BBP İl Kongresi Yapıldı

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici’nin de katıldığı kongreye mevcut Başkan Hasan Kızıldağ tek liste halinde gitti.

Türkiye’nin 1984 yılından beri terör örgütü PKK’nın hain saldırılarıyla karşı karşıya kaldığını ifade eden BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, geçen 32 yılda binlerce şehit verdiğimizi ve on binlerce sivil halkı kaybettiğimizi söyledi. Bu dönemde bazen ciddi mücadelelerin verildiği, bazen mücadelenin savsaklandığı, bazen de müzakere edilen dönemlerin olduğunu ve bunların çözüm adına yapıldığını belirten Destici, bütün bunlara rağmen 32 senede PKK ile tüm unsurlarına karşı ciddi bir mücadele verilmediği için bitirilemediğini savundu.

“598 MİLYAR GELİRİN, NE KADARI VERGİ?”

Türkiye’nin 2017 yılı bütçesinde en çok gelirin vergiden sağlandığının gözlendiğini belirten Genel Başkan Destici şunları dile getirdi: “2017 bütçesi Meclis’ten geçti, 645 milyar gider, 598 milyar gelir, yani kafadan zaten 47-48 milyar bir açık var. Bu bütçenin içinde ne kadarı faiz gideri, 70 milyarı, yani eski parayla 70 katrilyonu, faiz gideri. Millet hem kendi harcamaları için faiz ödüyor bir de devlet bütçesinden 70 milyar faiz ödendiği için devleti adına faiz ödüyor. O faizi kim ödüyor, devlet bütçesi dediğiniz gider bizden alınan vergiler. Yani 598 milyar gelirin, ne kadarı vergi diye baktığımız zaman takriben 450 milyarı vergi. Üretim değil, ihracat değil, halbuki bir Almanya’da, Hollanda’da bu böyle mi, böyle değil. Üretim daha fazla ama bizde vergi. Bu 450 milyar verginin de yaklaşık 400 milyarı dolaylı vergi. İş yapan sanayiciden, üreticiden alınan vergi değil. Peki, nerde alınan vergi, akar yakıtın üzerinden alınan vergi, tekel maddeleri üzerine konan vergi, harç, pul onlara konan vergi. Hemen petrol üreten ülkelere sıfır noktada olduğumuz halde dünyanın en pahalı benzinini niye biz kullanıyoruz. Çünkü 5,20’nin (benzinin litre fiyatı) 3,20’den fazlası vergi. Yüzde 78’i vergi, bunun bedelini kim ödüyor, siz ödüyorsunuz, vatandaşımız ödüyor. Bu bütçenin içerisinde yatırıma ne kadar pay ayrılmış diye baktığınız zaman, maalesef yatırıma ayrılan pay faize ödenen pay kadar yok. Son 14 yılda 600 katrilyon faize para ödemişiz. Faiz haram değil mi? Bu millet hala niye yüksek faiz ödemeye devam ediyor. Faizi düşürün demekle faiz düşmez, senin ekonomik göstergelerin iyi değilse, senin ekonomin üretime dayanmıyorsa, senin istihdam problemin çözülmemişse, senin dış ticaretinde ihracatın ithalatın önüne geçmemişse, cari açığın kapanmamışsa faiz düşmez.”

“ZENGİN PETROL YATAKLARINIZ, MADENLERİNİZ OLSA BİLE…”

Bir ülkenin ekonomik sıkıntılarından kurtulması için devletin iyi yönetilmesi gerektiğini belirten Destici şu şekilde konuştu: “Petrolü iyi olan ülkeler de kalkınmaz, gazı olan ülkeler de kalkınmaz, eğer idari yapısı iyi değilse. Eğer gelirlerini üretime çevirmiyorsa. İşte Suudi Arabistan dünyanın en çok petrol satan ülkesi, ama ekonomik kriz. Öbür tarafta Danimarka, Finlandiya bir gram petrol ya da gaz çıkarmıyor ama kişi başına milli gelir 40 bin Euro. Azerbaycan dünyanın petrolünü, gazını üretiyor, gidin Bakü dışındaki şehirlere insanlar açlık ve yoksulluk içerisinde.  Ama Lüksemburg’un hiç petrolü yok, refah içerisinde. Zengin petrol yataklarınız, madenleriniz olsa bile eğer devletiniz iyi yönetilmiyorsa, idari yapınız iyi değilse, demokratik insan haklarını önceleyen, şeffaf, adil, hakkaniyetli bir devlet yapınız yoksa, üretimi teşvik etmiyorsanız, istihdamı çözmemişseniz ve tasarruf etmiyorsanız, siz ekonomi problemlerinizi çözemezsiniz. İstikrarsız bir ülkede ekonomi çözülmez.”  

BBP’ye geçmişte ve günümüzde bazı iftiralar atıldığını söyleyen Kızıldağ, şu anda yaşadıkları bu sıkıntıları da dik durarak atlatacaklarını kaydetti. Kızıldağ: “Bu partinin Genel Başkanını PKK’nın siyasi uzantısı HDP’lilerle yan yana gelmiş bir fotoğrafını göremezsiniz. Bu partinin Genel Başkanının PKK’ya türkü bestelemiş ve içerisinde o komando imansız sözcüğü bulunan Şivan Perver’le çekilmiş bir fotoğrafını bulamazsınız. Saymakla bitmez, okyanus ötesine gitmişliğini göremezsiniz, fotoğrafı yoktur. Bu partinin Genel Başkanının ancak soru soracaksanız Kudüs’te görürsünüz, Bosna’da görürsünüz, Çeçenistan’da görürsünüz, velhasıl Türk İslam coğrafyasında görürsünüz. Bunun dışında bize aslı astarı olmayan alçakça iftiraları, iftiranın niteliği neyse, onu da yapanlar aynı alçaklıktadır.” diye konuştu.   

BBP olarak Kahramanmaraşlıların haklarını sürekli savunduklarını aktaran Kızıldağ şunları konuştu: “Basınımız da şahittir ki, eğer söylüyorsam uyarsınlar, Kahramanmaraş’ta, Kahramanmaraşlının hakkını, hukukunu BBP dışında başka bir parti arıyor desinler, ben bu gün İl Başkanlığından istifa edeceğim aday da olmayacağım. Hodri meydan, hodri meydan, niye? Falan baron hakkında açıklama yaparsam imkanlarım kısıtlanır, falanca siyasiyi ağzıma alırsam sıkıntıya düşerim, çok şükür Allah’a, bizim hesap vereceğimiz bir merci varsa o da Cenabı Allah’tır. Tabiri caizse Kralına eyvallahımız yoktur.”

Konuşmaların ardından İl Başkanlığı seçimine geçildi. Kongreye tek liste halinde giden Hasan Kızıldağ, İl Başkanı seçildi. (M. SERHAT TOPALCA)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
RewriteEngine On RewriteCond %{HTTPS} off RewriteRule ^(.*)$ https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [L,R=301]