Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can, artık zannediyorum geleneksel hale gelmiştir, ikindi çayında davete katılan gazetecilerle sohbet etti, üniversitenin çalışmaları hakkında bilgi verdi, soruları cevapladı.

Rektör Beyin konuşmalarından yakaladığım birkaç noktaya değinmek istiyorum.

Bunlardan biri tanıtımdı, bir diğeri halk-esnaf-sanayici üniversite işbirliği ve yakınlığı, yekdiğeri üniversitenin diğer kampüsleriyle koordineli çalışma içinde olduğu ve sürekli iletişim halinde bulundukları, diğeri ihtiyaç olan bölümlerde Prof. ve Doç. düzeyindeki akademisyen eksikliğinin giderilmesi yönündeki çalışmalar ve Tıp Fakültesinde pandemi sürecine rağmen cerrahi operasyonların yapıldığı bu konuda her hangi bir sorun yaşanmadığıydı.

Ayrıca yine dikkatleri üzerine çeken bir konu vardı o da, bazı meslektaşlarımızın yaptığı haberlerde tarafların açıklama yapma hakkına riayet etmemeleri ve habere konu olan kişi kurum kuruluşlardan olayla ilgili bilgi almamaları. Bu mesele oldukça önemli zira herkes bilir ki habere konu olan tarafın ya da tarafların açıklamasına başvurulur. Bilgi verilirse habere eklenir, açıklama yapmazsa bu yönde bilgi verilmediği haberde belirtilir ki haberin tarafsızlığı, güncelliği, aydınlatıcı olduğu gösterilsin. Dikkat etmemiz gerekiyor tabi, mümkün olduğu kadar olanaklarımız ve imkanlarımız ölçüsünde bunlara yer vermeliyiz zira biz yargı-hüküm makamı değiliz, sadece toplumsal anlamda görevimizi yerine getiriyoruz, hepsi bu.

Evet, tanıtım, bu kelamı en az sizin kadar bende çok sık duyuyorum. Hangi kişiye sorulsa tanıtım, kime danışılsa tanıtım, sanayici tanıtım diyor, esnaf tanıtım diyor, kurum müdürleri tanıtım diyor, belediye başkanları tanıtım diyor ve sonunda bilim dünyasının rektörü de tanıtım diyor. Bu da gösteriyor ki Kahramanmaraş’ın her noktasında bir tanıtım eksikliği var. Hepimizde varmış meğer bu sorun. O zaman haydi el ele verelim ve şu ihtiyacımız olan tanıtım sorununu çözüp bitirelim. Nasıl mı? Bu kadar insan tanıtım eksikliğimiz var diyorsa elbette bir projesi de vardır.

Üniversite sanayi, üniversite halk ilişkisi işbirliği hakkında ise ÜSKİM ve TEKNOKENT başta olmak üzere hocaların verdiği eğitimler, seminerler ve talep halinde sunulan hizmetlerle bunların önemli ölçüde yapıldığı belirtildi. Evet, bu konuda en azından ellerinden geleni yapıyorlar, tebrikler. Varsa ihtiyaç, eksik bağırıp çağırmak yerine hocalara ifade edilir onlar da gerekli çalışmayı yapar.

En tuhaf olanı üniversitenin ilçelerdeki bölümlerle çalıştığı yönündeki açıklamaydı. Hatta Rektör Can bazı üniversitelerde bunun bir sorun olarak dile getirildiğini söyledi ki valla pes onlara. Arkadaş sizin kampüsünüz, sizin öğrenciniz, sizin okulunuz, sizin hocalarınız. Koltuğunuza yığılıp kalacağınıza gidin gezin adamların kalbini kazanın. Tabi bu görünen kısmı yani işleri kontrol edin. Bu konuda KSÜ’nün çıtası yüksekmiş helal olsun.

Şunu kabul edelim ki üniversitemizde veya her iki üniversitemizde Prof. eksikliğinin olması içinde bulunulan şartlar imkanlar çerçevesinde normal. Yani olmaması gereken bir normallik. Ama yapacak bir şey yok, valla ne yalan söyleyeyim ben Prof. olsam geleceğim son okullardan biri burasıdır. Ama anladığım kadarıyla Sayın Can bu konuda da mümkün olan her yolu deneyerek eksikleri giderme noktasında önemli çalışmalar yapmış.

Ameliyat, sanıyorum bu konuda hocamız vurgu yaparak konuştu eğer yanılıyorsam lütfen düzeltsinler, pandemiye rağmen fakültede belirli operasyonların yapıldığını, doktorların bu konuda hassasiyetle görevlerinin başında olduğunu ifade etti. Yani hastalarımızın bununla ilgili endişeleri olmadan doktorlarına müracaat etmelerinin doğru olacağını söyledi.

Ve 2020-2021’de normal eğitim olacak mı? Pandemiye bağlı olarak yeni dönemde ya normal veya online eğitim olacağını söyledi Hoca. Yani şu anda normal mi, online mı o tam olarak belli değil.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.