Kurumlar Kasım Ayında Neler Yaptı?
Kasım ayı Basın Bilgilendirme ve Eş Güdüm Toplantısı Kahramanmaraş Valisi Mustafa Hakan Güvençer başkanlığında Fikret Kiraz Toplantı Salonunda gerçekleştirildi.

Kahramanmaraş Valisi Mustafa Hakan Güvençer başkanlığında gerçekleştirilen, Kasım ayı Basın Bilgilendirme ve Eşgüdüm Toplantısında kurumların söz konusu ay içinde yaptıkları çalışmalar değerlendirildi. Vali Güvençer, kurumlar tarafından yapılan çalışmalardan ön plana çıkanlarını toplantıya katılanlara paylaşarak konuları gündeme taşıdı.

Kasım ayı basın bilgilendirme ve eşgüdüm toplantısının bir anlamda yılsonu değerlendirme özelliği taşıdığını ifade eden Kahramanmaraş Valisi Mustafa Hakan Güvençer toplantıda yaptığı konuşmada şunları dile getirdi: “2015 yılı hepimizi bildiği üzere her şeye rağmen verimli geçti ama daha verimli olabileceğimiz bir sürece gidiyoruz inşallah, 2016’ya.  Hem bu ülkenin, hem de bu ülkenin müstesna bir parçası olarak Kahramanmaraş’ın önümüzdeki yıllara ilişkin olabildiğince stratejik temelli hedefleri var.  Bu hedeflere varılabilmesi için her yıl, her ay hatta günbegün alınması gereken, atılması gereken adımlar var. Bir takım aksamalara, düşmelere kalkmalara rağmen kaybedilen zaman, mesai, güç bir sonraki zaman diliminde, bir sonraki adımda telafi edilerek adım adım inşallah arzuladığımız, hedeflediğimiz, özlediğimiz hedefe doğru gidiyoruz. Şu anda ciddi bir sapmamız yok, bu hedef doğrultusunda istikrarlı bir şekilde güçlerimizi birleştirerek devam etmeliyiz.”

2016 yılının çalışmalar ve hizmet anlamında daha iyi geçeceğinin işaretlerinin şimdiden görüldüğünü ifade eden Vali Güvençer, bu anlamda 2016’nın başarılı geçtiğine inanılan 2015 yılının üzerine temelleneceğini kaydetti.

“KAMU BÜROKRASİSİ MUTLAK SURETLE BİR DİNAMO GÖREVİ YAPMAK ZORUNDA”

Kahramanmaraş’ın, şu anda iki bakanı olduğunu belirten Vali Güvençer şunları ifade etti: “2 Bakan’ımız var sayılır, Kültür Turizm Bakan’ımız ve Aile Sosyal Politikalar Bakan’ımız şahsında hükümette Ankara’da çok daha temsil kabiliyetini kazanmış, güç kazanmış bir Kahramanmaraş’ın 2016’da, 2015, 2015 ve daha geçmiş yıllarda kazandığı ivmeyi hızlandırarak mesafeler alacağına inanıyorum. Ama burada bu gücü harekete geçirecek iki temel dinamik var. Biri bütünüyle Kahramanmaraş, Kahramanmaraşlılar, bu Kahramanmaraşlıların hedeflerini, hayallerini Kahramanmaraş’ın potansiyelini olduğu gibi ifade ediyor. İkincisi, bu Kahramanmaraş’ı, bir mekanizmaya dönüştürebilecek kamu bürokrasisi. Evet, bir potansiyel var, evet bu potansiyeli sonuçta enerjiye, verime dönüştürecek geçmişe nispetle daha güçlü enstrümanlarımız var artık. Ama arada kamu bürokrasisi mutlak suretle bir dinamo görevi yapmak zorunda. Kamu bürokrasisinin, bizlerin asli görevi Kahramanmaraşlıların genel korosuna katılarak şunlar yapılmalı, şunlar yapılabilir, keşke şunlar yapılsa, şuna ihtiyacımız var demek değil, bundan sonra her bir kurum kendi bünyesinde net projeler üretip yolunu, yöntemini, yapılabilirliğini de ihtiva eden tekliflerle Ankara’ya gitmek, gidebilmek.”

