KMTSO Toplantısında Protesto, Milletvekili Salonu Terk Etti

KMTSO’nun geniş katılımla düzenlediği 8. Olağan Meclis Toplantısı gerginlikle başladı, protestoyla devam etti ve yine gergin atmosferde sona erdi.

KMTSO Meclis Başkanı Hanefi Öksüz, toplantının açış konuşmasında EYT, seçim ekonomisi, devletin ihtiyaç sahiplerine yaptığı yardım ve işsizlik maaşları gibi konularda iktidara eleştirilerini yöneltti.

KMTSO 8. Olağan Meclis Toplantısı, AK Parti Milletvekilleri, DEVA Partisi Milletvekili, MHP Milletvekili, siyasi partilerin il başkanları, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı, Onikişubat ile Dulkadiroğlu Belediye Başkanları, Kahramanmaraş Ticaret Borsası Başkanı ve Meclis üyelerinin katılımıyla Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonunda gerçekleştirildi. CHP Milletvekili Ali Öztunç, Ankara’da bulunması nedeniyle toplantıya katılamadı.

Dün saat 17.30’da başlaması planlanan toplantı, AK Parti Milletvekilleri, MHP Milletvekili ve Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanının geç gelmesi nedeniyle yaklaşık 20 dakika sonra başladı.

Milletvekilleri ve Başkan beklenirken KMTSO Meclis Başkanı, davetlilerin gelmemesi nedeniyle biraz daha beklemelerini istedi. Ancak bu sırada programa geç kalınmasını da mırıldanarak eleştirmesi dikkatlerden kaçmadı.

Beklenen konukların katılmasıyla program başladı. Toplantının geç başlaması ve konuşmacıların çok olması nedeniyle program planlanan zamandan daha uzun sürdü. Bu nedenle KMTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Buluntu, yaklaşık bir buçuk saatlik sunumu olduğunu ancak zamanın yetişmemesi nedeniyle bu sunumu başka bir toplantıda paylaşmak üzere ertelediğini ifade etti. AK Parti Milletvekili Tuğba Köksal, sunumu dinleyebileceklerini söyledi. Bunun üzerine KMTSO Meclis Başkanı Hanefi Öksüz, vakit darlığı nedeniyle kendilerinin de katılmasını isteyerek başka bir programda sunumun yapılmasını istedi ve bu teklifi reddetti.

Daha sonra konuşmasını yapan KMTSO Başkanı Buluntu’ya müdahale eden Meclis Başkanı Öksüz, konuşmasının da bir buçuk saat sürdüğü yönünde latife yaparak başkanı ikaz etti.

Ancak programın asıl bombası DEVA Partisi Kahramanmaraş Milletvekili İrfan Karatutlu’nun kürsüye gelerek konuşmaya başlamasından sonra patladı.

Karatutlu, konuşmasına sert muhalefetle başladı, önce Büyükşehir Belediye Başkanını adeta haşladı, ardından iktidar partisine Kahramanmaraş’a yeterli hizmet yapılmadığı gerekçesiyle yüklendi. Depremden sonra kentle yeterli ilgilenilmediğini ileri sürerek, eleştirinin dozunu yükseltti.

Milletvekili İrfan Karatutlu, sert bir şekilde eleştirilerine devam ederken KMTSO Meclis Başkanı Hanefi Öksüz, araya girerek birlik ve beraberliğin amaçlandığı, Meclis üyeleri ve Milletvekillerinin tanışmasına yönelik bir program olduğu ve ekonomi dünyasının toplantısı olduğunu belirterek, Karatutlu’ya siyasi söylemlere girmemesini istedi. Ancak Karatutlu kendisinin bir siyasetçi olduğunu söyledi ve konuşmasına devam etti. Aynı zamanda Öksüz, zamanın kısıtlı olduğunu da belirterek Karatutlu’dan konuşmasını kısa tutmasını istedi.

Milletvekili Karatutlu, konuşmasına devam ederken, Meclis Başkanı Öksüz tekrar araya girip konuşmasını kısa tutmasını istedi. Bunun üzerine Milletvekili İrfan Karatutlu, konuşmasını keserek kürsüden ayrıldı ve toplantıyı terk etti.

Ardından konuşmaya gelen AK Parti Milletvekili Mehmet Şahin, salonu terk eden Karatutlu’ya konuşmasının kendisiyle ilgili olduğunu söyledi ve dinlemesini istedi. Bunun üzerine Karatutlu da Şahin’e konuşmasını KMTSO Meclis Başkanı Öksüz’e yapmasını söyledi.

