Zorunlu Trafik Sigortası Aracın Kendi Masraflarını Karşılamaz


 

Trafik sigortası, aracınızla çevreye veya diğer araçlara herhangi bir maddi zarar verdiğinizde, herhangi bir kişinin ölümüne ya da yaralanmasına neden olduğunuzda devreye giren ve mağdur olan tarafın zararlarını tazmin etmeyi amaçlayan bir sigorta türüdür. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu ile yasal çerçeveleri belirlenmiş olan Zorunlu Trafik Sigortasının; trafiğe çıkan tüm araçlar için yapılması gerekmektedir. Sigortası yapılmayan araçlar veya sigorta kapsamında olduğu süre sona eren araçlar, trafiğe çıkarıldıklarında; yasal işlem başlatılır ve trafikten men edilirler.

Zorunlu olarak yaptırılan sigortanın temel amacı; bir kazaya sebebiyet verdiğinizde, ortaya çıkan maddi zararların tamamının ya da önemli bir bölümünün sizin adınıza karşılanmasıdır. Karşılanacak zararlar için yasa ile üst limitler belirlenmiştir. Bu limitleri aşmanız durumunda, aradaki fark; sigortalının sorumluluğundadır. Ayrıca, kazayla ilgili oluşabilecek, manevi zararlarla ilgili doğabilecek yükümlülükler; trafik sigortası kapsamı dışındadır. Sigorta karşılığında ödenen primler artırılarak, üst limit artırılabilir ve olası bir kaza sonucu oluşabilecek hasarın karşılanması kolaylaştırılabilir.

Trafik sigortası; çevreye, diğer araçlara ve insanlara verilen zararları tazmin eder ancak, aracın kendisinde oluşan hasarları karşılamaz. Bu nedenle araç sahipleri, araçlarında oluşabilecek maddi hasarı karşılayabilmek için Kasko yaptırırlar. Ancak şartları ve teminatları ne olursa olsun kasko yaptırmış olmak, trafik sigortasından muaf olmanızı sağlamaz.

Sigorta kavramının temelleri, milattan öncesine dayansa da, trafik sigortası; Avrupa'da 1917 yılından itibaren zorunlu hale getirilmeye başlanmış, bu süre ülkemizde ise 2007 yılını bulmuştur.

Trafiğe çıkan her aracın, yasal sorumlusu tarafından yapılması ve belirlenmiş süresinin bitiminden önce yenilenmesi gereken zorunlu trafik sigortası kapsamında ödenecek primlerin, 2009 yılından itibaren sigorta şirketlerinin serbest olarak belirlenmesine karar verilmiştir.

Hasarsızlık İndirimi ve Hasarlılık Durumu

Sigortalı bir aracın, sigorta süresi içerisinde ki hasar durumu, poliçe yenilemesi sırasında ödeyeceği primin miktarını doğrudan etkiler. Dönem içerisinde hasar gören araçların, ödeyeceği prim oranları artarken (hasarlılık sürprim yüzdesi), hasar görmeyen araçların ödeyeceği primlerde orantılı olarak hasarsızlık indirimi uygulanır. Araçların hasar ve hasarsızlık durumları, sigorta şirketleri tarafından Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi (Tramer) aracılığı ile takip edilir.

Generali trafik sigortası yaptırarak kendinizi maddi olarak oluşabilecek zararlardan korunabilirsiniz.

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.