KSÜ SUAH 6 Parametrede Akredite Oldu

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi (KSÜ Tıp) bir ilke daha imza atarak, Mikrobiyoloji Laboratuarı Türkiye Akreditasyon Kurumu (Türkak) tarafından 6 parametrede akredite edildi.

Türkiye genelinde akredite olan 2 üniversite laboratuarından biri olan Mikrobiyoloji Laboratuarının başarısı Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Zekeriya Pak, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kamile Gül, KSÜ Tıp Başhekimi Doç. Dr. Ökkeş Bilal, Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı ve Mikrobiyoloji Laboratuar Sorumlusu Prof. Dr. Murat Aral, akademisyenler ve laboratuar çalışanlarının katılımıyla basına tanıtıldı.

Mikrobiyoloji Laboratuarının Türkiye genelinde akredite olan 2 üniversite laboratuarından biri olduğunu ifade eden Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Zekeriya Pak şunları söyledi: “Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanemize her geçen gün kalitede sınırlarını zorlayarak daha iyi hizmet verme çabası içerisindeyiz. Mikrobiyoloji Laboratuarının başarısından dolayı akademik ve idari bütün kademedeki arkadaşlarımıza bu başarı da sağladıkları katkılar için teşekkürlerimi ve tebriklerimi sunuyorum, gayretlerinin ve başarılarının devamını diliyorum.”

Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı ve Mikrobiyoloji Laboratuar Sorumlusu Prof. Dr. Murat Aral, akreditasyon aşamalarına ilişkin bilgiler verdi. Akreditasyon sürecinin çok zor ve meşakkatli bir süreç olduğunun altını çizen Prof. Dr. Aral şu şekilde konuştu: “Klinik tanı laboratuarlarının sayısının her geçen gün artması ve bu alandaki teknolojik gelişmeler, toplam kalite yönetimi ve kalite standartlarının tanı laboratuarlarında kullanımını gerekli hale getirmiştir. Laboratuar testleri klinik tanının neredeyse vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Bu bağlamda tıbbi laboratuarlar sağlık sistemindeki bilgi akışının tam merkezinde bulunmaktadırlar. Laboratuar analiz sonuçları da klinik kararları yüzde 75 oranında etkilemektedir. Çünkü klinisyenler hastalardan istedikleri analizlerin sonuçlarına dayanarak, teşhis ve tedavilerini gerçekleştirmektedirler. Bu nedenle verilen test sonuçlarında hata yapmamak ve güvenilir sonuçlar vermek tanı laboratuarlarının vazgeçilmez politikası olmalıdır. Bu politikayı gerçekleştirmek ve geçerliliği her yerde aynı olan test sonuçları verebilmek için bir takım kalite standartlarının yerine getirilmesi zorunludur. Akreditasyon da bunu gerçekleştirmede önemli bir araçtır.”

ISO 15189 standardının asıl gayesinin medikal laboratuarların test neticelerinin hasta ve sağlık çalışanları tarafından teminat altına alınmasını sağlamak olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Aral şunları ifade etti: “ISO 15189 diğer ISO standartları olan 17025 ve 9001’in tıbbi laboratuarlar için düzenlenmesinden meydana gelmiştir. ISO 15189 Standardı; tıbbi laboratuarlara has kalite ve yeterlilik için koşullar ile tıbbi laboratuarlar tarafından kendi kalite yönetim ağlarının ilerletilmesi, yetkinliklerinin analiz edilmesi ve akreditasyon firmaları tarafından tıbbi laboratuarların yetkinliklerinin doğrulanması ve açıklanmasında kullanılır.”

Prof. Dr. Aral, akreditasyonu sürdürmenin en az akredite olmak kadar önemli olduğuna vurgu yapan ve Mikrobiyoloji Laboratuarı olarak hedeflerinin her yıl yeni parametrelerde akredite olmak olduğunu belirtti.

 “Bu başarı hem şehir için çok önemli bir prestij, hem de üniversitemiz ve hastanemiz için çok önemli bir gelişmedir.” diyen Prof. Dr. Aral, akreditasyon sürecinde ilk aşamadan itibaren destek veren üniversite ve hastane yönetimine teşekkür etti.

Aral, hastalıkların teşhis ve tedavisinde önemli katkılar sunan Mikrobiyoloji Laboratuarının bu başarısının şehre, bölgeye ve ülkemize hayırlı olması temennisinde bulundu.

Mikrobiyoloji Laboratuarının akredite olmasında emeği geçenlere teşekkür plaketleri Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Zekeriya Pak tarafından verildi. Rektör Yardımcısı Pak, Mikrobiyoloji Laboratuarlarını gezerek yürütülen çalışmalara ilişkin Mikrobiyoloji Laboratuar Sorumlusu Prof. Dr. Murat Aral’dan bilgi aldı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.