Engelli Hakları ve Erişilebilir Kent Anlatıldı

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından İstihdam için Koordinasyon ve Eğitim Teknik Destek Projesi kapsamında Engelli Hakları ve Erişilebilir Kent Pratikleri Toplantısı yapıldı.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, İŞKUR tarafından ortaklaşa düzenlenen Engelli Hakları ve Erişilebilir Kent Pratikleri toplantısı gerçekleştirildi. Kurumların ortaklaşa düzenlediği Engelli Hakları ve Erişilebilir Kent Pratikleri toplantısı ile engelli vatandaşlara yönelik konular hakkında bilgi verildi.

Toplantıda. Türkiye’de engelli profili ve Kahramanmaraş’ta engellilere yönelik faaliyetler, engelli hakları, engelliler için sağlık hizmetleri ve engelli istihdamı konularında sunum yapılarak katılımcılar bilgilendirildi.

Toplantının açış konuşmasını yapan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İbrahim Ulaş şunları dile getirdi: “Günümüzde bir ülkenin ve ilin gelişmişlik düzeyini gösteren en önemli unsurlardan biri o ülkenin genelde insanlarına, vatandaşlarına özelde ise engelli vatandaşlarımıza yönelik sağladığı eğitim, iş, barınma ve destek hizmetlerinin yaygınlığı ve hizmetin kalitesidir. Bu nedenle ülkemizin engelli bireylerimize ve ailelerimize yönelik hizmetlerin niteliğini ve ulaşılabilirliğini artırması ve engelli vatandaşlarımızın kendi kendilerine yaşamlarına sürdürebilecekleri üretken vatandaşlarımız olmasını sağlayacak imkânları oluşturması en önemli hedeflerimiz arasındadır.

Kahramanmaraş’ta yaşayan engelli vatandaşlara daha çabuk ulaşabilmek, her türlü sosyal ve kültürel taleplerini almak ve çözüm noktasında proje oluşturmak için Engelliler Şube Müdürlüğü’nün kurulduğunu ifade eden Ulaş şunları ifade etti:  “Engelli vatandaşlarımızın fikir ve düşünceleri ışığında onların sorunlarına sahip çıkmak, doğru ve kalıcı çözümler üretmek, ihtiyaç ve taleplerini karşılamak, yaşamlarını daha iyi şartlarda başkalarına muhtaç olmadan sürdürmelerini sağlamak ve her an, her konumda yanlarında olmak amacıyla çalışmalar yapmaktayız. Türkiye Belediyeler Birliği tarafından hazırlanan İSKEP projesi Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyemiz dezavantajlı gruplardan engelli vatandaşlarımız, yoksul vatandaşlarımız. Çalışan ailelerin çocuklarına yönelik yürütülmektedir.”

Toplantının açış konuşmasının ardından, Kahramanmaraş Genel Sekreter Yardımcısı Züver Çetinkaya, Türkiye’de engelli profili ve Kahramanmaraş’ta engellilere yönelik faaliyetler konulu sunum yaptı. Ardından Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nden Sosyal Hizmet Uzmanı Ramazan Akgül engelli hakları konusunda ve İl Sağlık Müdürlüğü’nden Kronik Hastalıklar Yaşlı Sağlığı ve Engelliler Birim Sorumlusu Gülsüm Koç, engelliler için sağlık hizmetleri konusunda bilgi verdi. Son olarak İŞKUR İl Müdürlüğü’nden İş ve Meslek Danışmanı Hüseyin Polat engelli istihdamı konulu sunumunu yaptı. 

Maraş Aktif

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.