Orta Hasarlı Binalarla İlgili Alınan Kararlar Açıklandı

Orta hasarlı binaların güçlendirilmesine ilişkin alınan kararları açıklayan Başkan Güngör, “Bina sahiplerinin 4/5 çoğunlukla almış olduğu güçlendirme kararı, güçlendirme projesi ve yapı denetim belgeleriyle ruhsat almak için ilçe belediyelerine başvurularını yapabilirler. Tasarım Gözetmeni gereken binalarda da bakanlığımızın yapmış olduğu düzenlemeyle vatandaşlarımız bu hizmeti üniversitelerimizden, en az yüksek lisans mezunu akademisyenlerden de alabilecekler” dedi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve ilçe belediyeleriyle yapılan toplantılarda alınan kararları basın mensupları aracılığıyla vatandaşlara duyuran Başkan Hayrettin Güngör, “Orta hasarlı binalar için 3 yöntem bulunuyor; güçlendirme, yıkım ve yerinde dönüşüm. Orta hasarlı binalar için 1 yıl içerisinde bu 3 yöntemden herhangi birisi tercih edilmezse binanın yıkımına karar verilecek. Bu süre 6 ay uzatılabiliyor” diye konuştu.

TEMMUZ AYINDA GÜÇLENDİRMENİN ÖNÜ AÇILDI

Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, “Şehrimizde orta hasarlı bina sayısı 5 bin 987, bağımsız bölüm sayısı ise 25 bin. 24 Temmuz günü Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız ve ilçe belediyelerimizle yaptığımız toplantı sonrası güçlendirmesi mümkün olan orta hasarlı binaların güçlendirilmesinin önünü açtık. Bu süre içerisinde uygulamadaki tereddütler dolayısıyla maalesef süreç istenildiği şekilde ilerleyemedi. Konuyu Bakanlığımız ile paylaştık ve Pazartesi günü Bakan Yardımcımız Sayın Vedad Gürgen şehrimize geldiğinde Sayın Valimiz, belediye başkanlarımız, il müdürlerimiz, ilgili odalarımız ve hak sahipleriyle bir toplantı gerçekleştirdik ve aldığımız kararları bugün basın mensuplarımız aracılığıyla hemşehrilerimize açıklıyoruz” diye konuştu.

YETKİ İLÇE BELEDİYELERİNDE

Güçlendirme ruhsatı verme yetki ve sorumluluğunun ilçe belediyelerinde olduğunu belirten Başkan Hayrettin Güngör, “Orta hasarlı binaların güçlendirilmesinde ruhsat verme yetki ve sorumluluğu ilçe belediyelerimize ait. Buna göre yapı sahipleri; 634 Sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 19. maddesine göre maliklerin beşte dört çoğunluğu ile alınmış güçlendirme kararı, 3194 Sayılı kanunun 22. maddesinde belirtilen projelerden sadece güçlendirmeye esas olan ve onaylı proje veya projeler, 4708 Sayılı Yapı Denetimi Hakkında Kanuna göre aranan belgeler ile birlikte güçlendirme ruhsatı almak için ilgili belediyeye başvuru yapabilecekler” cümlelerini kaydetti.

ÜNİVERSİTELERDEN TASARIM RAPORU ALINABİLECEK

Yeterli sayıda tasarım gözetmeni bulunmaması durumunda yapılan düzenlemeye göre en az yüksek lisans yapmış halen bir üniversitede öğretim üyesi veya görevlisi olan kişilerden de hizmet alınabileceği belirten Güngör, “Deprem Yönetmeliğine göre 9 kat ve 27 metre üstü yükseklikte olan binalar için tasarım gözetmeni şartı aranıyor. Türkiye Bina Deprem Yönetmeliğine göre tasarım gözetmeni ve kontrol hizmeti gerektiren yapılarla ilgili yeterli sayıda tasarım gözetmeni bulunmaması halinde Bakanlığımızın yapmış olduğu düzenlemeye göre en az yüksek lisans yapmış halen bir üniversitede öğretim üyesi veya görevlisi olan kişilerden de hizmet alınabilecek. Bu da üniversitelerimizden bu hizmeti alabileceğimiz anlamına geliyor” dedi.

BELİRTİLEN SÜREDE İŞLEM YAPILMAYAN ORTA HASARLI BİNALAR YIKILACAK

Başkan Güngör açıklamalarını, “Güçlendirme sonucu 3194 Sayılı kanunun 30. maddesine göre yapı kullanma izni verilen yapıların orta hasar kaydının kaldırılması için ilgili kurumlara gerekli bildirim yapılacaktır. Güçlendirilmeyen veya güçlendirilemeyen, yerinde dönüşümden yararlanmayan veya hak sahipliğinden yararlanmak üzere yıkılmayan orta hasarlı binalar 7269 Sayılı kanunun 13. maddesinde öngörülen süre sonunda yıkılacak. Diğer taraftan kanunun geçici 21. maddesi kapsamındaki yapı kayıt belgeli olup orta hasarlı olan yapıların güçlendirilmesi işlemleri Bakanlığımızın yayımladığı genelge uyarınca ruhsat almaksızın güçlendirme izni kapsamında yürütülebilecek” cümleleriyle noktaladı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.