‘Onikişubat Belediyesinde Yolsuzluk Kesinlikle Yok’

Kahramanmaraş Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek ve AK Parti İl Başkanı Ömer Oruç Bilal Debgici, özel bir tesiste düzenlenen basın toplantısında gündemdeki konularla ilgili açıklama yaptı.  

Son günlerde kamuoyunda ve sosyal medyada bir takım yazışmalar ve gündeme dair yorumlar yapıldığını belirten AK Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Ömer Oruç Bilal Debgici, bundan dolayı açıklama yapmak gerektiği için belediye başkanı ve ilçe başkanıyla toplantı düzenlediklerini açıkladı.

AK Parti belediyeciliğinin sıradan bir belediyecilik olmadığını aktaran Debgici, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul’da başlattığı belediyeciliğin bugün yansımasının görüldüğünü kaydetti.

AK Parti olarak her zaman şeffaflığın yanında ve şeffaf olduklarına dikkat çeken Debgici, hiçbir zaman şaibeli işlerin içerisinde olmadıklarını dile getirdi. Debgici: “Olabilecek her şey eğer delili var ise bizler de bunun sonuna kadar peşinde olacağımızı her ortamda belirttik. Dolayısıyla bir takım kişilerin yönlendirmesiyle veya bir takım odakların yanlış yönlendirmesiyle maalesef bugünlerde şehrimiz adına Onikişubat Belediyemiz üzerinden bir algı oluşturulmaya çalışılıyor, kara propaganda yapılmaya çalışılıyor. Buna biz asla müsaade etmeyiz. Varsa yanlışlık herkesten önce de AK Parti olarak biz işin üzerinde oluruz.” diye konuştu.

Belediyelerin Sayıştay ve Mülkiye Müfettişleri tarafından belirli periyotlarla denetime tabi tutulduğuna dikkat çeken İl Başkanı Debgici, söz konusu incelemelerin yakın zamanda yapıldığını, sonucunun kamuoyuyla paylaşıldığını ve her hangi sıkıntılı bir duruma rastlanılmadığına vurgu yaptı.

“BİZ İNANIYORUZ Kİ ONİKİŞUBAT BELEDİYEMİZDE BÖYLE BİR SIKINTILI DURUM OLMAZ”

AK Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Ömer Oruç Bilal Debgici şu şekilde konuştu: “Fakat son günlerde belediyenin içerisindeki bir takım durumlarla alakalı, şahısların veya emniyet tarafından yapılan, bir gizlilik kararı olmasına rağmen yapılan bir operasyon neticesinde, detay verircesine kamuoyunda konuşulan veya sorulan sorular var. Gizlilik kararı olan bir şeyde hiç birimizin konuşma durumu söz konusu değil. Adli ve yargıya intikal durumlar gerekli cevabı zaten savcılarımız hakimlerimiz kolluk güçlerimiz gereğini yapacak. Eğer bununla alakalı bir yanlışlık varsa da bunun işlemini yine belediyelerimiz ve AK Parti bizler yapacağız.

Şahıslardan kaynaklı bir durumu siyasete, AK Parti’ye, belediyemize mal etmek maalesef bir takım odakların oluşturduğu algıdan ibarettir. Sadece söylemden bulunmak adına kameralar önünde belediyelere kayyum atanacak gibi bilip bilmeden, hukukun ne olduğunu anlamadan yorum yapanlar bunun ne kadar yanlış olduğunu, toplumda ne oluşturmaya çalıştıklarını, fitne ve fesadı nereye götüreceklerinin farkında olmaları lazım. Biz inanıyoruz ki ne Onikişubat Belediyemizde ne de her hangi bir AK Partili belediyede böyle bir sıkıntılı durum olmaz. Olacaksa da biz hep beraber üzerine gideriz.”  

Onikişubat ve Dulkadiroğlu Belediyesi tarafından kamu külliyeleri yapıldığını anımsatan Debgici, bununla da ilgili mesnetsiz iddiaların bir takım çevreler tarafından konuşulduğunu ve algı oluşturulduğunu söyledi. Bu iddialar sonucunda bazı uygun olmayan davranışların ortaya çıktığını kaydeden Debgici, Kahramanmaraş’ın adını hiç kimsenin karalayamayacağını ve karalatmayacaklarını ifade etti.

Kişisel olarak bu güne kadar hiç kimseyle uğraşmadıklarını aktaran Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, hep hizmet etmeye ve memleketi daha iyi noktalara çıkartmaya gayret ettiklerini belirtti.

Onikişubat İlçesine yapılan yeni belediye binasının mimarisiyle, büyüklüğüyle Kahramanmaraş’a en az 50 sene hizmet edeceğini dile getiren Mahçiçek, şu anda bitme aşamasında olduğunu söyledi.