Konuşmaya başlayan Şahin’in hedefinde Karatutlu vardı ve Karatutlu’ya ‘artistlik yaptığını’ söyledi. Ardından konuşan AK Parti Milletvekili Mevlüt Kurt da Karatutlu’yu eleştirdi ve ondan sonra kürsüye gelen AK Parti Milletvekili Ömer Oruç Bilal Debgici de eleştiri oklarını Milletvekili İrfan Karatutlu’ya yöneltti.

Son olarak konuşmaya başlayan AK Parti Milletvekili Vahit Kirişçi, hazırladığı konuşmasını yaparak kürsüden ayrıldı.

Bu gergin anlarda dikkat çeken bir başka nokta ise, Milletvekili İrfan Karatutlu’nun konuşmasını bırakıp, salonu terk ederken, salondakilerden daha kuvvetli ve yüksek alkış alması oldu.

İşte söz konusu gergin geçen ve protestoya hedef olan toplantıdaki diyaloglar:

KMTSO Meclis Başkanı Hanefi Öksüz’ün açış konuşması: “Önemli bir seçimi geride bıraktık, ülkemiz için çok önemli bir seçimdi. Türkiye çok önemli bir demokrasi dersi verdi dünyaya. Biz siyasetin içinde insanlar değiliz ama ekonominin içinde insanlarız, iş dünyası olarak gittikçe bu ülkede seçim dönemlerinin ve seçim ekonomilerinin daha yoğun uygulanmasından büyük rahatsızlık duyuyoruz. Çünkü ekonomiyi ekonominin kurallarıyla yönetmek lazım. Son zamanlarda her şeyin odaklaştığı bir şey var, bütün siyasi partiler beni seçin şunu vereceğim, beni seçerseniz daha fazlasını vereceğim… gittikçe böyle bir seçim atmosferi ülkemize hakim olmaya başladı. Tabi artık insanlar da inandırıcı bulmadıkları şeylere oy vermiyorlar. Ama ekonomi sadece ekonominin kurallarıyla yönetilir. Bunun dışına çıktığımız zaman arkasından bize acı bir reçete gelir. Şu anda da yaşadığımız, ekonominin yaşadığımız ortamı bu.

Bakınız bütün iş dünyasının eleştirdiği bir konu var, EYT konusu. Şirketlerimizin bu kadar sıkıntılı olduğu bir dönemde çok büyük maliyetler ödedik ve genç yaştaki arkadaşlarımız emekli oldular. Halbuki bu ülkenin daha çok çalışana ihtiyacı var. 42 yaşındaki benim çalışanım geliyor emekli oldum hakkını helal et emekli oldum diyor, Ben 70 yaşındayım çalışıyorum. Şimdi bakıyorsun diğer siyasi partilere hiçbir tanesi çıkıp da genç emeklilik zararlı demiyor, ben olsaydım daha erken emekli ederdim diyor.”

Tabi ona oy ver, buna oy ver, neticede oy veren millet, milletin kendisi. Bu defa toplumda adaletsizlikle oluşuyor. Benim şoförüm diyor ki, bu nasıl iş ben çok yüksek oranda vergi veriyorum, çalışmayan, tembel insanlara devlet maaş veriyor diyor. Dula, yetime, fakire bakmak güzel bir şey takdir ediyoruz devletimiz yapacak ama maalesef en büyük endişemiz iş dünyası olarak, büyük orandaki halkımızı tembelliğe doğru itmeye başladı. Herkes devletten maaş alıyor, çalışan bulamıyoruz. Bir taraftan da işsizlik oranına bakıyoruz çok yüksek, devletten işsizlik maaşı alanların sayısı hayli fazla.”

DEVA PARTİSİ MİLLETVEKİLİ İRFAN KARATUTLU’NUN KONUŞMASI

DEVA Partisi Kahramanmaraş Milletvekili İrfan Karatutlu’nun konuşması ve o sırada yaşanan diyaloglar:

