Bu akıl bize akıl değil, bu fikir fikir değil, bu anlayış anlayış değil, bu insanlık insanlık değil; rica ediyorum, lütfen ya kendinize vazife olmadan üzerinize aldığınız şu işi doğru yapın ya da ne olur, artık bu işi yapmaktan vazgeçin.

Sayenizde severek yaptığım mesleğimden tiksindim, iğrendim. Nasıl yaptınız, ne ettiniz bilmiyorum ama türlü hayallerle ifa etmeğe çalıştığım onurlu, haysiyetli, namuslu, edepli, dürüst, eşsiz Gazeteciliği artık tiksinerek yapıyorum. Değiştirir misiniz bilmem, kendinizi geliştirir misiniz bilmem, kendinize çeki düzen verir misiniz bilmem ama Gazeteciyim diye kendinizi dev aynasında görüyorsunuz ya, görmeyin! Kendinizi bulunmaz hint kumaşı, dokunulmaz adam sanıyorsunuz ya, sanmayın! Şahsınıza herkes saygı duyacak, her kapı önünüzde illaki açılacak diyorsunuz ya, demeyin! Kanun, ilke, örf, gelenek, edep, görgü, saygı nezaket, anlayış bize ters geliyor ya, gelmesin!

Gazetecilik, eşkiyalık değildir, Gazetecilik mafyacılık değildir, Gazetecilik Hakimlik değildir, Gazetecilik Başkanlık değildir, Gazetecilik Polislik değildir, Gazetecilik Doktorluk değildir, Gazetecilik Avukatlık değildir, Gazetecilik siyaset adamlığı değildir, Gazetecilik müdürlük değildir, Gazetecilik Valilik değildir, Gazetecilik Kaymakamlık değildir, Gazetecilik esnaflık değildir, Gazetecilik askerlik değildir ve daha diğer meslekler görevler de değildir.

Gazeteci her konuda bilgi sahibi olacak derken Gazeteci her konunu uzmanı denmiyor, haberimiz var mı? Gazeteci araştırır, soruşturur derken kurcalar, mıncıklar denmiyor biliyor muyuz? Gazeteci kamu adına yaptığı görevinden dolayı bilgiye daha kolay ulaşmalıdır derken, Gazeteci kapıları tekmeleyerek girer denilmiyor malumatımız var mı?   

Gazeteci, bilgili, görgülü, nazik, uyanık, dikkatli, hassas, refleksi güçlü, bakış açısı farklı ve geniş, sezgileri yüksek, nezaketi örnek, davranışları örnek, kanunlara, geleneklere, etik değerlere, ilkelere herkesten daha çok riayet eden, saygı ve sevgi dolu, karşılaştığı durum ne olursa olsun şahsında topladığı güzelliklerden-özelliklerden asla taviz vermeyen, hiç kimsenin ama hiç kimsenin hakkını çiğnemeyen, her zaman kılı kırk yarıp daha sonra karar veren veya davranan, her kim olursa olsun kimsenin hakkını gasp etmeyen, toplumun dışında ama tamamen toplumla iç içe yaşayan, kurallara harfiyen uyan örnek kişidir, karakterdir, adamdır, insandır.

Gazeteci her ne şartta olursa olsun kapıları tekmeleyerek girmez, her ne şartta olursa olsun kimsenin hakkını çiğnemez, her ne şartta olursa yanlış bir hareket yapamaz, yaptıysa hemen özür diler, elini kolunu sallayarak insanların makamına, odasına girmez, elini kolunu sallayarak ben dokunulmazım edasıyla kapılardan, binalardan içeri dalmaz. Ziyaret edeceği, görüşeceği kişi babasının evladıysa dahi edepsizlik, görgüsüzlük, nezaketsizlik yapmaz, kural, kaide neyse ona göre hareket eder, o şekilde görüşür.

Gazeteciliğin okulunu okuyup mesleğin sırrına vakıf olmamışlara, 10-20-30 yılını Gazeteciliğe verip, mesleğin ruhundaki incelikleri görememişlere sesleniyorum, ya bu işi doğru dürüst yapalım ya da bırakıp başka işe bakalım. Gazeteciliği ayaklar altına almak hiçbirimizin hakkı da haddi de değil. Ne kendi onurumuzu zedeleyelim ne de Gazeteciliğin onurunu.  

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
RewriteEngine On RewriteCond %{HTTPS} off RewriteRule ^(.*)$ https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [L,R=301]