EXPO 2023’e Yeni Katılımcılar Eklendi

Afganistan, Bangladeş ve Gambiya, EXPO 2023 Katılım Protokolünü İmzaladı

Afganistan, Bangladeş ve Gambiya’dan Kahramanmaraş’a gelen yetkililer, EXPO 2023 hakkında Kahramanmaraş Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek’ten bilgi alıp, katılım protokolünü imzaladı.

Afganistan’ın Expo Komiseri Seyid Mahbub Rabbani ve eski Ulaştırma Bakan Yardımcısı Ahmad Jawid Hamdard, Gambiya Devlet Başkanı Baş Danışmanı, Ticaret Odası Başkanı ve Expo Komiseri SaiboTunkara ve Danışman Dr. Talat Türker ile Bangladeş Expo Komiseri, Bangladeş Ticaret Odası ve Serbest Bölgeler İdaresi Temsilcisi MatinAbdulmatin, Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek’i ziyaret etti.

Mahçiçek, ziyarette Afganistan, Bangladeş ve Gambiya temsilcilerine EXPO 2023 hakkında bilgiler verirken, tanıtım filmi eşliğinde işbirliği yapılması gereken konularda istişarelerde bulundu.

Afganistan, Bangladeş ve Gambiyalı yetkililer, Onikişubat Belediyesi ziyaretinin ardından EXPO 2023 Sergi Alanı’na geçerek hem projeleri yerinde gördü hem kendilerine tahsis edilen alana yapılacak bahçeye ilişkin bilgi aldı.

“AFGANİSTAN, BANGLADEŞ VE GAMBİYA’YI EXPO 2023’DE GÖRMEKTEN ONUR DUYACAĞIZ”

Ziyarette açıklamalarda bulunan Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Afganistan, Bangladeş ve Gambiyalı yetkilileri Kahramanmaraş’ta ağırlamaktan mutluluk duyduklarını belirterek şunları söyledi: “Afganistan, Bangladeş ve Gambiya’dan temsilcilerimiz EXPO 2023 vesilesiyle şehrimize bir ziyaret gerçekleştirdi. Nisan ayında açılışın yapacağımız EXPO 2023’de ülkeleri adına görev yapacaklar ve burada ülkelerini temsil edecekler. Kendileri Afganistan, Bangladeş ve Gambiya’nın bahçecilik geleneklerini, tarihlerini, kültürlerini ve değerlerini EXPO 2023’e taşıyacaklar. Aynı zamanda Ticaret ve Sanayi Odamızı da ziyaret ederek karşılıklı ekonomik iş birliğini artırmak adına görüş alışverişinde bulunacaklar. İnanıyorum ki ortak ticaret alanları ortaya çıkacak ve ortak yatırımlarla hem Kahramanmaraş hem ülkemiz hem de Afganistan, Bangladeş ve Gambiya ile kurulan ekonomik bağ daha da güçlenecek. Kuşkusuz Kahramanmaraş için, ülkemiz ve misafir ülkeler için karşılıklı olarak katma değer, istihdam ve ticaret imkanlarını geliştirecek. Misafirlerimize bir kez daha EXPO 2023 kenti Kahramanmaraş’a hoş geldiniz diyorum. Afganistan, Bangladeş ve Gambiya’yı EXPO 2023’de görmekten onur duyacağımızı, misafirlerimizle bir olmaktan da mutluluk duyduğumuzu belirtmek istiyorum.”

“AFGANİSTAN OLARAK EXPO 2023’ÜN BAŞARISINA KATKIDA BULUNMAK İÇİN BURADAYIZ”

Kahramanmaraş’ın tarihini ve kültürünü tanımanın kendisi için büyük bir onur olduğunu belirten Afganistan’ın Expo Komiseri Seyid Mahbub Rabbani şunları dile getirdi: “Şanslıyız ki bu güzel şehri ziyaret ediyoruz. Öncelikle Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek’e davetinden dolayı şükranlarımı sunuyorum. Bugün, EXPO 2023’e katkıda bulunma fırsatının önünü açıyoruz.EXPO 2023, bu şehrin zengin kültür ve sanatını diğer milletlere tanıtma vizyonuyla harika bir platform ve köprü olacak. Fuar aynı zamanda Kahramanmaraşlıların rekabet gücünü artırması için de büyük bir fırsat olacak, ekonomik, sosyal ve kültürel ilişkiler artacaktır. Bildiğiniz gibi Afganistan’dan geldim ve Afganistan halkı her zaman Türkiye’yiuzun kardeşlik tarihi ve kültürü nedeniyle ağabeyleri olarak düşünüyor veikinci evleri olarak görüyor. Kültürel benzerlikler ve elverişli ortam nedeniyle Türkiye şehirlerinde çok sayıda öğrencimiz vardır. Bu sebeple EXPO 2023, Türkiye’yi keşfetmeleri için en iyi platformlardan biri. Bu fırsatı değerlendirmek ve EXPO 2023’ün başarısına katkıda bulunmak için buradayım.Bu büyük girişimin Türkiye’ye başarı getireceğine inanıyorum. Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek nezdinden Kahramanmaraş ve Türkiye halkını bu başarıdan dolayı tekrar kutluyorum”