“GÜÇ BİRLİĞİNE YÖNELİK BİRER İMKAN OLARAK DEĞERLENDİRMEKTE DE YARAR VAR”

Kahramanmaraş’ın bu güne kadar uygulanabilir projelerde Ankara’nın çok ciddi desteğini aldığını ve kendisinin her zaman Kahramanmaraş’ın büyütülecek birikmiş sorunlarının olmadığını söylediğini aktaran Vali Güvençer şu şekilde konuştu :”Elbette 2 Bakanımızın olması bugüne kadar gelen olumlu ivmenin biraz daha kuvvetlenmesini sebebiyet verecektir. Ama burada bizim temel fonksiyonumuz çok önemli. Bu toplantıları da, toplantıyı yapmış olmak içinden ziyade verime, güç birliğine yönelik birer imkan olarak değerlendirmekte de yarar var.” 

Kurumların Kasım ayında yaptıkları çalışmalardan öne çıkanları şu şekilde:

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Kahramanmaraş Bilgi İle Buluşuyor Projesi

Kitap okumayı sevdirmek ve alışkanlık haline getirmek için il geneli ilkokul 3. ve 4.sınıflar,  ortaokul 5., 6., 7 ve 8. sınıflar ile ortaöğretim 9., 10., 11. ve 12. sınıflar arasındaki tüm öğrencilerin katılabileceği ödüllü kitap okuma yarışmasının düzenleneceği, derece yapan öğrenci, danışman öğretmen ve okullarının ödüllendirileceği, yazar-okul buluşmalarının aylık faaliyet olarak gerçekleştirileceği  “Kahramanmaraş Bilgiyle Buluşuyor Projesi” hayata geçirildi.

Kahramanmaraş Anadolu Lisesinde Nuri Pakdil Adı ile Z-Kütüphanesi Açıldı

Yedi Güzel Adamın isimleri ilimizin her köşesinde yaşatılmaya devam ediyor. Kahramanmaraş Anadolu Lisesine açılan Z-Kütüphanesine Nuri Pakdil adı verildi.

ÇALIŞMA VE İŞ KURUMU İL MÜDÜRLÜĞÜ

1151 İşsiz Vatandaşımız İşe Yerleştirildi

34 bin 324 kayıtlı işsizden 1151 kişi işe yerleştirildi, bunlardan 6 kişinin engelli olduğu belirtildi.

468 Vatandaşımıza İşsizlik Sigortası Ödemesi Yapıldı

İl Müdürlüğümüzün çalışma alanında olan işyerlerinde çalışırken kendi kusuru olmaksızın işten çıkarılan ve işsizlik ödeneği almak için başvuran 961 kişiden işsizlik ödeneği alma hakkını kazanmış 468 kişiye ödeme yapılmıştır. Kalan 493 kişiye ise mevzuatta belirlenen koşulları sağlayamamış olmaları nedeniyle işsizlik ödemesi yapılmamıştır. İşsizlik ödeneği olarak toplam 1.348.958 TL ödeme yapılmıştır.

İşçilerimizin Hakları Korunmaya Devam Ediyor

 İşçi şikâyetleri ile ilgili 41 başvuru alınmış, 30 başvurunun işlemi sonuçlandırılmış ve kalan 11 başvuru ile ilgili işlemler halen devam etmektedir. Sendika yetkilendirilmesi konusunda 61 başvuru alınmış, 41 başvurunun işlemi sonuçlandırılmış ve 20 başvurunun işlemi ise devam etmektedir.

