Kahramanmaraş Ulaştırma Çalıştayı Yapıldı

Özel bir tesiste düzenlenen Kahramanmaraş Ulaştırma Çalıştayında ilin ulaşım sorunları ele alınarak çözüm yolları konuşuldu ve ilerleyen dönemlerde gerçekleştirilmek üzere bir eylem planı hazırlandı.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım önümüzdeki 4 yıl boyunca Türkiye’nin her köşesi için ihtiyaç olan yolların yapılmaya devam edeceğini belirtti. Bölünmüş yolların kullanılmaya başlamasıyla birlikte trafik kazalarında yüzde 62 azalma olduğunu dile getiren Yıldırım, 1 kişinin bile hayatını kurtarmanın cihana bedel olduğunu ifade etti.

Bölünmüş yolların 1 yılda, yollardaki zaman kaybı ve fazladan yakılan yakıttaki azalma nedeniyle ülke ekonomisine 16,5 katrilyon katkısı olduğunu aktaran Yıldırım, aynı zamanda yollarda daha az yanmış gazın havaya verildiğini ve bu sayede gazda 3,25 milyon ton azalma olduğuna dikkat çekti.

Kahramanmaraş’ta bölünmüş yola 2,1 milyar lira para harcandığını söyleyen Yıldırım, devam eden projelerin bedelinin ise 2,6 milyar lira olduğunu açıkladı. 2003’te göreve başladığında Ulaştırma Bakanlığı’nın bütçesinin 230 milyon lira olduğunu dile getiren Bakan Yıldırım, şu anda sadece Kahramanmaraş’ta yapılan işlerin toplamının ise 2,1 milyar lira olduğunu kaydetti.

Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal yaptığı açıklamada, çalıştayda alınan kararların 2019 yılına gelindiğinde yüzde 85-90 oranında gerçekleşeceğine inandığını dile getirdi. Bakan Ünal, 2003 yılından bu güne kadar geçen sürede Kahramanmaraş’a 2 milyar (katrilyon) tutarında yatırım yapıldığını söyledi.

Çalıştay sonunda açıklama Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal şunları dile getirdi: “2011 yılında biz bu çalıştaylara başladığımız da söylenenleri çok iyi hatırlıyorum. Bu çalıştayların bir anlamının olmadığı, bir kıymetinin olmayacağı, bunların kellim kellim layenfa tarzında, Arapların ifadesiyle, konuş konuş anlamsız şeklinde çalıştaylar olacağı bize söylendi. Ve biz de dedik ki; hayır siyaset konuştuğunu yazmak, yazdığını yapmaktır dedik. Dolayısıyla eylem planımızı hazırladık, daha sonra bir izleme, değerleme komisyonu kurduk ve bizim eylem planımızın bu izleme ve değerleme komisyonu tarafından takip edilmesini sağladık ve her yıl izleme değerleme komisyonunun bu eylem planındaki sorumluluklar ve görev takiplerini yapmasını sağladık. Düzenli olarak raporlarımızı yayınladık ve hamdolsun 4 yılın sonuna geldiğimiz de eylem planımızda 4 yıl boyunca takip ettiğimiz işlerin yüzde 85’ini Allah’ın izniyle milletvekillerimizle, büyükşehrimizle, teşkilatlarımızla gerçekleştirdik.”

Kahramanmaraş’ın, ikinci yarı olarak tabir edilen döneme daha güçlü olarak girdiğini ifade eden Ünal şunları söyledi: “ Bugün Kahramanmaraş hem MKYK üyesine sahip, hem İçişleri komisyonu Başkanına sahip hem Kadın Kolları Genel Başkan Yardımcısına sahip hem Parlamenterler Birliği Başkanına sahip hem Bakan’ına sahip hem Bakan Yardımcısına sahip çok güçlü ve geniş bir kadroyla ikinci yarıya başlıyor. Ve ikinci yarımızın da bu ilk çalıştayı.”

Daha önce yapılan ilk Çalıştayı da Bakan Yıldırım ile gerçekleştirdiklerini anımsatan Ünal, sonrasındaki süreçte ulaştırma alanında bir takım aksamların olduğunu belirterek, bunların sebepleri hakkında şunları ifade etti: “Bu aksamalar ve kaçınılmaz plan revizyonları hangi sebepten oldu, maalesef heyelandan oldu. Yani planlama yapılan alanda kütlesel heyelanlar gerçekleştiği için 2 hatta 3 defa plan revizyonuna gitmek durumunda kaldık.”

Narlı bölgesine yapılması düşünülen havaalanı hakkında bilgi veren Bakan Ünal: “Bizim 2010 yılında 53 bin 698 olan yolcu sayımız 2015 yılında 228 bin 707’ye çıkınca dedik ki biz bu havaalanını ya yeniden yapmamız gerekiyor ya yeni bir havaalanı yapmamız gerekiyor. Dolayısıyla da 2 yıldan beri yürüttüğümüz çalışmaları ekim ayı sonu itibariyle sonuçlandırdık, ekim ayında havaalanımızın ihalesi yapılacaktı bu defa dedik ki biz daha büyük bir havaalanı yapabiliriz düşüncesiyle bunu durdurduk. Bugün bu çalıştayda da bunun kararını vereceğiz.” diye konuştu.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım konuşmasında şunları ifade etti: “Bugün ülkemizi bölmeye çalışan terör örgütlerine, onlara sözleriyle, yazılarıyla, bildirileriyle destek verenlere Kahramanmaraş’ın kurtuluş mücadelesi en iyi cevaptır. İşte bu şehrimizde ulaştırma bakanlığı olarak 2003’ten bu güne kadar, değerli hemşehrilerim, önemli hizmetlere imza attık. Tabiî ki her şeyin daha güzelini, daha iyisini istemek herkesin hakkı ama yollarda yol olsun, teker dönsün felsefesiyle yapılan yol anlayışını kökünden değiştirerek yollar bölünsün, hayatlar birleşsin, yollar bölünsün memleket birleşsin felsefesiyle yolları yapmaya başladık. 2003’te 6 bin 100 kilometreydi aldığımız bölünmüş yol ağımızı 2015’in sonunda tam 24 bin 300 kilometreye çıkardık. 3 kattan fazla artışı sağladık. Sadece 6 vilayetimiz bir biriyle bölünmüş yolla bağlıyken bu gün 76 vilayetimiz bir biriyle bölünmüş yollarla bağlanmış hale geldi.” (M. SERHAT TOPALCA)  

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.