“GAMBİYA, EXPO 2023’E KATILMAKTAN BÜYÜK ONUR DUYUYOR”

EXPO 2023 ile Gambiya ve Türkiye arasındaki bağın daha da güçleneceğine vurgu yapan Gambiya Devlet Başkanı Baş Danışmanı, Ticaret Odası Başkanı ve Expo Komiseri SaiboTunkara yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı, “Gambiya olarakDoğa Dostu Şehir ve Duyarlılık ana temalı bahçecilik fuarı olan EXPO 2023’e katılmaktan büyük onur duyuyor.Gambiya hükümetinin, bahçecilik fuarına büyük önem verdiğini belirtmek istiyorum. Aynı şekilde, fuarın Genel Komiseri olarak Gambiya halkının içten takdirlerini iletmek isterim.Gambiya ve Türkiye arasındaki yakın bağları daha dagüçlendirecek, birbirlerinin toplumlarını ve kültürlerini daha iyi anlamayaimkan sağlayacak bu fuara Gambiya’nın da katılmasını çok önemsiyoruz. Dünyanın dört bir yanındaki birçok fuara katılma şansına sahip oldum. Afrika’nın gülen kıyısı Gambiya’dan bir kez daha en büyük teşekkürlerimiiletiyorum.”

“EXPO 2023 KARŞILIKLI ÇIKARLARIN ARTMASI İÇİN YENİ PENCERELER AÇACAKTIR”

EXPO 2023’ün her iki ülke için ekonomik, sosyal ve kültürel alanda karşılıklı çıkarların artması için yeni bir pencere açacağını vurgulayan Bangladeş Expo Komiseri ve aynı zamanda Bangladeş Ticaret Odası ve Serbest Bölgeler İdaresi Temsilcisi Matin Abdulmatin şu şekilde konuştu: “Türkiye’nin bu güzel tarihi Kahramanmaraş şehrinde olmak benim için gerçekten büyük bir zevk. Özellikle EXPO 2023 Kahramanmaraş’a katılmak için katılım sözleşmesini imzaladığımız için mutluluk duyuyorum. Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek ve Türkiye hükümetine, Bangladeş’i bu büyük etkinliğe davet ettikleri ve sizlerle birlikte olmamız için böylesine altın bir fırsat yarattığı için derin şükranlarımı sunuyorum. Bana gösterilen sıcaklığı ve misafirperverliği alçakgönüllülükle takdir ediyorum. Bu güzel anıları uzun süre kalbimde taşıyacağım. Bangladeş ve Türkiye’nin dostane kardeşlik ilişkileri en üst düzeydedir. Eminim ki bu EXPO 2023 Maraş vesilesiyle Türkiye, Bangladeşli işadamlarına ve yatırımcılara her iki ülkenin karşılıklı çıkarları için yeni pencereler açacaktır. Devletin üst düzey yetkililerini, ticaret odası liderlerini getirmek istiyorum. EXPO2023’ün teması olan Doğa Dostu Şehir ve Duyarlılık ile ziyaretçilerine temayla çok ilgili olan Çevre Dostu Bangladeş Jütünü ve Jüt ürünlerini tanıtmak istiyorum. Şimdiden EXPO 2023’ün her açıdan hayırlı olmasını diliyorum. AIPH’yi ve organizatörlerini de bu tarihi şehri mükemmel bir şekilde seçtikleri için tebrik ediyorum. Hepinize Bangladeş’i herhangi bir zamanda herhangi bir vesileyle ziyaret etmeniz için açık davetimiz iletiyorum.”

TEMSİLCİLER KMTSO’YU ZİYARET ETTİ

EXPO 2023’ün Kahramanmaraş’a yansımaları ekonomik anlamda da kendini gösterirken, Afganistan, Bangladeş ve Gambiya’nın temsilcileri, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret ederek, Başkan Mustafa Buluntu ile karşılıklı görüş alışverişinde bulundu.

Ziyarette, Afganistan, Bangladeş ve Gambiya ile Kahramanmaraş arasındaki ekonomik işbirliğinin artırılması özelinde bilgi paylaşımı yapıldı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.