Sağlık-Sen Kahramanmaraş Şubesi Kongresi Yapıldı

Tek liste halinde gidilen Sağlık-Sen Kahramanmaraş Şubesi 7. Olağan Kongresinde mevcut Başkan Bünyamin Mutlu Demirci, yeniden başkan seçildi.

Yönetim Kuruluna seçilen isimler şu şekilde oluştu: Bünyamin Mutlu Demirci, Muammer Hayva, Bünyamin Menekşe, Cesur Ördek, Ramazan Yalçınöz, Mustafa Kaplan ve Ali Nergis.

Sendikacılığı sadece sorunları teşhis etmekten çıkarıp sorunların yanında çözüm önerileri sunan bir noktaya taşıdıklarının altını çizen Sağlık –Sen Kahramanmaraş Şubesi Başkanı Bünyamin Mutlu Demirci, Bazı sendikalar gibi sadece sorunları kaşıyarak, kurumlarda çalışma barışını bozarak sahayı kirleterek, kurumları ve şahısları karalayarak kargaşa ortamı oluşturup, bundan nemalanan bir anlayış içinde olmadıklarını söyledi.

Böyle sendikacılık anlayışı benimseyenlerin kısa vadede kazandıklarını zannetmelerine rağmen uzun vadede ve gerçekte sadece kendilerine zarar vermekle kalmayıp, tüm emek ve alın teri dökenlere, kurumlara ve sendikacılığa da zarar verdiklerini savundu.

Demirci, bu konuda sendika olarak siyasi iradeden ve bürokrasiden beklentilerini ise:  “Milli ve manevi değerlere sahip çıkan, haklı ve güçlü çoğunlukların küçük azınlıklara boğdurulmamasıdır.” şeklinde ifade etti.

Sağlık-Sen ve Memur Sen teşkilatı olarak kimsenin ne dediğine aldırmadan ülkeye sahip çıkmaya, başları dik şekilde devam edeceklerini aktaran Demirci,  sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarına, ülkeye ve millete hizmet etmekten asla vazgeçmeyeceklerine vurgu yaptı.

Sağlık –Sen Kahramanmaraş Şubesi Başkanı Bünyamin Mutlu Demirci, kongrede yaptığı konuşmada şunları dile getirdi: “Biliyoruz ki bu genel kurullardaki coşku ve heyecanla çok şeyi değiştirdik. Milletinden kopuk, emeğin gündemine yabancı sendikacılık anlayışını tarihin çöplüğüne hep beraber gönderdik. Bugün de ülkemiz ve milletimiz üzerinde en kirli oyunların sahnelendiği bir dönemde, oyunları bozmak, ülkemize ve geleceğimize sahip çıkmak için buradayız.

Kendi dinamiklerimizle çağın gerektirdiği koşullarla örnek bir sendikacılık yapmaya çalıştık. Sendikacılığı bir hizmet ve değişim aracı olduğu bilinciyle gelişim odaklı çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bundan sonra da Sağlık Sen Kahramanmaraş Şubesi olarak sendikamızı, sendikal birikimimizi, gücümüzü, sadece çalışanlarımızın özlük ve sosyal haklarını artırmak için değil insanımıza ülkemize mensubu bulunduğumuz medeniyete hizmet etmek için de kullanarak sağlam adımlarla geleceğe hep beraber yürüyeceğiz.”

“SAĞLIK-SEN HER ZAMAN AK PARTİ SİYASETİNE DOĞRU ELEŞTİRİYİ GETİRMİŞTİR”

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Ahmet Özdemir, kongrede yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi: “Bende siyaset yaparken ilçe başkanlığı, il başkanlığı yaptım, yaptığımız şeye insanlar görev yaparken çok kıymet vermezler. Çok büyük fedakarlık yaparsınız, şimdi Sağlık-Sen’de öyle Bünyamin Mutlu Başkan teşkilatı her konuya duyarlıdır aslında her sorunun çözümünü isterler, emek verirler ama insanlar dışarıdan bakınca bunu ve siyasetçilerin yaptıklarını çok kıymetli görmezler. Ne zaman kıymetli görürler? Bu iki unsur ortadan kalkınca, yani sendikalaşma ve siyaset ortadan kalkınca bunun ne kadar kıymetli bir alan olduğunu fark ederler. Ama inşallah onu fark etmemizi sağlayacak bir musibetle karşılaşmayız, çünkü o başka bir şey olur o zaman.

Sağlık-Sen her zaman AK Parti siyasetine doğru bilgiyi ve doğru eleştiriyi getirmiştir. Biz o doğru bilgiyle o doğru eleştiriyle siyasetimize yön verdik. Ve sonunda hem şehrimiz kazandı, hem ülkemiz kazandı.”

Sağlık çalışanlarının sendikacılık dışında verdikleri emeğin kıymetinin pandemi yaşandıktan sonra ortaya çıktığını kaydeden Özdemir, bu sebeple insanların sağlıkçıların yaptığı işin kıymetini fark ettiğini söyledi. Bundan dolayı iktidar olarak bu emeğin karşılığında sağlıkta şiddet ve özlük hakları gibi önemli bazı adımlar attıklarını ve daha başka adımlar da atacaklarını açıkladı.

Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş konuşmasında şunları söyledi: “Sendika ne işe yarıyor diyenlere verilecek çok güzel bir cevap, işçi sendikacılığıyla memur sendikacılığını yapmış olduğumuz kıyasla görebiliriz. Bugün işçilerin sahip olduğu hakları memurlarla kıyaslandığımızda fersah fersah daha ileridir. Memur sendikal hareketinin kodlarının yeniden değişmesi, yeniden kurgulanması gerekiyor. İşçilerin dünyadaki 250-300 yıllık, Türkiye’deki 60-70 yıllık tecrübelerinden memur sendikaları olarak faydalanmamız gerekiyor.

“SİYASET HAKKININ MEMURLARA DA MUTLAKA VE MUTLAKA TANINMASI GEREKİYOR”

Bugün işçiler, ekonomik özlük sosyal haklar itibariyle baktığınızda memurlardan fersah fersah daha iyi noktada mı? Evet daha iyi noktada. Bugün bir işçi siyaset yapabiliyor mu? Evet yapabilir.  Ama bir memur her hangi siyasi bir partinin kapısından geçecek olsa bir eylemine fiilen katılmış olsa veya kayıt olmuş olsa devlet memurluğundan çıkartılır. Halbuki devleti yöneten, toplumun en okumuş kesimi olan memur kesiminin siyasetin dışında tutulması bu ülkenin siyaseti adına da doğru bir uygulama değildir. Mutlaka önümüzdeki süreç içerisinde ülkenin bir referandumu olacaksa Anayasa değişikliği olacaksa, işçilere tanınmış olan, toplumun tüm kesimine tanınmış olan siyaset hakkının memurlara da mutlaka ve mutlaka tanınması gerekiyor.

“MEMURLARIN DA TİCARET YAPABİLME HAKKINA SAHİP OLMASI GEREKİYOR”

Bir ikincisi bir işçi gelir getirici iş yapabilir mi? Yapabilir.  Her hangi bir işyeri açabilir, vergiye tabi olabilir, vergi ödeyebilir ama bir memur gelir getirici ikinci bir iş yaptığında devlet memurluğundan çıkartılır. Mutlaka memurların da ticaret yapabilme hakkına sahip olması gerekiyor. Bugün gayri meşru yollarla yapılmış olan ticaretin gayri resmi yollardan alınarak, resmi bir kimliğe kavuşturulması gerekiyor."  (MEHMET SERHAT TOPALCA)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.