Ünal Maraş’ta Yeni Bir Hareket Başlattı
Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, Mahalle Başkanları toplantısında yaptığı konuşmada Türkiye’ye ve dünyaya insanlık adına örnek olması için mahalle kültürünün yeniden canlandırılmasını ve iyilik hareketinin Kahramanmaraş’tan başlatılmasını istedi.

İnsani değerlerin merkezi olarak Anadolu ve Anadolu’da da bu merkezin kalbi olarak Kahramanmaraş’ın bulunduğunu ifade eden Bakan Ünal, insanlığın günümüzde bu değerlere her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduğuna ve bunun için Kültür ocağı Kahramanmaraş’tan Bismillah diyerek yola çıkılması gerektiğine dikkat çekti.

Kaybolan değerlerin yeniden inşası, özlenen kardeşlik, yardımlaşma ortamının yeniden tesisi, mahalle kültürünün yeniden canlanması için başlangıcı kendi memleketinde yapmak istediğini belirten Bakan Ünal, bu noktada mahalle başkanlarının bu harekete öncülük etmesini istedi.

Bakan Ünal konuyla ilgili yaptığı konuşmada: “Gelin bütün ilçelerimizde Mahalle Başkanları olarak bir hareket başlatalım. Bir iyilik, kardeşlik hareketi başlatalım. Yeniden insanlığı inşa etme hareketi başlatalım.” dedi.

Söz konusu kültürün bütün toplumu kapsayacak şekilde yeniden hayata geçirilmesini çok önemsediğini belirten Ünal, bunun da ancak hamurunun, kumaşının, dokusunun bozulmaması sebebiyle Kahramanmaraşlının yapabileceğinin altını çizdi. 

“O TAKKELİ, ŞALVARLI, SAKALLI O KAVİ ADAMLAR VAR YA O KAVİ ADAMLAR…”

Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal toplantıda yaptığı konuşmada şunları dile getirdi: “Öyle bir dünyada yaşıyoruz ki, dünya hızlı bir şekilde herkesi bir birine benzetiyor. Biz fiziki coğrafyada büyüdük, bizim dünyamızda sınırlar vardı. Yakın vardı, uzak vardı. Çocuklarımız artık internet coğrafyasında yaşıyorlar, sanal bir coğrafyada yaşıyorlar. Çocuklarımız için yakın yok, uzak yok, internete girdikleri anda herkesin bir birine benzediği dünyaya giriyorlar ve orada kayboluyorlar. Şu anda bizim birinci önceliğimiz çocuklarımızı bizim hafızamıza, bizim kültürümüze, bizim mirasımıza… Sözünü ettiğim o takkeli, şalvarlı, sakallı o kavi adamlar var ya o kavi adamlar onlarda daha çoktu bu miras.

“SİYASETİ SANDIKTA SEÇİM KAZANMAK, ÖTEKİLERİNİ YENMEK VE YIKMAK OLARAK GÖRMEYİN”

Yani biz siyaseti bunun için yapıyoruz, çocuklarımız için yapıyoruz, çocuklarımıza değerlerimizi aktarmak için yapıyoruz. Üzerinde durduğumuz bu büyük insanlık adasının bir parçası olarak yapıyoruz. Ve bugün dünyanın en çok ihtiyaç duyduğu insanlığı yeniden çoğaltmak adına yapıyoruz. Ve bunu yapmak zorundayız. Ve bu yüzden her birinizin mahallede, sevgiyi, saygıyı, kardeşliği, mahalle kültürünü yeniden yaşatmanız gerekiyor. Mahallenin akil insanları olmak, mahallenin arabulucusu olmak, mahallenin yardım eden, dar zamanda elinden tutanı olmak zorundasınız. Siyaseti böyle görmek zorundasınız kardeşlerim, siyaseti böyle anlamak zorundasınız. Siyaseti sandıkta seçim kazanmak, ötekilerini yenmek ve yıkmak olarak görmeyin.”

“BİZİM KÜLTÜRÜMÜZ MUVAFFAK OLMAK KÜLTÜRÜDÜR”

Anadolu coğrafyasında kültürün başarı odaklı değil muvaffak olabilme ana temasıyla geliştiğine vurgu yapan Bakan Ünal şunları ifade etti: “Bakın bizim kültürümüz başarı kültürü değildir, bizim kültürümüz muvaffak olmak kültürüdür, muvaffakiyet kültürüdür. Başarıyla muvaffak olmak arasında ne fark vardır? Başarı her ne olursa olsun sonuç almayı gerektirir. Başarı mücadeleyi gerektirir, başarı hırsı, kavgayı gerektirir, başarı gerektiğinde sonuç almak için mubah olmayan bazı yolları kullanmayı da gerektirir. Ve kazanmayı gerektirir, kazandığı zaman ben yaptım demeyi gerektirir ama bizim kültürümüzde, ‘Allah’tan başka kazanan yoktur’ bizde kazanma yoktur.

