'Maraş’ımıza (.....) Tıkatmayacağız, Anladın Sen Onu!'
Şeyhadil Mahallesi ve Menderes Mahallesinden bir araya gelen vatandaşlar, Şeyhadil Mezarlığı yanındaki daha önce DSİ’ye ait olan alanın mezarlık yapılmasına karşı çıkıyor.

Daha önce de sık sık gündeme gelen, bazı kesimler tarafından Şeyhadil Mezarlığına katılması istenen, son olarak da bir bölümünün aile mezarlığı olarak kullanılacağı söylenen ve daha önce DSİ’nin bulunduğu alan hala tartışmalara neden oluyor.

Söz konusu alanın en yakın olduğu Şeyhadil Mahallesi ve Menderes Mahallesinde yaşayan vatandaşlar toplanarak yaptıkları basın açıklamasıyla, bölgenin mezarlık olarak kullanılmasını istemediklerini söyledi. DSİ tarafından boşaltılan alanda bir araya gelen vatandaşlar, dövizlerle ve sloganlarla bölgeye mezarlık yapılmasına karşı çıktı.

Vatandaşlar tarafından taşınan pankartlarda yazanlardan dikkat çekenler şöyle: “halk hizmete hasret vatandaş mezarlık peşinde, meftalara sunulan mekan yaşayanlara mezar olmasın, hem ölülere hem dirilere hizmet veren belediye isterük, herkesin başına park bahçe düşer Dulkadiroğlu’na mezarlık, zenginin de bir oyu var garibanında unutulmasın, Maraş’ımıza tıkatmayacağız (üzerine pamuk yapıştırılan ve anladın sen onu yazısı ile göz kırpan insan yüzü yer alan döviz) “

“AİLE MEZARLIĞI PROJESİNE CİDDİ BİR ÖFKE DUYMAKTADIR”

Toplanan vatandaşlar adına basın açıklaması yapan Selahattin Sevmez şunları dile getirdi: “Arkamızda yer alan bölgeye Büyükşehir Belediyemizce yapılması planlanan mezarlık projesine itiraz ettiğimizi ve bu planı kabul etmediğimizi belirtmek üzere toplanmış bulunmaktayız. Bu sahanın çevresinde yaşayan binlerce insan belediyenin aile mezarlığı projesine ciddi bir öfke duymaktadır. Biz de bu haklı öfkeyi meşru yollarla kamuoyu ile paylaşmak ve sesimizi Büyükşehir Belediyemiz yetkililerine duyurmak üzere bir araya gelmiş bulunmaktayız.

Şu an arkamızda 50 bin metrekare büyüklüğe sahip ve çoğu bölümü ağaçlarla kaplı olan bu alan, yakın zamana kadar Devlet Su İşleri ve Karayolları tasarrufunda bulunan bir alanken, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ile DSİ ve Karayolları arasında yapılan bir protokol ile Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesine devrolmuştur. Büyükşehir Belediyemiz de şehrimizin merkezinde yer alan bu araziyi pek çok muhtemel seçeneğe rağmen aile mezarlığı olarak değerlendirmeyi uygun bulmuştur. Bizde işte tam bu nedenle bu alana yapılması tercih edilen ve ömrü en fazla 5-10 yıl olacak aile mezarlığının Kahramanmaraş’ın şehir planlaması ve gelecek vizyonu açısından isabetsiz olduğunu düşünmekteyiz. Şehrin ihmal edilmiş ve görmezden gelinen bu bölgesi sosyal yaşam alanı noktasında da yoksun bulunmaktadır ve yapılması planlanan aile mezarlığı ile de yoksunluğu tescil edilecektir.”

DULKADİROĞLU VE ONİKİŞUBAT AYRIMI İDDİASI

Herkesten kendilerine destek vermesini isteyen Sevmez: “Kahramanmaraş’ımızın bu günü ve geleceği konusunda sorumluluk hisseden ve dahi hissetmesi gereken tüm STK’larımızı, tüm hemşehrilerimizi, Mimarlar Odası yetkililerini ve bu konuda daha fazla inisiyatif almasını istediğimiz Dulkadiroğlu Belediyemiz yetkililerini bu haklı talebimize destek olmaya ve sorumluluğun gereğini yerine getirmeye davet ediyoruz.” diye konuştu.

Dulkadiroğlu İlçesi ile Onikişubat arasında ayrılık yapıldığını ileri süren Selahattin Sevmez şu şekilde konuştu: “Belediyemizden Kahramanmaraş’ımıza hizmet dağıtımı yaparken tüm Kahramanmaraş’ı bir bütün olarak değerlendirmesini, ölülerin ve ötekilerin yaşadığı bölge olarak düşünülen Dulkadiroğlu İlçesi ile dirilerin ve seçkinlerin yaşadığı bölge olarak tasarlanan Onikişubat İlçesi arasındaki bu suni ayrılığın kaldırılması konusunda adım atmasını bekliyoruz.”

“BİZ ÖLÜ BİR YATIRIM İSTEMİYORUZ”

Şeyhadil Mahallesi sakinlerinden Hatice Ozan konuşmasında şunları söyledi: “Mezarlık yapılmak istenen yer bizim evimizin önü. Biz ölü bir yatırım istemiyoruz, şehrin merkezine olmaz. Biz bunu biliyorsak onlar da bilmeli. Bütün zenginlere biz tutup da bir mezarlık veremeyiz burada, herkes o zaman gitsin evinin önüne gömsün ölüsünü, aile mezarı istiyorsa. Bizim belediye başkanımızdan da reisimizden de istediğimiz bu, bizim arkamızda durmalarını istiyoruz. Gerektiği zaman arkasındaysak biz de bu gün arkamızda olmalarını istiyoruz.”

“BİZİMLE UĞRAŞMAK ZORUNDA KALACAKLAR”

Perihan Kurt isimli vatandaş şunları konuştu: “Sayın reisimiz biz Kahramanmaraş olarak her zaman sizin arkanızdaydık, bizim bir ricamız var sizin de bizim arkamızda olmanızı istiyoruz. Daha önce Şeyhadil Mezarlığı olarak değerlendirilmiş ama şu an şehrin göbeğinde kaldı. Kahramanmaraş’ın en güzel, en gözde yeridir, siz de biliyorsunuz sayın reisim biz mezarlık istemiyoruz, ölü yatırım istemiyoruz. Bizim burada camimiz yok, bizim taziye evimiz yok, bir çocuk bahçemiz yok biz yatırım istiyoruz. Buraya iş merkezi kurulabilir çünkü şehrin en güzel yeri. Eğer ki mezarlık olursa cenazelerini gömmeye geldikleri zaman bizimle uğraşmak zorunda kalacaklar. Biz gömdürmeyiz.”

Yıldırım Bektaşoğlu ise şu şekilde konuştu: “Sadece Kahramanmaraş olarak düşünmeyelim olayı, şehrin en gözde yerine mezarlık yapımını Maraş olarak değil, Türkiye olarak değil, dünya olarak düşünüp bunun belediyecilik vizyonu ile ne kadar bağdaştırılabildiğini başkalarıyla tartışsınlar.” (M. SERHAT TOPALCA)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ayse Kuscu 3 yıl önce

ne güzel ifade etmişler ben bu halkla gurur duyuyorum. ferasetinden dolayi. super olmus.