Milletvekili Karatutlu: “Az önce Durmuş Bey arkadan dedi ki, iktidar yok, muhalefet de yok bu şehirde. Size 3 yıldır muhalefetin bu şehirde ne sorunlar çektiğini anlatarak, birkaç cümle ile başlamak isterim. Genel Başkan tarafından görevlendirildiğim zamanda tam 6 tane 1. Kattaki daire, DEVA Partisi deyince vazgeçtiğini gördüm, vermediler. En sonunda meslektaşım bir doktorun birinci katını, gönül koyarak, şirketimin üzerine alarak tutabildim. Bugün Sanayi Odası Başkanına, Meclis Başkanına teşekkür ediyorum ve buraya 3 yıl sonra gelebildim. 3 yıldır Belediye Başkanından randevu talep ediyorum. Neyin birlikteliğinden bahsediyorsunuz siz, neyin birlikteliği! 2 ay önce verdiğimiz fotoğraftan mı bahsediyorsunuz? Ben 39 yılımı sağlığa verdim, hangi yöneticilik varsa hepsini yaptım. Sağlık Müdürlüğünden başhekimliğe, tabip odası başkanlığına, yetmedi sağlık işletmenliği okudum. Yetmedi sağlık idaresi okudum. Özel sektörde de burada da sağlıkla ilgili bir cümle sorulmadı, başka şehirler soruyor, bir cümle. Sayın Bakandan randevu aldım, bak böyle fikirlerim var. Muhalefet işi çok kolay, itiraz edersin bunlar yapamıyor, edemiyor diye. Maraş’ın en büyük sorunu istişare, istişareyi yapamıyor. Niye yapamıyor biliyor musunuz, Maraşlı çünkü kibirli! Maraşlı çünkü bilgiye düşman! Öyle bir şey gördüğü zaman onu yok etmek istiyor ve bir araya gelemiyor, istişare kültürü yok.

Antep il başkanımız da milletvekili oldu, Meclis’te görüşeceğiz, bana dedi ki 15 dakika geç geleceğim. Hayrola dedim. Fatma Şahin ziyarete geldi, ben onunla görüşeceğim dedi. Biliyor musunuz, bu şehirde mülki idare başkanı da dahil olmak üzere siyasetçiler, sivil toplum örgütleri, biz seninle fotoğraf veremeyiz, biz seninle fotoğraf veremeyiz. Bu memleketin en büyük sorunu korku, bu memleketin en büyük sorunu korku. Korkak bir hale geldik. Sanki başkaları yönetti 20 yıldır, 30 yıldır bu şehri, nasıl bir nesil yetiştirildi. Üretimi düşünmeyen nesil yetiştirildi. Biz diyemeyen, ben diyen bir nesil yetiştirildi. Fayda diyemeyen haz diyen bir nesil yetiştirildi. Kim yaptı, kim yaptı bu şehri? Deprem sonrası yapılanlarla ilgili slaytları gördük, deprem öncesi yapılanları ve yapılmayanları da konuşalım. Sene 1972 Mahmut Karaküçük Belediye Başkanı, (burada mahalle isimleri sayıyor ancak anlaşılmadığı için yazamadık) kim verdi 8 katı. Ama buralar yıkıldı, durdular mı durmadılar, fay hatlarına da verdiler, 8 kat da yetmedi 10 kat, 16 kat verildi de verildi.

Sizler uyarıldınız 3-4 yıl önce, Genel Başkanım Ali Babacan geldi, Maraş’ın sorunu ne dedi. 13 Temmuz 2021, Sayın Genel Başkanım deprem dedim. Yer tayini yaptırdım, Kahramanmaraş merkezi güneyi sıvılaşmış durumda, derhal müdahale edin diyor 2021’de ekonomiden anlayan bir Genel Başkan depremle ilgileniyor. Ama biz bu binada üst kata çıktığımızda, o pencereden bakıp, Sena Apartmanının, Seçkin Sitesinin niye yok olduğuna muzdarip olmuyorsak, bununla suçlanmıyorsak, 3-5 tane müteahhitti içeri alaraktan bu işi çözemeyiz.”

KMTSO MECLİS BAŞKANI KONUŞMAYA MÜDAHALE EDİYOR

Burada KMTSO Meclis Başkanı Hanefi Öksüz araya giriyor: “Sayın vekilim, burası bizim programımızda Milletvekillerimizle tanışma toplantısı, onun için siyasi konulara fazla girmeyin.”

İrfan Karatutlu: “Ben siyasetçi olarak geldim.”

Hanefi Öksüz: “Ama siyasi toplantının konusu.”

Karatutlu: “Tabi ki, deprem niye yapıldı, deprem… Konuşmamı engelleyecekseniz ben çıkabilirim, sorun yok.”

Öksüz: “Estagfurullah, size çıkın demiyoruz. Burada değerli Milletvekillerimizi Meclis üyelerimizle tanıştırmak, sizlerle tanışmak için geldik. Onun için…” burada muhalefet sandalyesinde oturan bir kişi itiraz ediyor ve: “Sayın Başkanım, şehrin sorunlarının da konuşulması lazım, lütfen vekilimize müdahale etmezseniz seviniriz.” diyor.

Öksüz devam ediyor: “Tabi de, siyasete girmeyelim. Herkes girer ne böyle bir zamanımız var ne böyle bir ortamımız var.”

