Kahramanmaraş Umut Veriyor
Kahramanmaraş Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürü İsmail Balakan, il müdürlüğünün 2015 yılı 9 aylık dönemindeki çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Kahramanmaraş SGK İl Müdürü İsmail Balakan, 2015 yılı 9 aylık döneminde 4a, 4b ve 4c olmak üzere yaklaşık 206 bin sigortalı bulunduğunu söyledi. 4a, 4b ve 4c emeklisinin ise 89 bin olduğunu açıklayan İl Müdürü İsmail Balakan, bu verilere göre Kahramanmaraş’ta 1 emekliye 2,5 çalışanın baktığını kaydetti. Balakan, Türkiye ortalamasında 1 emekliye 1,8 çalışanın baktığını ancak bu oranın ilde 2,5 olarak gözlenmesinin Kahramanmaraş’ta işsizlik oranının çok düşük olduğunun en somut göstergesi olduğunu belirtti.

Balakan, Kahramanmaraş’ta primli ve primsiz olmak üzere 177 bin kişiye genel sağlık sigortası kapsamında hizmet verildiğini aktardı.

2014 yılında 305 milyon lira sağlık ödemesi yapıldığını ifade eden Balakan, bu harcamayı düşürmek için çalışma yaptıklarını belirterek, masrafın bu kadar yüksek olmasında bilinçsiz ilaç kullanımının etkili olan faktörler arasında yer aldığına dikkat çekti.

Kahramanmaraş’ta bulunan toplam sigortalı ve emekli sayısı hakkında bilgi veren Kahramanmaraş SGK İl Müdürü İsmail Balakan şunları söyledi: “Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü olarak ancak 9. ay itibariyle istatistiki bilgiler verebiliriz. Bunlar, 4a, 4b ve 4c sigortalılar olmak üzere toplamda 205-206 bin civarında sigortalımız var. Yine 4a- 4b ve 4c emeklisi olarak da Kahramanmaraş il sınırlarımız içerisinde ikamet eden 89 bin 231 tane emeklimiz var.  Bu veriler ışığında çalışan/emekli oranına baktığımız zaman, Türkiye’de 1 emekliye 1,8 çalışan bakıyor. Kahramanmaraş’ımızda işsizlik sorunu yok, onun için sigortalı sayımız da yeterince var. Türkiye ortalamalarının çok üstünde, bunun ispatı için de size söylüyorum, Türkiye’de 1 emekliye 1,8 çalışan bakarken şehrimizde 1 işçiye 2,5 çalışanımız bakıyor. Bu bizim için çok güzel bir istatistik, Türkiye ortalamalarının çok çok üstündeyiz. Kahramanmaraş’ta neden işsizlik yok diyoruz, işte dayanağımız bu olduğu için.”

GENEL SAĞLIK SİGORTASILI SAYISI

Genel sağlık sigortası kapsamında toplam 177 bin kişinin yararlandığını belirten Balakan: “Primli ve primsiz olmak üzere 2 türlü genel sağlık sigortamız karşılanıyor. 2015 yılı 9. ayın verilerini paylaşmak istiyorum, primli olarak 36 bin 133 kişi, primsiz 141 bin 282 kişiye genel sağlık sigortası ödemesi yapıyoruz.” şeklinde konuştu.

83 MİLYON PRİM TAHAKKUKU

Tahakkuk edilen sigorta primi hakkında konuşan Balakan şunları aktardı: “2015 yılının 9 aylık döneminde, yaklaşık 206 bin sigortalımızdan kaynaklı 83 milyon prim tahakkukumuz yapılmış. Tahakkuk ettirilen primlerin 74 milyonu nakit olarak kasamıza girmiş. Yani tahakkuk ve tahsilat oranımız yüzde 88, hemen parantez içinde söylemek isterim ki, bu oran, yüzde 88 oranı, şehrimizin en düşük oranı idi. 2015 tahakkuk tahsilat oranı ortalamalarına baktığımızda yüzde 95, 96 gibi oranlar mevcut.”