GENÇLİK HİZMETLERİ VE SPOR İL MÜDÜRLÜĞÜ

Spor Tesislerinin İnşaatları Tamamlandı

Batıpark Güreş Antrenman Salonu yapımı, Batıpark Futbol Sahası Halı değişimi ve aydınlatma işi, Türkoğlu Sentetik Futbol Sahası, Tribün, Soyunma Odaları ve Aydınlatma İşlerinin yapımı ve Su Sporları Merkezi Çevre düzenlemesi, işleri Kasım ayı içerisinde %100’ü tamamlanarak kullanıma hazır hale getirilmiştir.

2015-2016 Sezonu Okul Sporları Başladı

2015-2016 Sezonunda 30 branşta sürdürülecek olan Okul sporları faaliyetleri 2015’in Kasım ayı içerisinde başlatılmış olup, mayıs ayı sonuna kadar devam edecektir. Bu faaliyetlerde yaklaşık 11.000 bin öğrencinin spor etkinliklerinde yer alması hedeflenmektedir.

GÜMRÜK MÜDÜRLÜĞÜ

2015’in Kasım Ayında 27.798.302,96 Dolar İhracat Yapıldı

Kahramanmaraş Gümrük Müdürlüğünce 2015’in Kasım ayında 27.798.302,96 Dolar ihracat, 11.618.779,91 Dolar ithalat yapılmıştır.

Kasım ayında yapılan ihracat miktarı ithalat miktarından fazladır.

Gümrük Vergileri                            :124.011,13

KDV                                                    :2.340.694,06

Giren Tır                                             :432

Çıkan Tır                                              :944

Tescil Edilen Giriş Beyannamesi                :125

Tescil Edilen Çıkış Beyannamesi                :701

İthalat Miktarı                                 :11.618.779,91

İhracat Miktarı                                :27.798.302,96

TİCARET İL MÜDÜRLÜĞÜ

Tüketici Hakem Heyetleri Kararları

2015 yılı KASIM Ayı içerisinde Kahramanmaraş İl ve İlçe Tüketici Hakem Heyetlerine toplam 970 adet tüketici başvurusu yapılmış, yapılan başvurularda (Geçmiş Başvurularda dahil) 1764 adedi tüketici lehine, 132 adedi tüketici aleyhine olmak üzere toplam 1896 adet tüketici sorunu çözüme kavuşturulmuştur. Tüketici Hakem Heyetlerimiz tarafından verilen kararlarda, % 6,9’u Tüketici aleyhine, % 93,1 ‘i Tüketici lehine sonuçlanmıştır.

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ

Aksu Çayının Atıksu Kirliliğine Çözüm Arandı

Valimiz Sayın Mustafa Hakan Güvençer başkanlığında, 12 Kasım 2015 Perşembe günü Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Koordinasyonu ile sanayi faaliyetlerinden kaynaklı endüstriyel nitelikli atıksuların Erkenez, Karaçay ve İmalı Çayları aracılıyla Aksu Çayına deşarj edilmesinin zaman zaman yarattığı sorunların çözümüne yönelik olarak ayrı bir kollektör hattı ve ortak arıtma tesisi kurulabilirliğine yönelik toplantı gerçekleştirildi.

ORMAN BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ

Yangın Gözetleme Kulelerinin Elektrik Sorunu Çözüldü

Orman yangınlarıyla mücadelede büyük bir öneme haiz olan yangın kulelerinin elektrik problemleri Güneş Panelleriyle çözüldü. Dağların zirvelerinde bulunan yangın kulelerde bulunan telsiz, aydınlatma gibi elektrikli cihazların elektrik ihtiyaçları ile kulenin tv, buzdolabı gibi sosyal ihtiyaçları da karşılanacak.

DSİ 20. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ

Kahramanmaraş-Pazarcık Büyüknacar Göleti ve Sulaması

İlimiz Pazarcık İlçesine bağlı Büyük Nacar mahallesinin yaklaşık 3 km güneyinde Balıça deresi üzerinde inşa edilecektir. 10 Eylül 2015 tarihinde ihale edilen Gölet ve Sulaması’nın sözleşmesi DSİ 20. Bölge Müdürü Mevlüt Aydın ile yüklenici firma yetkilileri arasında 17 Kasım 2015 tarihinde imzalanmıştır.

