Kahramanmaraş’ta 5 Partinin İlçe Başkanları İsyan Etti

Muhalefet partilerinin Kahramanmaraş Onikişubat ve Dulkadiroğlu İlçe Başkanları yaptıkları basın açıklamasıyla, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan proje kapsamında yıkım kararı alınan İl Özel İdare Binasının (halk tarafından sarı bina olarak biliniyor) yıkılmasına karşı çıktı.

Kahramanmaraş’ta bir ilki gerçekleştirdiklerine vurgu yapan CHP Onikişubat İlçe Başkanı Ünal Ateş, muhalefet partilerinin Onikişubat ve Dulkadiroğlu ilçe başkanlarının toplumsal bir olay karşısında bir araya geldiklerini aktardı.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan bir proje kapsamında yıkılma kararı alındığını anımsatan Ateş, binanın yapılma döneminde bazı mimar ve mühendislerin karşı çıktığını, yapılmasının yanlış olabileceğini düşündüklerini ancak bu gün yıkmak isteyenlere karşı da bunun yanlış olduğunu söylemek istediklerini kaydetti.  

İl Özel İdare binasının yıkılma kararının yapılmasından 10 kez daha yanlış bir karar olduğunu savunan Ateş, binanın niçin yıkıldığının bir türlü izahının yapılamadığını ileri sürdü.

Kent meydanın yapılmasına karşı çıkmadıklarını belirten Ateş, İl Özel İdare binasının yıkılmamasını istedi.

“MİRAS YEDİLER BU BİNAYI YIKIP YERİNE TEKRAR BAŞKA BİR BİNA YAPMAK İSTİYORLAR”

CHP Oikişubat İlçe Başkanı Ateş şunları ifade etti: “Bir kentsel peyzaj, bir kent meydanı düzenlemesinden bahsediyor Sayın Hayrettin Güngör, fakat bu kentsel peyzaj ve kent meydanı düzenlemesi kapsamında bu bina yıkılmak yerine değerlendirilemez mi? Bu seçeneği asla masaya koymuyor. Niye yıkıyorsun kardeşim? Miras yediler o mirasın kıymetini bilmezler, Büyükşehir miras yedi arkadaşlar. Bu bina Büyükşehir Belediyesinin kendi parasıyla yapılmadı, bu bina İl Özel İdaresinin yani tüm Kahramanmaraş halkının parasıyla yapıldı. Büyükşehir Belediye yasasından sonra İl Özel İdaresinin malları Büyükşehre devredildiğinde bu bina miras olarak kaldı. Şimdi miras yediler bu binayı yıkıp yerine tekrar başka bir bina yapmak istiyorlar.

“60 TRİLYON PARAYI BURADA HEBA ETMEK YERİNE 60 KÖYÜN İÇME SUYU PROBLEMİNİ ÇÖZERSİNİZ”

Bu binanın yıkımı için 8-10 milyon, eski parayla 10 trilyon, para harcayacaksınız. Bu toplamda 60 milyona tekabül ediyor.60 trilyon parayı burada heba etmek yerine 60 köyün içme suyu problemini çözersiniz Sayın Hayrettin Güngör.

EXPO 2023’ten bahsediyorsunuz, yüz binlerce turistin geleceğini iddia ediyorsunuz, o zaman burayı otele çevirelim. Biz bu binanın yıkılmasına karşıyız, bir şeyler yapmak istiyorsanız tam karşıda maliyenin boşalttığı bir bina var, depreme dayanıksız olduğu için boşaltıldı ve öyle bekliyor. Yıkacaksınız orayı yıkın, Trabzon Caddesi üzerinde kentsel dönüşüm yapın ama Maraş’ın en sağlam binası olan ve bizim paralarımızla yapılmış olan bu binaya dokunmayın.”

“BU PROJEYLE İLGİLİ ULUSAL ÇAPTA HER HANGİ BİR FİRMAYA SÖZ VERDİNİZ Mİ? “

Hayrettin Güngör’ün, kamuoyunda binanın yıkılması yönünde bir kanaat oluştuğunu açıkladığını ifade eden Ateş şunları söyledi: “Bende buradan sesleniyorum, 5 siyasi partinin 10 muhalefet ilçe başkanı diyor ki bizim teşkilatlarımızın bu binanın yıkılmasıyla ilgili kararı yıkılmaması yönünde. Nasıl ortak bir kanaat oluştu Hayrettin Güngör bunun cevabını versin.

Bu gün burada ilk defa açıklayacağım, Sayın Hayrettin Güngör’ün cevaplamasını istediğim sorular var;

Bu projeyle ilgili ulusal çapta her hangi bir firmaya söz verdiniz mi?

O firmanın teknik şartnamesini hazırlayan teknik heyeti Kahramanmaraş’a geldi incelemeler yaptı ve teknik çalışmalar yapıyor mu?

Acaba bu binanın yıkılmasının arkasında bu meydanda yapılacak projenin her hangi bir konsorsiyum ya da bir şirkete verilmiş söz ile ilgisi var mı, yok mu?

Bunları açıklasınlar daha sonra biz başka açıklamalarda bulunacağız.”

“BELEDİYECİLİĞİN KİTABINI YAZDIĞINI İDDİA EDEN SAYIN BAŞKANA SORMAK BOYNUMUZUN BORCUDUR”

DEVA Partisi Onkişubat İlçe Başkanı Ali İhsan Dertli yaptığı konuşmada şunları dile getirdi: “Bugün Sayın Belediye Başkanımız Hayrettin Güngör kamuoyunu bu binanın yıkılışının gerekliliğine inandırmak zorundadır. Belediyeciliğin kitabını yazdığını iddia eden Sayın Başkana buradan sormak boynumuzun borcudur, şehrimizin en elzem ihtiyaçları depreme dayanıklı yapılar, çarpık kentleşme, trafik gibi temel sorunlar mıdır yoksa buraya yapılacak kompleks midir?

“KRİZDE KIT BELEDİYE KAYNAKLARINI DAHA RANTABL PROJELERE AYIRMAK DAHA DOĞRUDUR DİYE DÜŞÜNÜYORUM”

Bu bina şehrimize yakışmıyor sayın başkanımız haklı, cephesinin değiştirilmesi, tıraşlanması gibi çeşitli alternatiflerle değerlendirilmesi ortak akıl ve istişare ile tüm kesimlerce değerlendirilip karar alınıp yapılmalı. Fakat içerisinde bulunduğumuz ekonomik krizde kıt belediye kaynaklarını daha rantabl projelere ayırmak daha doğrudur diye düşünüyorum.”

(M. SERHAT TOPALCA)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.