“SONUÇ ALLAH’A AİTTİR, KUL KENDİ HESABINI ALLAH’IN HESABIYLA BİR TUTMAKLA SORUMLUDUR”

Bizde hesabını Allah’ın hesabıyla bir tutmak vardır. Muvaffak olmak, kulun hesabıyla Allah’ın hesabının denk düşmesi demektir.  Kulun görevi kendi hesabını Allah’ın hesabıyla denk düşürmektir. Yani kulun görevi sonuç almak değildir. Başarı kazanmak değildir. Kulun görevi Allah’ın kendisine verdiği ahlaki sorumluluğu, insani sorumluluğu yerine getirmektir. O yüzden Müslüman elinden gelen her şeyi yapar. Mücadele etmez, yardımlaşır. Ve derki sonuç Allah’a aittir. O yüzden bizim kültürümüz başkalarının kültürü değil, bizim kültürümüz muvaffak olma kültürüdür. Sonuç Allah’a aittir ve kul iyi olmakla, dürüst olmakla, merhametli olmakla, yardımlaşmak, kendi hesabını Allah’ın hesabıyla bir tutmakla ve galibin sadece Allah olduğunu bilmekle sorumludur.”

“BİZ MARAŞ’TAN BİR ŞEY BAŞLATALIM VAR MISINIZ?”

Konuya temelden başlamak için mahalle başkanlarıyla iyiliği, sevgiyi üreten kültürü yeniden başlatmak istediklerini aktaran Ünal şu şekilde konuştu: “O yüzden bu işe temelden başlayalım, tabandan başlayalım, o yüzden mahalle başkanlarımızla başlayalım dedim sayın başkana, biz Maraş’tan bir şey başlatalım var mısınız? Biz, her birimiz Maraş’ta mahalle kültürünü yeniden başlatalım. Koruyan, kollayan, yardımlaşan, iyiliği, sevgiyi üreten kültürü yeniden başlatalım. Birileri acaba benden daha mı iyi olur diye düşünmek yerine, İnşallah benden daha iyi bu işleri yapan insanlar gelir diye düşünelim. Bir şehir ne kadar çok insan yetiştirirse o şehir o kadar çok gelişir. Ama bir şehirde azıcık yukarı çıkanın paçasından çekerlerse o şehir insanı da yok eder, kendisini de yok eder.

“GELİN BÜTÜN İLÇELERİMİZDE MAHALLE BAŞKANLARI OLARAK BİR HAREKET BAŞLATALIM”

O yüzden ısrarla yardımlaşma diyorum, ısrarla paylaşma diyorum ve bu gün Kültür ve Turizm Bakanı olarak diyorum ki; gelin bütün ilçelerimizde mahalle başkanları olarak bir hareket başlatalım. Bir iyilik, kardeşlik hareketi başlatalım. Yeniden insanlığı inşa etme hareketi başlatalım. Gelin, bu gün insanlığın her zamankinden daha çok ihtiyaç duyduğu ve üzerinde yükseldiği insani değerlerin merkezi olan Anadolu ve Anadolu’da da bu kültürün ocağı olan Maraş’ta insanlığı yeniden inşa etmek için Bismillah deyip yola koyulalım. Dedikodu yapanı susturalım, hırs gösterene diyelim ki ölüm var.”

“İNŞALLAH BİR İNSANLIK HAREKETİ BAŞLATMIŞ OLACAĞIZ”

Mahalle başkanlarının, ilçe başkanları ve belediye başkanlarını davet ederek kendi bölgelerinde çalışma yapmasını isteyen Ünal şu şekilde konuştu: “Eğer biz Maraş olarak bunu başlatır ve bunu Maraş olarak bütün Türkiye’ye ve dünyaya gösterirsek İnşallah bir insanlık hareketi başlatmış olacağız. Bunu çok önemsiyorum, bunu çok önemsiyorum çünkü bunu sadece bu şehir yapabilir. Niye biliyor musunuz? Bu şehrin, hamuru, dokusu, kumaşı bozulmadı. Niye çünkü bu şehir göç almaz göç vermez.

“VE İŞTE O ZAMAN KAHRAMANMARAŞ BİR ÖNCÜ ŞEHİR HALİNE GELİR”

Bu şehir entelektüeldir, bu şehir sözü kelamı bilir, bu şehir Ökkaşe Hazretlerinden, Malik bin Ejder’den gelen büyük bir geleneğe sahiptir. İnsanlarla olan ilişkilerimizi yeniden gözden geçirelim, merhameti, dayanışmayı, insana ait olanı yeniden inşa etmek için mahallelerimizde başlayalım. Bunu biz artık hep beraber bir iyilik hareketine dönüştürelim. Bunu seçimden seçime, seçim kazanmak için değil, Maraş’ta insana ve insana ait olanı ayağa kaldırmak adına bunu yapalım. Ve işte o zaman Kahramanmaraş hem Türkiye’de hem dünyada gerçek anlamda bir öncü şehir haline gelir.” (MARAŞ AKTİF) 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.