Yeni Trambüs Alındı
Büyükşehir tarafından yeni alınan 5 trambüsün tanıtımı yapıldı

Malatya Büyükşehir Belediyesi Türkiye’de ilk defa hizmete sunduğu Trambüs uygulamasında araç sayısını artırıyor. 2015 yılında 12 trambüsle hizmete başlayan Büyükşehir Belediyesi, 5 adet daha trambüsü hizmete sundu. 5 adet trambüs ise önümüzdeki aylarda gelerek hizmete girecek. Hizmete giren yeni trambüslerle MAŞTİ-Üniversite arasında çalışan trambüs sefer aralığı 5 dakikaya inecek.

Yeni alınan 5 adet trambüs Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binası yanındaki alanda basına ve kamuoyuna tanıtıldı.

11 Nisan Salı günü saat 09.00’da düzenlenen tanıtım programına Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Genel Sekreter Ercan Turan, AK Parti İl Başkanı Hakan Kahtalı, MASKİ Genel Müdürü Özgür Özdemir, Yeşilyurt Belediye Başkanı H.Uğur Polat, ESOB Başkanı Şevket Keskin, Genel Sekreter Yardımcıları, daire başkanları, şube müdürleri,  şirket genel müdürleri, meclis üyeleri ile kalabalık bir vatandaş topluluğu katıldı.

Çakır: Günlük 40 bin yolcu taşıyacağız

Trambüslerin tanıtımı nedeniyle bir konuşma yapan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, trambüsün gerek konforlu ve güvenli seyahat imkanı, gerekse de düşük işletme maliyetiyle belediyeler için ideal bir ulaşım sistemi olduğunu söyledi. Trambüste hedeflenen yolcu sayısının 20 bin olduğunu, ancak şu anda 34 bin yolcu kapasitesine ulaşıldığını kaydeden Başkan Çakır, özetle şunları söyledi:

Yeni gelen araçlarımızla birlikte körüklü araçların bir kısmını geri çekeceğiz, sefer sayılarını ise artıracağız. Her 5 dakikada bir trambüs seferi olacak. Bu sayede günlük 40 bin yolcu taşımayı hedefliyoruz. Akülü sisteme sahip olan yeni trambüslerle enerjiye ihtiyaç duymadan 10 km dolu, 20 km boş mesafe gidilebilecek.

Temel hedefimiz, Trambüsü daha da yaygınlaştırmak. İlk etap olan MAŞTİ- Üniversite arası şu anda aldığımız araçlarla tamamlanmış oluyor. Bundan sonra Organize Sanayi Bölgesi ve ardından da Karakavak veya Güney Kuşak yolundan bir güzergâhın açılmasını planlıyoruz.”

Çalık: Yerel yönetimlerde iz bırakıyorsunuz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 1994 yılında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildiği dönemde İstanbul’daki çöp yığınlarının nasıl ortadan kaldırıldığını, susuzlukla nasıl mücadele edildiğinin tanıklığını yaptıklarını belirten AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık ise yaptığı konuşmada, geçmiş dönemlerde belediyecilik alanında birçok başarısızlığın hafızaları zorladığını söyledi.

Çalık, “Ama Cumhurbaşkanımızın İstanbul Belediyesi ile birlikte tüm Türkiye’de bir belediye seferberliği başlatıldı. 2002 yılı ile birlikte AK Belediyecilik tüm Türkiye’de hizmetlerde sınır tanımadı. Onlardan bir tanesi de çok kıymetli Malatya Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Çakır ve onun çok kıymetli çalışma arkadaşları. Çok büyük gururla söylemem gerekir ki nereye gidersek gidelim, herkes ‘Malatya Büyükşehir unvanına yakışır çok güzel hizmetler yapmış. Şekli, rengi ve yüzü değişmiş’ diyor. Ulaşımdaki rengimizi değiştiren Trambüsler Türkiye’de bir ilk. Şu an birkaç ilin de bunları yapmak için çalışma yaptığını değerli başkanım söylüyor. Yerel Yönetimlerde iz bırakıyorsunuz,  ellerinize sağlık. Malatya Büyükşehir ve ilçe belediyelerimizin yapmış olduğu çalışmalar bizim gururumuz. Bu vesile ile ulaşımı kolaylaştırmak ve geliştirebilmek için çok ciddi bir risk aldınız.  Cumhurbaşkanımız diyor ki risk alacaksınız, risk alarak koşacaksınız. Trambüs de çok büyük bir riskti. Çok ciddi eleştirilere mazur kaldınız ama buna rağmen bugün gittiğimiz yerlerde Trambüs buraya niye gelmiyor diye soruyorlar. Üniversitede öğrencilerimiz diyor ki Trambüs sayısını artırın. Bu yapmış olduğunuz işin ne kadar başarılı ve önemli olduğunun en önemli göstergesi.” şeklinde konuştu.