Proje Özellikleri

Sulama Alanı      : 1 430 dekar

Gövde Tipi          : Kil çekirdekli kaya dolgu

Gövde Dolgu Hacmi       : 0,22 hm3

Temelden Yükseklik       : 35 m

Depolama Hacmi             : 0,79 hm3

Maliyeti               : 10.000.000 TL

İşin Süresi           : 900 gün

Pazarcık ilçesi, Büyük Nacar mahallesine ait 1 430 dekar tarın alanı basınçlı borulu şebeke vasıtasıyla sulanacaktır. Proje alanında tarımsal faaliyetlerden dolayı yıllık yaklaşık 1.027.165 TL (2015 BF) net gelir artışı sağlanacaktır.

İL GIDA TARIM VE HAYVANCILIK MÜDÜRLÜĞÜ

Tarımsal Üretimde Verim ve Kaliteyi Artırmaya Yönelik Yöntem ve Teknolojiler Geliştirilip Yaygınlaştırılıyor

2015-2016 sezonunda, Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetleri kapsamında hizmet sunan 30 kişi ve kuruluşa, hizmet verdikleri 4533 çiftçi için toplam 1.813.200TL destek ödemesi yapılmak üzere hazırlanan icmaller Bakanlığımıza gönderildi.

Ağızotu olarak bilinen zararlı maddenin üretiminin ve kullanılmasının önüne geçilmesi kapsamında bu maddenin üretilmesinde kullanılan “deli tütün” yetiştiriciliği yerine alternatif olarak tıbbi ve aromatik bitkilerden “kekik” üretimini yaygınlaştırmak amacıyla 10 çiftçimizin katılımıyla eğitim toplantısı düzenlendi.

Kırsal Alanda Yaşam Standartları Yükseltiliyor

Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Projesi (KKYDP)  “Bireysel Sulama Ekipmanları Hibe Desteği Programından” 98 çiftçiye ait projeler tamamlanarak alımlar yapılmış, 2.281.577 TL hibe ödemesi yapılmıştır.

KKYDP 9. Etap Ekonomik Yatırım Projeleri kapsamında başvuran 9 projeden 3 tanesinin nihai raporları alınarak bitirilmiştir. Diğerlerinin işlemleri devam etmektedir. Bu Projelerin toplam bedeli 7.188.587 TL’dir.

KKYDP 10. Etap Ekonomik Yatırım Projeleri kapsamında başvuran 6 projeden 1 tanesi tamamlanmış kalan 5 proje çeşitli aşamalarda devam etmektedir. Bu projelerin toplam yatırım tutarı 3.902.221 TL’dir.

Hayvancılık Desteklemeleri Devam Ediyor

Elbistan İlçesinde 1 yetiştiriciye 5.250 TL, Çağlayancerit İlçesinde 1 yetiştiriciye 490TL hayvan hastalık tazminatı ödenmesi için mazbata düzenlenmiştir.

İl ve İlçe Müdürlüklerimizce uygulanmak üzere 10.125 doz Şap, 10.000 doz Brucella S-19 aşısı temin edilmiştir.

Onikişubat ve Elbistan İlçesinde bulunan 250 baş kapasiteli 2 adet besi sığırcılığı işletmesi ile Onikişubat İlçesinde faaliyet gösteren 2 adet Dondurma İmalathanesine AB İş Sağlığı ve Güvenliği Kontrolü Belgesi verildi.

Gıda ve Yem Kontrol Hizmetlerinin Etkinliği Artırılıyor

İlimizde gıda üretim, satış ve toplu tüketim yerlerinde toplam 929 adet denetim gerçekleştirilmiş, 8 adet gıda numunesi alınmıştır. Aykırılık tespit edilen 1 işletmeye toplam 13.304TL idari para cezası uygulanmıştır. Yem Üretim ve Satış Yerlerinde toplam 9 adet denetim gerçekleştirilmiş, bu denetimlerde 6 adet numune alınmıştır.

