Kahramanmaraşlı Gazetecilere İkinci Büyük Darbe BİK’ten

Depremde, evlerini, iş yerlerini, ekipmanlarını ve sahip oldukları her şeyi kaybeden Kahramanmaraşlı gazeteciler, Deprem sonrası büyük sıkıntı yaşamanın yanında, resmi ilan ve resmi reklam alma koşullarının ağırlığıyla birlikte ikinci bir yıkımla karşı karşıya kaldı.

Yaşanan sıkıntılara resmi ilan ve resmi reklam alma zorluğunun eklenmesiyle görevlerini yapamayacak duruma gelen gazeteciler yaptıkları basın açıklamasıyla şartların hafifletilmesini ve sürenin deprem bölgesinde uzatılmasını istedi.

Kahramanmaraşlı gazeteciler yıkılan bürolarının enkazlarının yanında düzenledikleri basın açıklamasında konuşmayı Gazeteci Kenan Onaran yaptı.

Onaran, yeni yönetmelik gereği BİK’in resmi ilan almak isteyen internet haber sitelerine asgari 6 sigortalı çalıştırma ve resmi reklam almak isteyen internet haber sitelerine de asgari 2 sigortalı çalıştırma şartı getirdiğini hatırlattı.

6 Şubat’ta meydana gelen ve merkez üssü Kahramanmaraş olan depremlerin 11 ilde hayatı felç ettiğine dikkat çeken Onaran, depremlerden en çok etkilenen illerden birisinin de Kahramanmaraş olduğuna vurgu yaptı.

Yıkıcı deprem felaketinde, bölgede faaliyet gösteren tüm gazete, internet sitesi ve sektör çalışanlarının olumsuz etkilendiğini belirten Gazeteci Onaran, birçok yayıncının ailesinde ve yakınlarında can kayıpları olduğunu, büro ve evlerinin yıkıldığını ifade etti.

Deprem sonrası bölgedeki gazete ve internet haber sitelerinin ayakta kalabilme ve yaşam savaşı verdiğinin altını çizen Onaran şu şekilde konuştu:  “Ancak 1 Nisan'da yürürlüğe giren Basın Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile Basın İlan ve Reklam Yönetmeliği’nin getirdiği ağır şartlar, bölgedeki sektörün faaliyetlerini durdurma noktasına getirdi. Bölgede resmi ilan alan gazeteler, kısıtlı imkanları seferber ederek faaliyetlerine başladı. Bu gazetelerin internet siteleri için 1 Nisan’da başlayan süreç ertelendi; ancak internet siteleri için herhangi bir erteleme kararı alınmadı.

GAZETECİLERİN EN BÜYÜK SORUNU KİRALIK İŞYERİ BULUNAMAMASI VE TEKNİK EKİPMAN YETERSİZLİĞİ

Sadece Kahramanmaraş’taki internet haber sitelerinin yüzde 80’inin işyerleri yıkıldı veya acil yıkılacak durumda. Bu yıkımla beraber tüm teknik ekipman ve donanımları ya enkaz altında kaldı ya da acil yıkılacak binalarda tahliye edilemez durumda.

Kendi imkanlarıyla işyerlerini yeniden faaliyete geçirmek isteyen gazetecilerin en büyük sorunu kiralık işyeri bulunamaması ve teknik ekipman yetersizliği.

“BU ŞARTLARIN DEPREM GERÇEĞİ GÖZ ÖNÜNE ALINARAK HAFİFLETİLMESİ ELZEMDİR”

Deprem öncesi bile aylık geliri asgari ücreti bulmayan bölgedeki internet haber sitesi sahiplerinin deprem sonrası söz konusu Basın İlan ve Reklam Yönetmeliği’nin aradığı şartları sağlaması mümkün değildir. Şu an bölgedeki gazetecilerin önceliği; ailelerinin güvenliği ve temel gereksinimlerini sağlamak. Böyle bir durumda deprem bölgesindeki gazetecilerden, 1 Nisan tarihi itibariyle resmi ilan alabilmeleri için 6, resmi reklam için ise 2 çalışan şartını sağlayıp işveren konumuna gelmeleri beklenilmemelidir. Bu şartların deprem gerçeği göz önüne alınarak hafifletilmesi, 11 ildeki basın yayın sektörünün varlığını ve bütünlüğünü korumak için elzemdir.”

KAHRAMANMARAŞLI GAZETECİLER NE İSTİYOR?

Gazeteci Kenan Onaran, deprem bölgesindeki basın kuruluşlarına yapılmasını istedikleri talepleri şu şekilde sıraladı:

“Deprem, “mücbir sebep” kabul edilerek; depremin etkilediği 11 ilde bulunan ve daha önce yönetmelik gereği savcılığa “mevkute beyannamesini” veren internet haber sitelerinin yeniden ayağa kalkabilmesi için şartların aşağıda belirtildiği yeniden revize edilmesini istiyoruz.

Şehrin yeniden toparlanması ve ekonominin ayağa kalkabilmesi için öngörülen süre 5 yıldır. Bu nedenle Basın İlan ve Reklam Yönetmeliği’nin yürürlük tarihi en az 1 yıl süre ile ertelenmelidir.

Basın İlan ve Reklam Yönetmeliği’nin ertelenmesi durumunda; Resmi ilan alabilmek için aranan şartlarda asgari kadro, tekil ziyaretçi ve sayfa görüntüleme oranı yüzde 50 oranında azaltılmalıdır. Çalışanların maliyetleri destek ve teşviklerle devlet tarafından karşılanarak haber sitelerinin resmi ilan alabilmesinin önü açılmalıdır. Deprem bölgesindeki haber siteleri için resmi ilan kesintisi yüzde 15’den yüzde 5’e düşürülmelidir.

Kamu kurum ve kuruluşlarından Resmi reklam alabilmek için asgari 2 sigortalı çalışan sayısı aranmamalıdır. Ya da 2 sigortalı çalışanın maliyetleri destek ve teşviklerle devlet tarafından karşılanmalıdır.

Deprem bölgesinde ciddi sayıda hasar gören bina var. Bu nedenle kiralık işyeri bulmak da ciddi bir sorun haline geldi. Evlerimizi işyeri olarak göstermeye kalksak bu sefer yönetmelikteki home ofis engeliyle karşılaşıyoruz. Çünkü yönetmelik home ofis işyerlerini kabul etmiyor. Basın İlan Kurumu'nun resmi reklamda da resmi ilanda da home ofisleri işyeri adresi olarak kabul etmesini istiyoruz.

Diğer yandan deprem bölgesinden, depremin etkilemediği illere çok ciddi göç yaşandı. Dolayısıyla göç edenler arasında Basın İlan ve Reklam Yönetmeliği'nde aranan şartları sağlayan nitelikli kadrolar da var. Kısacası deprem bölgesinde yönetmeliğin aradığı şartları sağlayan personel bulmakta zorluk yaşıyoruz. Bu nedenle ya çalışan kişilerde aranan kriterler ya da çalışan sayısı yeniden revize edilmelidir.

Bölgedeki gazetecilere ekipman desteği, KDV istisnası, sıfır faizli kredi ve kira yardımı yapılmasını talep ediyoruz.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.