“BELEDİYENİN KENDİ İŞLEMLERİNDEN DOLAYI HER HANGİ BİR ZARAR SÖZ KONUSU DEĞİL”

Belediye binasının yapımı için ihaleye gittiklerini ve bir firmanın işi aldığını aktaran Mahçiçek, başka bir firmanın ihaleye itiraz ettiğini ve kendilerinin itirazı mevzuata uygun olmaması gerekçesiyle reddettiklerini açıkladı. Firmanın daha sonra Kamu İhale Kurumu’na itiraz ettiğini ve Kamu İhale Kurumu’nun da Onikişubat Belediyesi gibi itirazı reddettiğini anlattı. Mahçiçek konunun detayıyla ilgili şunları söyledi: “Sonra o arkadaşlar, itirazın merci Ankara olduğu için bir idare mahkemesine dava açtı. 2-3 ay gibi kısa sürede mahkeme bizim yaptığımız ihaleyi uygun görmedi. Mahkeme kararı bize geldi, onu uyguladık. Mevcut yapan firmayı tasfiye ettik, o itiraz eden davayı kazanan firmayı çağırdık, devrettik. Ama Kamu İhale Kurumu tabiî ki hukuk sürecini devam ettirdi, son nihai merci olarak Danıştay’a başvurdu. 6-7 ay sonra Danıştay bir karar verdi. Biz ilk mahkeme Ankara İdare Mahkemesinin kararını uyguladık ama sonra Danıştay bizi haklı gördü, Kamu İhale Kurumunu haklı gördü. Ankara İdare Mahkemesinin verdiği kararı iptal etti.

Şimdi yapılacak iş neydi, geri mevcut arkadaşı tasfiye edeceksin, çünkü Danıştay’dan başka hukuk yolu var mı? Yok. Mevcut arkadaşı tasfiye ettik, o ihaleyi ilk alan arkadaşa dedik ki gel yap, devam et. Aradan 1 sene geçmişti, o ihaleyi ilk alan firma dedi ki ben yapamam. Niye dedik, fiyatlar değişti dedi. En az 3-4 defa o müteahhit firmaya gittik, minnet ettik. Devam edelim dedik, etmediler.

Yeniden ihaleye çıktık, başka çaresi yoktu çünkü. 6 tane firma katıldı, 6 firma içerisinden en düşük fiyatı veren firmaya, 42 milyon 279 bin lira ile ihaleyi verdik. Bu aradaki zarar bizden kaynaklanmadı, mahkeme kararlarından kaynaklandı. Şimdi mahkemeyi de dava etme imkanın var mı, yok maalesef. Yani belediyenin kendi işlemlerinden dolayı her hangi bir zarar söz konusu değil. Hatta o arkadaşlar bir daha itiraz etti, Kamu İhale Kurumu yine reddetti.”

HİZMET BİNASI İKMAL VE ÇEVRE DÜZENLEME İHALESİ

Çevre düzenlemesi ve ikmal ihalesi başlığı altında ara ihale yapıldığını belirten Mahçiçek şöyle konuştu: “Sonra bir ara ihale daha yaptık, çevre düzenlemesi falan değil sadece. Binanın dış görünüşü güzel, taş kaplama. Bunun tamamını taş kaplama yapalım güzel görünsün dedik. İçinde bir takım eksiklikler vardı, meclis odaları, ses cihazları, xray cihazları falan onları da tamamlayalım dedik. Şöyle bir ihale yaptık, bu ihalenin başlığı; Belediye Hizmet Binası İkmal ve Çevre Düzenleme. Yani çevre düzenleme değil, ikmal inşaatı değil aynı zamanda. Çevre düzenlemesine 15 milyon 500 bin lira değil, ikmal inşaatıyla beraber 15 milyon 500 bine ihale etmişiz.

57-58 milyona proje mal olacak. (toplam proje maliyeti) Eğer biz bugün yapsaydık bu ihaleyi 107 triyondu. Bir misal daha verelim, bizim binamızla aynı büyüklükte emniyet binası var. Kaça ihale edilmiş, 120 trilyona, eski parayla.”

“HADİ BULUN BAKALIM”

Onikişubat Belediyesinin 5 senede 592 ihale yaptığını açıklayan Mahçiçek, 3 bin 142 tane de doğrudan alım ihalesi yapıldığını söyledi.

Mahçiçek, belediyenin hesaplarının Sayıştay denetçileri tarafından denetlendiğini ve son olarak İç İşleri Bakanlığı müfettişleri tarafından incelendiğini ve her hangi bir sıkıntı olmadığının görüldüğünü kaydetti.  Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek şu şekilde konuştu: “Durmayacağız, yine görevimizin sonuna kadar hizmet edeceğiz. Kimseden de çekinmeyeceğiz, korkmayacağız da. Bu memlekete taş üstüne taş koymaya da devam edeceğiz. İnanıyoruz ki bunun karşılığını Rabbimiz bize verecektir. Kim yalan söyler, kim iftira atar çok önemsemiyorum. Çünkü Allah biliyor her şeyi. Ama bu belediye çok iyi şeyler yapmış. Bu belediye rekor kırmış yani 739 milyon liralık yatırım yapacaksınız bunun 350 trilyonunu kendiniz bulacaksınız. Hadi bulun bakalım!”

Yaşanan son olaylarla ilgili basın açıklaması yaptıklarını hatırlatan Mahçiçek şunları konuştu: “Henüz soruşturma belli değil, eğer bir yanlışlık varsa onlara idari olarak da işlem yaparız dedik. Ama soruşturma henüz gizli, bir şey bilmiyoruz. Kimsenin izzeti nefisiyle de, onuruyla da oynamamamız lazım.”

Konuşmaların sonunda bir gazetecinin: “Konunun daha netleşmesi için, Kahramanmaraş Onikişubat Belediyesinde yolsuzluk var mı, yok mu, net olarak?” şeklindeki sorusuna Mahçiçek şu şekilde cevap verdi: “Kesinlikle yok, bu soruyu bile bence hiç sormayalım yani. Biraz önce bilerek bizim bilgimizde bir şey olmaz dedik Allah’ın yardımıyla. Olursa da gereğini yaparız.” (MEHMET SERHAT TOPALCA)  

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.