İftira Atanlar Kendi Tarihlerine Baksınlar
Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) tarafından ‘1915’e Hapsedilen Tarih Ermeni Meselesi’ konulu panel düzenlendi.

Moderatörlüğünü Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Solak’ın yaptığı panele konuşmacı olarak, Mehmet Akif Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Babacan, Selçuk Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Feridun Ata ve Türk Tarih Kurumu Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İbrahim Ethem Atnur katıldı.

Panelin açış konuşmasını yapan Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Solak: “Soykırımla suçlanacak son millet Türkiye’dir. Yönetimimiz altına giren hiçbir millete, hiçbir zaman zulüm etmedik. Bize iftira atanlar önce kendi tarihlerine baksınlar.” dedi.

‘1915’e Hapsedilen Tarih Ermeni Meselesi’ konusunu üç bilim insanının katılımıyla masaya yatırıp, dinleyicileri bilgiyle donatmaya çalışacaklarını belirten Prof. Dr. İbrahim Solak şunları söyledi: “Milletlerin tarihinde çok önemli sayfalar var, çok önemli olaylar var. Türkiye coğrafyası etrafında yaşanan olaylara da baktığımız da geçmişte ve gelecekte yaşanan olayların çözümünde mutlak surette sosyal bilimlere ve tarihe ihtiyaç var. Bu anlamda da Azerbaycan-Ermeni meselesi, Sovyetler meselesi, Irak meselesi genel anlamda Ortadoğu’da bir kanayan yara gözyaşı kan. Bu meselenin çözümü de yine tarihçilere ve tarihçilerin yapacağı çalışmalara bağlı. Bilhassa salondaki genç arkadaşlara da baktığımızda geçmişimizi çok iyi bilirsek, geçmişte yaşanan olaylara tam anlamıyla vakıf olabilirsek, geleceği daha iyi inşa ederiz diye düşünüyorum.”

Panele konuşmacı olarak katılan Mehmet Akif Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Babacan, tehcire giden süreç hakkında bilgiler verdi. Tehcire hazırlayan sebepler ve tehcir ortamının nasıl oluştuğuna değinen Babacan şunları dile getirdi: “19. Yüzyılın başlarında yabancı okullar ile birlikte Osmanlı toplumunda Ermeni-Müslüman ayrımının yapıldığını görüyoruz. Ve bu ayrım daha sonda yabancı okulların etkisiyle Ermeni-Türk, Ermeni-Kürt ayrımına doğru gittiğini görüyoruz. Yani önce din temeline dayalı ayrılık, zaten bizim Ermenilerle yüzyıllarca beraber yaşayıp sonra ne oldu da ayrıldık diye baktığımızda yol ayrımı bu. Ermeni-Müslüman ayrımının daha sonra etnik kökene dayalı olarak ortaya çıkması işte ipleri koparan nokta haline geldi. Bu dönemde çokça Ermeni isyanları oldu. Ama devlet bunlara çeşitli önlemler aldı. Ne zaman? İşte Abdulhamit döneminde Hamidiye alayları ve benzeri bölgesel tedbirler gibi siyasi tedbirler alındı. 2. Meşrutiyetin ilanıyla birlikte İttihatçıların yola çıkarken Ermeni ve Rumlarla iş birliği yaptıklarını görüyoruz. Buradaki hedefleri Abdulhamit’i indirip Meşrutiyeti ilan etmek. Bizim ittihatçıların safiyane niyeti Abdulhamit’ten kurtulmak Meşrutiyeti ilan etmek ama gayri Türk, gayrimüslimlerin hedefleri de yine Abdulhamit’i tahtan indirip kendi istedikleri gibi eylemlerine devam edebilmekti. Bu ortak zeminde de Meşrutiyet ilan edildi.”

Selçuk Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Feridun Ata ise mütareke dönemi Türk-Ermeni ilişkileri hakkında bilgi verirken, Türk Tarih Kurumu Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İbrahim Ethem Atnur ise Cumhuriyet Dönemi Türk-Ermeni İlişkileri hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

Panel sonunda panele katılan misafirlere Prof. Dr. Hasan Babacan’ın ‘Ermeni Meselesi Tehcir mi Soykırım mı’ isimli kitabı dağıtıldı.

Panele, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörü Durmuş Deveci, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Solak ve çok sayıda öğretim üyesi ve öğrenciler katıldı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.