Gıda ve Tarım Ürünleri İhracatı Artıyor

İl Müdürlüğümüzce 656 ton Çerezlik Ayçekirdeği, 184 ton Pamuk (balya, telef, ağartılmış), 31 ton dondurma ve tatlı ve 13,5 ton Kâğıt Ambalaj malzemesi için Bitki Sağlığı Sertifikası düzenlenmiştir. Ayrıca 26 ton unlu mamul, 13 ton dondurma, 23 ton Baharat ve 4.500 ton yem (kanatlı yemi) ihracatı için Gıda Sağlık Sertifikası düzenlenmiştir.

KAHRAMANMARAŞ KAMU HASTANELERİ BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİ

Çağlayancerit İlçe Devlet Hastanesine Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ile İç Hastalıkları Uzmanı Ataması Yapıldı

Çağlayancerit İlçe Devlet Hastanesine 65.Dönem Devlet Hizmet Yükümlülüğü Kurası ile İç Hastalıkları Uzmanı ve eş durumu tayini ile Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı ataması yapılmıştır.

İlçe hastanesinde yaklaşık 2 yıldır Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı bulunmaması sebebiyle yapılan görevlendirme sona ererek, asli görevli Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanımız hizmete başladı.

Necip Fazıl Şehir Hastanesi Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Ek Hizmet Binasında Erişkin Yoğun Bakım Açıldı

Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Ek Hizmet Binasında 8 yataklı 2.Basamak çocuk yoğun bakım servisinin açılmasının ardından 4 Yataklı 2. Basamak erişkin yoğun bakım ünitesi de hizmete açılmıştır. Ayrıca çatı katındaki yemekhanenin yeni düzenlenen yerine geçmesi ve buradan boşalacak yerlere idari birimin taşınmasıyla hastane 11 poliklinik odası kazanacaktır.           

İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ

112 Acil Sağlık Hizmetleri

112 Acil Hava Ambulansı (Uçak) ile İl Dışına Gönderilen Hasta Sayısı          : 1

112 Acil Hava Ambulansı (Helikopter)  ile İl Dışına Gönderilen Hasta Sayısı : 1

112 Acil Hava Ambulansı (Uçak) ile İl Dışından Gelen Hasta Sayısı                : 3

İL HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ

Beyaz Bayrak Teslim Töreni Yapıldı

Beyaz Bayrak çalışmaları, Halk Sağlığı Müdürlüğüne bağlı Çevre ve Çalışan Sağlığı Şubesi, 2014 yılında Beyaz Bayrak müracaatında bulunan 56 okulu denetlenmesi ile kriterleri sağlayan 26 okula Beyaz Bayrak teslim edildi.

2015 yılı içerisinde Beyaz Bayrak almak üzere 44 okulumuz başvuruda bulunmuş, yapılan denetimlerde istenen kriterleri sağlayan 35 okulumuz Beyaz Bayrak almaya hak kazanmıştır.

HAVAALANI MÜDÜRLÜĞÜ

Kasım Ayında Kahramanmaraş Havalimanında Gerçekleşen Yolcu ve Uçak Sayıları

 

Kasım 2015 Ayında Kahramanmaraş Havalimanında Gerçekleşen

Yolcu ve Uçak Sayıları

Uçak Sayısı

Yolcu Sayısı

170

18.323

 

 

2015 Yılı İlk 11 Aylık Dönemde (Ocak-Kasım) Gerçekleşen Yolcu ve Uçak Sayıları

2015 Yılı İlk 11 Aylık Dönemde Gerçekleşen Yolcu ve Uçak Sayıları

(KASIM 2015 SONU İTİBARİYLE)

UÇAK

Uçak Sayısı

Bir Önceki Yıla Göre Artış Oranı %

2.178

%24

YOLCU

Yolcu Sayısı

Bir Önceki Yıla Göre Artış Oranı %

209.827

21,6


Maraş Aktif

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.