KMTSO’dan İhracatçılara Yeni Nesil Destek

KMTSO üyelerinin İthalatçı ve ihracatçı arama hizmetlerinden daha etkin şekilde yararlanmalarını teminen KMTSO ve TradeAtlas arasında protokol imzalandı. KMTSO Yönetim Kurulu Başkanı Şahin Balcıoğlu ve Tradeatlas.com Genel Müdür Ali Emek'in katılımı ile imzalanan protokol kapsamında Oda üyelerinin siteye aidat ücretlerinde Ticaret Bakanlığı’nın desteğinin yanında %10 ilave indirim sağlanacak.

Firmaların, bu siteye kayıt olduklarında dünyadaki kendi sektörü ile ilgili firmaları kolayca bulabileceğini ifade eden KMTSO Yönetim Kurulu Başkanı Şahin Balcıoğlu şunları söyledi: “Bu firmaları yalnızca isim olarak değil, bütün firma yapılarını, ne kadar ihracat yaptığını, ne kadar ithalat yaptığını, nerelerden yaptığını, nasıl yaptığını, şartlarının neler olduğunu görebilecekler. Yani ‘bu müşteri bizim için uygun mudur değil midir’ diye test edebilecekleri, anlayabilecekleri resmi verileri bulabilecekler. Bununla ilgili Ticaret Bakanlığımızın ciddi desteği var ve bakanlığımız kayıt olan firmalarımıza yüzde 80 oranında destek verecek. Bu protokolle Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası üyesi olan firmalarımıza yüzde 10 indirim daha yapacak.Yıllık 19 trilyon dolar dolayındaki dünya ithalatının 13,5 trilyon dolarının bu sitedeki üyeler tarafından yapıldığını biliyoruz. Dolayısıyla güçlü bir site, güçlü bir yapı ve sağlam bir kuruluş. Destekleri aldıktan sonra arkadaşlarımızın ödeyeceği yıllık aidat ücreti bin 777 Türk Lirası olacak.”

TradeAtlas Genel Müdürü Ali Emek ise şöyle konuştu: “Biz TradeAtlas olarak Kahramanmaraş’ın ihracatını artırmak için bu yola çıktık. Yüzde 100 Türk sermayeli bir şirket olarak dünyadaki en büyük veri tabanıyız. Sayın Başkanımızın da dediği gibi yıllık dünya ithalat hacminin yüzde 70’ni Türk firmalarına sağlayabiliyoruz. Bizim farkımız bu verilerin tamamen yurt dışı menşeili olup o ülkelerin gerçekleşmiş resmi kayıtlarından oluşmasıdır. Dolayısıyla Kahramanmaraşlı ihracatçılarımız gerçekten ithalat yapmış 2013’ten itibaren bütün tarihsel süreci görebilecekler. Büyükten küçüğe doğru sıraladığımız verilerin içerisinde kendi kapasitelerine göre seçim yapabilecekler. 230 ülkenin tamamına erişebilecekler. Bu bağlamda da salgın döneminde ve özellikle ihracatçılarımız bildiğiniz üzere fuarlara katılamıyor, yurt dışına gidemiyor. Bizde dünyanın ithalatını, dünyanın ticaretini Kahramanmaraş’taki firmalarımızın ayağına online olarak getirdik. Çünkü bu devirde veriye en hızlı ulaşan ve bunu değerlendiren çok hızlı yol almaktadır. Bu sebeple de Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası’nın öngörüsüne ve kendi üyelerine olan desteğine de teşekkür ediyorum. Biz elimizden geleni yapacağız ve Kahramanmaraş’ın ihracatını gerçek manada ölçülebilir ve ispatlanabilir bir şekilde artıracağımıza inancımız tam.”

TRADEATLAS NEDİR?

TradeAtlas, Konşimento belgelerine ve gümrük kayıtlarına dayalı kesin olarak ithalat yapmış firmaların ne kadarlık ve hangi ihracatçı firmadan ithalat yaptığı, ürünün miktarını, değerini, ithalatın hangi tarihte ve ülkeden gerçekleştirdiği gibi en kritik pazar bilgilerini sağlıyor. İhracatçı firmalar, dünyanın en büyük ithalatçı&ihracatçı veri tabanında, ithalatçı firmalara ulaşmak için, GTİP Kodu, Ürün Adı, İthalatçı Adı, İhracatçı Adı, Marka adlarından arama yapabilecek.

Türk firmaları, yabancı müşterilerinin başka hangi tedarikçilerle hangi şartlarda çalıştığını, hangi miktarda, hangi tarihte ne kadarlık alım yaptığını öğrenebilir. Müşterinin başka hangi ürünleri ithal ettiğini, ürün çeşitliliğini ve satın alma eğilimlerini analiz edebilecekleri, ürünleri ithal eden çok sayıda yabancı ithalatçı firmanın bilgilerini analiz ederek sektördeki alıcıların iş yapma tarzlarını öğrenip, ürünlerini satın alan alıcıları daya iyi tanıma fırsatına sahip olabilecek. 

TradeAtlas İthalatçı & İhracatçı Arama Motoru, 2010 yılından buyana Ticaret Bakanlığı tarafından üyelik bedeli desteklenen tek e-ticaret sitesi olarak, dünya ithalatının % 70’ini sağlayan uluslararası ticarette en geniş veriye sahip online veri tabanıdır. 228 ülkede 14 milyondan fazla ithalatçı firmaların bilgilerine ve ticaret detaylarına, yıllık 19 trilyon dolarlık dünya ithalatının 13,5 trilyon dolarına, 1 milyardan fazla konşimento belgesine ve gümrük beyannamesine tradeatlas.com üzerinden ulaşabilmektedir.

Ticaret Bakanlığı tarafından onay verilen sitelerin üyelik bedelinin %80’i ihracat odaklı dijital faaliyetler desteği (2021 için destek oranı %60)  kapsamında. İlave olarak, Türkiye İş Bankası müşterilerine TradeAtlas’a üyeliklerinde % 30 oranında indirim avantajı sağlanıyor. Bu desteklere ek olarak, KMTSO üyelerine özel ekstra %10 indirim daha sağlanacak. Destek onayları sonrasında 1 yıllık üyeliğin KMTSO üyesi firmaya yaklaşık maliyeti 1.777 TL olacak.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.