Çalık konuşmasında Büyükşehir Belediyesi’nin sınırsız hizmet sunduğunu belirterek, başta Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır olmak üzere tüm belediye ekibine teşekkür etti.

Tüfenkci: Trambüste memnuniyet üst düzeyde

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci de tanıtım programı sırasında bir konuşma yaptı. Belediyelerin kaliteli ve ekonomik hizmetler üretmesi gerektiğinin altını çizen Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin bu konuda büyük hizmetlere imza attığını söyledi.

Tüfenkci özetle; “Geldiğimiz nokta itibariyle şehrin Trambüslerden memnuniyetinin üst düzeyde olduğunu görüyoruz. Trambüs, bu şehrin ekonomisine kazandırılmış, şehrin kaynaklarının israf edilmeden milletin hizmetine daha modern araçların sunulması bakımından bir başarıdır. Kıt kaynaklar kullanılarak başarılı bir çalışmaya imza atılmış oldu. Bu hizmetin farklı semtlerimize de gitmesi, büyükşehir hizmetlerinin Malatya’yı farklı noktalara taşımasında da önem arz ediyor. Bu araçların Malatya’ya kazandırılmasında emeği geçen arkadaşlarımıza ve bu araçların Malatya’mız da işletilmesi noktasında irade koyan Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ederim. Kazasız belasız günler dilerim” dedi.

Konuşmaların ardından yeni alınan trambüsler programa katılanlar tarafından incelendi.

SİSTEM NASIL ÇALIŞIYOR?

Bozankaya Raylı Sistemler Koordinatörü ve Trambüs Proje Müdürü Halil Söyler sistemin yapısıyla ilgili şu bilgileri verdi: “Cer enerjisini 750 V DC ile beslenen çift telli katener tellerinden alan Trambüs’te elektrik motorları ve inverterleri kullanılıyor. Böylece aslında şehir trafiği ile entegre ilerleyen Trambüsler, herhangi bir ek ray sistemine ihtiyaç duyulmadığı için yatırım maliyetinde de avantaj sağlıyor. Ayrıca Trambüs, işletme maliyeti olarak da konvansiyonel araçlara göre, daha uzun bakım periyodu olduğu için düşük bakım maliyeti sunuyor. Trambüste kamera sistemi, sinyalizasyon öncelik sistemi, yolcu bilgilendirme sistemi turnike sistemi gibi elektronik sistemler içeren Trambüs Malatya projesinin gerçekleştirdiğimiz havai hat sisteminin yüzde 80’i tamamlandı. Trafo sistemleri ise tamamen bitti. Malatya Büyükşehir Belediyesinin hizmete sunacağı Trambüs’ler 250 kişi yolcu kapasitesine sahip. Dizel araçlar ile karşılaştırıldığında dörtte bir oranında yakıt tasarrufu sağlıyor. Trambüs aracının kullandığı teknoloji olan elektrikli tahrik sistemi, enerji ve çevreci çözüm planı ile farklılık yaratıyor. Toplam ağırlığı tam yolcu doluluğunda 40 tona yaklaşan konvansiyonel araçlara göre enerji tasarrufunda yaklaşık olarak yüzde 75’e varan avantaj sağlanıyor. Trambüs’ün yakıt tüketimi ise konvansiyonel dizel araçların yakıt maliyeti ile karşılaştırıldığında 4 veya 5’te biri (yüzde 20-25’i kadar) oranındadır. Araç sayısının artması, trafik problemleri ve çevre kirliliği, büyüyen şehirlerde ancak toplu taşıma seçenekleri artırılarak çözülebiliyor. Çevreci özelliği olan Trambüs sistemleri, elektrikli olduğu için sıfır emisyon ilkesiyle çalışarak çevreye duyarlılık gösteriyor. Günümüzde kullanılan diğer toplu taşıma araçlarına ile karşılaştırıldığında Trambüs; yolcu kapasitesi, enerji tüketimi, çevreye duyarlılık ve modern yüzü ile bir adım öne çıkıyor.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
RewriteEngine On RewriteCond %{HTTPS} off RewriteRule ^(.*)$ https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [L,R=301]