDE YASAL HAKLARIMIZI KESİNLİKLE KULLANACAĞIMIZIN BİLİNMESİ GEREKİR.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.