MİLLETVEKİLİ KARATUTLU SALONU TERK EDİYOR

Karatutlu: “Kısa keseceğim. Şehirler çocuklarımız gibidir arkadaşlar. Biz bu çocuğu fiziken obezite yetiştirdik 40-50 senedir, fiziken hasar verdik bu şehre. Bırakın sadece fizikeni bu şehrin kültürüne, bu şehrin sağlığına, 51., 68. Şehir olarak verdik, bu şehir böyle kötü yetiştirildi, çocuk olaraktan. Burada 50 senenin etkisi var. Hepiniz biliyorsunuz, hepiniz gördünüz, Paris’i, Belgrad’ı, Londra’yı hepsinin ortasında nehir akıyor. Yanı başımızda nehir duruyor, oraya yanaştırmamak için büyük çaba, sanayi kuruyor, çöplük kuruyor, mezarlık kuruyor oraya. Rahmetli babam ilkokul mezunuydu, bu şehrin garbisine (batısı) sanayi mi yapılır, çöplük mü yapılır oğlum demişti. Modern şehirler batıya gider ama batı kapatıldı. Şehir artık yeniden inşa edilmesi konuşulmalı. Bu şehri Köseli’ye, bu şehri Fırnız’a kadar, 1 katlı, 2 katlı bahçeli, modern evler nasıl yapılacak, bu şehre ne getirilecek bunlar konuşulması gerekirken 7 ayda şu yapıldı, bu yapıldı, şu yapıldı bu yapıldı. 7 aydır insanlar, müteahhitler diyor ki, arkadaş bize niye izin verilmiyor, TOKİ yapıyor biz niye yapamıyoruz…”

KMTSO Meclis Başkanı Öksüz: “Biraz kısa kesin.”

Milletvekili Karatutlu: “Tabi.”

Öksüz: Kimsenin bu kadar uzun zamanı yok.

Bundan sonra DEVA Partisi Milletvekili İrfan Karatutlu kürsüden ayrılıyor ve alkışları selamlayarak toplantıyı terk ediyor.

  

AK Parti Milletvekili Mehmet Şahin konuşmaya geliyor ve Karatutlu’ya: “Yalnız hakkınızda konuşacağım.” diyor.

Karatutlu giderken dönüp: “Başkana konuşursunuz.” şeklinde cevap veriyor.

KMTSO Meclis Başkanı Öksüz, Şahin’e de şu şekilde ikazda bulunuyor: “Tabi sizden de rica ediyorum, siyasi konulara girmeyelim, kendinizi tanıtın, böyle bir zamanımız yok, seçim dönemi de değil, ekonomik konularda konuşun.”

AK PARTİ MİLLETVEKİLİ ŞAHİN: ARTİSTLİKLERİ BİR TARAFA BIRAKALIM

Şahin konuşuyor: “Şov yapmayacaksın, ucuz polemik yapmayacaksın, belediye başkanı adayı olacağım diye konuşup, kaçmayacaksın. Çok kısa konuşacağım o da şu, siyasette çok güçlü bir birliktelik var Kahramanmaraş’ta. İnşallah bu siyasetteki birliktelik Kahramanmaraş’ın tüm alanlarına sirayet eder ve elbirliği halinde 6 Şubat depremiyle yıkılan şehrimizi tekrar ayağa kaldırırız. Yıkılan 11 şehir demiyorum, 4 şehir var. İsterseniz gezerseniz, içlerinde en hızlı, sorunlarımız var, ayağa kalkan şehir Kahramanmaraş. Dimdik duran bir hükümet var, dünyanın gıpta ettiği dimdik duran bir Cumhurbaşkanı var. Her toplantıda, her bakanlar kurulunda ilk sorduğu soru, ki gördüğümü söylüyorum, hangi bakana bakarsanız bakın ilk ortaya koyduğu şey, depremle ilgili ne yaptın kardeşim sorusu. İsterseniz bakın her bakanlar kurulu toplantısından sonra yapılan ilk açıklama, ilk madde depremle ilgili maddedir. Değerli dostlar aramızdaki bütün olumsuz şeyleri bir tarafa bırakalım, artistlikleri bir tarafa bırakalım, bunu özellikle söylüyorum, yapacağımız tek bir şey var. Biz siyasetçiler olarak size ne verebiliriz. İki, sizler iş adamları olarak ne verebilirsiniz, bizden beklentileriniz ne. Üç birlikte Kahramanmaraş olarak Maraş’ımız için ne yapabiliriz, soru bu. Onun için bunu uzatmanın hiçbir anlamı yok diye düşünüyorum. El birliğiyle çalışalım, bizi rahat bırakmayın, vekiller olarak bizi uyutmayın, ne gerekiyorsa onu yapalım. Ama artistlik yapanların da farkında olalım.”

Daha sonra, AK Parti Milletvekilleri Mehmet Kurt, Ömer Oruç Bilal Debgici ve Vahit Bağçı konuşmasını yapıyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.