Mahçiçek Komşu İlleri Ziyaret Etti

Ulusal katılımı artırmak amacıyla il ve ilçe ziyaretlerini sürdüren Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, EXPO 2023 Özel Danışmanı Büyükelçi Erdoğan Kök ve beraberindeki heyetle Gaziantep, Şanlıurfa, Malatya, Adıyaman ve Elazığ’a gitti.

Gaziantep’te, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ile Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu’nu, Şanlıurfa’da Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül’ü, Adıyaman’da Belediye Başkanı Süleyman Kılıç’ı, Elazığ’da Belediye Başkanı Şahin Şerifoğlu’nu, Malatya’da ise Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Cemal Noğay, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar ve Battalgazi Belediye Başkanvekili Adil Demirer’i makamında ziyaret edildi.

Başkan Mahçiçek ve beraberindeki heyet, bütün detaylarıyla EXPO 2023 projesini, hedeflerini, Kahramanmaraş ve Onikişubat ile katılımcı şehirlere sağlayacağı faydaları anlattı.

Tanıtım filmi eşliğinde EXPO 2023 hakkında bilgiler veren Mahçiçek, resmi EXPO 2023 davet mektubu ile EXPO 2023 özelinde hazırlanan ve Kahramanmaraş’ın değerlerini yansıtan hediyeleri takdim etti.

“KATILIMCI ŞEHİRLER İÇİN EXPO 2023 BÜYÜK BİR FIRSAT”

Ziyaret sırasında EXPO 2023 Projesini anlatan Başkan Mahçiçek, ilgilileri şu bilgileri aktardı: “Bizim gibi gelişme aşamasındaki şehirler, EXPO kabilindeki yüksek profilli etkinlikleri kalkınma hedeflerinde önemli bir strateji olarak görmekte ve bunun için birbirleri ile rekabet etmektedir. Dünya Fuarları veya diğer bilinen adıyla EXPO, ev sahibi ülke ve şehirlere bıraktıkları kalıcı eserlerin yanı sıra ekonomik, sosyal ve kültürel anlamda da yüksek prestijli etkinlikler arasında yer almaktadır. Biz de Onikişubat Belediyesi olarak yaptığımız çalışmalar ve lobi faaliyetleri sonucunda EXPO’yu Onikişubat’ımıza taşımak için 2018 yılında Uluslararası Bahçe Bitkileri Üreticileri Birliği (AIPH)’ne başvuru yapmıştık. Yapılan genel kurul toplantısında ise karşı oy olmaksızın bütün üye ülkelerin oyunu alarak Uluslararası Bahçecilik (Botanik) EXPO’sunu 2023 yılı için şehrimize taşıdık. Kahramanmaraş için rüya gibi bir proje olan EXPO’yu, 789 bin metrekarelik devasa rekreasyon alanımızda Cumhuriyetimizin 100’üncü yıl dönümü olan 23 Nisan’da ulusal ve uluslararası temsilcilerimizin hizmetine açacağız.”

“GAZİANTEP, ŞANLIURFA, MALATYA, ADIYAMAN VE ELAZIĞ’I BÜTÜN DEĞERLERİYLE EXPO 2023’DE GÖRMEK İSTİYORUZ”

Katılım sayısını artırmak adına ziyaretler gerçekleştirdiklerini belirten Başkan Mahçiçek, şöyle konuştu: “EXPO 2023’ün ulusal ve uluslararası katılımını artırmaya yönelik EXPO 2023 Özel Danışmanı Büyükelçimiz Erdoğan Kök ile birlikte ziyaretler gerçekleştiriyoruz. Bu kapsamda Gaziantep, Şanlıurfa, Malatya, Adıyaman ve Elazığ’a geldik. Gaziantep, Şanlıurfa, Malatya, Adıyaman ve Elazığ, doğa temelli projemizde bilgisiyle bizim EXPO’da görmek istediğimiz kadim şehirlerimizden. Her bir şehrimizin farklı alanlarda çok önemli misyonu var. Dolayısıyla bu değerli şehirlerimizin EXPO 2023’de yer alması bizleri onurlandıracaktır.

Bu kapsamda ziyaret ettiğimiz Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Adıyaman Belediye Başkanı Süleyman Kılıç, Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğlu, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Malatya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Cemal Noğay, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar ve Battalgazi Belediye Başkanvekili Adil Demirer’e EXPO 2023 alanımızda yer ayırdığımızı ifade ettik.

Alanımızda, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, Malatya Büyükşehir Belediyesi, Adıyaman Belediyesi, Elazığ Belediyesi, Şehitkamil Belediyesi ve Şahinbey Belediyesi’ne ortalama 714 bin 550 metrekarelik yer ayırdık. Nazik ev sahiplikleri için ziyaret ettiğimiz herkese teşekkür ediyorum. Biz İnşallah kadim şehirlerimizi bütün değerleriyle EXPO 2023’te görmek istiyoruz.”

“FUAR BİTİMİNDE BAHÇEMİZİ ONİKİŞUBAT BELEDİYESİ’NE DEVREDECEĞİZ”

Malatya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Cemal Noğay, Malatya’nın önemli tarım ürünlerini sergileyeceklerini, 6,5 aylık fuar süresinin bitiminde ise bahçeyi Onikişubat Belediyesi’ne devredeceklerini belirterek, “Malatya’nın örneğin kayısı, kiraz, vişne, elma ve alıç gibi tarım ürünleri var. İnşallah EXPO 2023’de kuracağımızda bahçede bu ürünlerimizi ziyaretçilerimize sergileyeceğiz. Güzel bir bahçe yapacağız ve 6,5 ay sonra da bu bahçenin devamlılığının sürdürülmesi için Onikişubat Belediyemize devredeceğiz. Başkanımızı ve ekibini emeklerinden dolayı kutluyorum” ifadelerini kullandı.

EXPO 2023 Projesi’nden etkilendiklerini belirten Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Adıyaman Belediye Başkanı Süleyman Kılıç, Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğlu, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar ve Battalgazi Belediye Başkanvekili Adil Demirer de şehirlerin hem tanıtımı hem de arasındaki bağların güçlenmesi adına EXPO 2023’ün önemli bir fırsat olduğunu kaydetti.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.