Kullan Veya Kaybet Projesinin Açılış Toplantısı

Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler Dairesi Başkanlığı’nca hazırlanan Erasmus + Yetişkin Eğitimi Stratejik Ortaklıklar programı kapsamında Kahramanmaraş’ta ve Avrupa’da Alzheimer ve Alzheimer başlangıcı olan kişilere yönelik “USE OR LOSE” (Kullan veya kaybet) adlı projenin açılış toplantısı 6-7 Şubat tarihinde Kahramanmaraş’ta gerçekleştirildi.

Yurtdışı ve yurt içi ortaklarının katılımı ile gerçekleşen toplantıda, projenin başarılı bir şekilde hayata geçirilmesi ile ilgili yol haritası hakkında görüş alış verişleri yapıldı, ayrıca ortaklar arasında görev ve sorumluluklar belirlendi.

Projenin yurtdışı ortaklıkları İtalya, Bulgaristan, Polonya ve Yunanistan’dan çeşitli kamu kurumu, sivil toplum örgütü ve üniversiteden oluşmuyor. Yurtiçi ortakları arasında Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ve Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi bulunuyor.

Erasmus+ Stratejik ortaklık programı kapsamında başta 65 yaş üstü yaşlılar olmak üzere ve Alzheimer başlangıcı olan kişilere ve ailelerine yönelik uğraş terapi kılavuzu (guidebook) oluşturulacak. Rehber kılavuzla birlikte Alzheimer başlangıcı olan hastalar ve ailelerine hastalıkla savaşmak için ne gibi aktivitelerde bulunması gerektiği, beslenme, hangi tür sosyal aktivitelerin Alzheimer’la mücadelede etkili olacağını içeren bir kılavuz hazırlanacak.

Açılış toplantısında konuşan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Züver Çetinkaya şunları söyledi: “Bugün burada hakikaten bütün dünyayı ilgilendiren bir konuyla ilgili bir araya gelmiş bulunuyoruz. İnsanın yaşadığı her yerde karşılaşabileceği bir problem üzerinde alzheimer hastalığıyla ilgili bir projenin başlangıç ayağındayız. Dünya nüfusu her geçen yıl daha da yaşlanmakta. Bu kapsamda kamu kurumları olsun, üniversiteler olsun, sivil toplum kuruluşları olsun bu giderek yaşlanan nüfusun getirdiği bir takım problemler ve hastalıklarla mücadele içerisine girmiş bulunmakta. Bizde Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi olarak hem Aile Sosyal Politikalar Müdürlüğümüz ve üniversitemizle beraber YADES programı yani akıllı yaşlı bakım merkezi adı altında bir projeyle 2 yıldır yaşlılarımıza doğrudan hizmet götürmekteyiz. Kısaca bu projemizin temel maksadı: yaşlılarımızın yaşadığı yerde ihtiyaçlarını karşılamak. Akıllı uygulamalarla onların can güvenliğini ve sağlıklarını devamlı takip ederek kontrol etmek.  Günlük ihtiyaçlarını karşılarken de sosyal hayata katılmalarını sağlamak. Bugün burada toplanma maksadımız olan projeyle de aslında bunların alzheimer yönünden de eksiklerini gidermiş olacağımızı düşünüyoruz.

Biz YADES programı haricinde de yaşlılarımıza birçok hizmetler sunduk bu zamana kadar. Örneğin mahallelerimizde yaşlılar dinlenme salonları açtık. Onlara yönelik gezi programları ve eğlence programları düzenledik. Dolayısıyla bu proje uygulanma açısından Kahramanmaraş olarak yani sadece Büyükşehir olarak değil, üniversitemiz ve Aile Sosyal Politikalar Bakanlığımız olarak bu projeye çok yabancı değiliz. Daha kolay uygulayacağımızı düşünüyoruz. Dolayısıyla çokta uzatmadan tekrar hoş geldiniz diyorum, projemizin de başarıya ulaşmasını diliyorum, katıldığınız için çok teşekkür ediyorum.”

Açış konuşmasının ardından paydaş kurumların ilgilileri tarafından konu ile ilgili sunumlar yapıldı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.