BİLİNÇSİZ İLAÇ KULLANIMI HARCAMALARI ARTTIRIYOR

2014 yılında 305 milyon sağlık ödemesi yapıldığını söyleyen Balakan şunları ifade etti: “Kahramanmaraş SGK İl Müdürlüğü olarak, sağlık ödemelerini biz yapıyoruz. Anlaşmalı 19 hastanemiz ve anlaşmalı 252 adet eczanemiz mevcut. Vatandaşlarımız gönül rahatlığıyla gidiyorlar tedavilerini oluyorlar, ilaçlarını alıyorlar, ameliyatlarını oluyorlar. Geçen yıl itibariyle 305 milyon sağlık ödememiz olmuş. SGK İl Müdürlüğü olarak çalışmalarımız mevcut, bu sağlık giderlerini nasıl azaltabiliriz, inşallah bunu aşağılara çekme gayreti içerisindeyiz. Sağlık ödemelerimizin 305 milyona dayanması birkaç sebebe dayanıyor, bir tanesi bilinçsiz ilaç tüketimi. İnşallah bu bilinçsiz tüketimi ne kadar azaltabilirsek, ülkemizin, şehrimizin sağlık ödemeleri de o kadar azalacağını umut ediyoruz.”

İŞ KAZALARI SAYISI AZALIYOR

Meydana gelen iş kazaları sayısının giderek düştüğünü kaydeden Balakan: “Kahramanmaraş’ta iş kazası oranlarının her geçen gün azalması bizi çok sevindiriyor. 2015 yılının 7. Ayında 93 iş kazası bildirilmiş, 8. ayda 84 iş kazası olmuş, 9. ayda bu sayı 29’a kadar düşmüş. İnşallah sıfır olur diye ümit ediyoruz. İstatistikler öyle gösteriyor ki Kahramanmaraş’ımız da her geçen iş kazaları oranında bir azalma var.” şeklinde bilgi verdi.

KAHRAMANMARAŞ UMUT VERİYOR VE HUZURLU BİR KENT

“Kahramanmaraş’ımız gelecek adına yine umutlar veriyor.” diyen SGK İl Müdürü İsmail Balakan sözlerine şu şekilde devam etti:  “Bu geçtiğimiz zorlu 9 aylık dönem için konuşuyorum, Türkiye’de işsizlik oranı artmışken Kahramanmaraş’ta işten çıkarılma oranı yine Türkiye ortalamalarının altındaydı. Bu gün itibariyle her ay 100, 200 artarak yükselmekte. Sigortalı sayımızın artması demek şudur; ülkemiz, şehrimiz emniyetli demek. Maliye gelirlerimizin artması, Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne bağlı bazı sorunların azalması, boşanmaların azalması demek. Ekonomik şartların iyileşmesi demek. Biz Kahramanmaraş olarak bu konuda çok şanslıyız. Emniyet Müdürlüğümüz, Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüz, Maliyemizde bu konuda şanslı. Kahramanmaraş’ımız neden huzurlu derseniz, ben il müdürü olarak sevinçle dile getirmek isterim ki, işsizlik sorunu yok denecek kadar az seviyede. İnşallah bu ülkemizin geneline sirayet eder, bütün işverenlerimiz, bütün illerimiz Kahramanmaraş gibi olur.

İŞADAMLARI PARAYI YASTIK ALTINA SAKLAMIYOR

İl Müdürü İsmail Balakan, Kahramanmaraş’ın huzurlu bir kent olmasının ve işsizlik oranın düşmesinin sebebini ise şu şekilde açıkladı: “Bunun tek müsebbibi Kahramanmaraş’ta faaliyet gösteren işverenlerimizin duyarlılığı, o ekonomik özgürlükleri, kabuklarını kırmış olmaları ön plana çıkıyor. Doğrusunu söylemek gerekirse Kahramanmaraş’ımızın işadamları gerçekten özveriyle çalışıyor. Kahramanmaraşlı işverenlerimiz, Kahramanmaraş’a gelen teşvikleri en güzel şekilde kullanan işverenlerdendir. Neden? Kahramanmaraşlı işadamlarımız parayı kazanır kazanmaz hemen hanımının koluna bilezik yaptırmıyor, ya da kazandığı parayı yastık altına saklamıyor. Hemen gidiyor ek bina yaptırıyor, yeni makineler diziyor, onların başına yeni sigortalılar alıyor. 1 sigortalı demek ortalama 5 kişilik aileye bakan kişiye iş imkânı sunmak demek.” 

Maraş Aktif

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.