‘Bugün İdam Ettiğimiz İçin Pişmanız’
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genişletilmiş İl Başkanları toplantısı için Kahramanmaraş’a gelen Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, yaptığı konuşmada AK Parti'ye yüklendi.

Kahramanmaraş’ın tarihimizde önemli bir yeri olduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu, şehrin kendi iç dinamikleri büyüyen ve gelişen bir kent olduğunu belirtti. Kılıçdaroğlu, yabancı sermaye olmadan kendi gücüyle ekonomide de kendi bölgesinde tarih yazan bir kent olduğunu ifade etti.

Kahramanmaraş’ın tarihi önemi kadar coğrafyasının da çok önemli olduğuna vurgu yapan Kılıçdaroğlu, dünyada başka hiçbir yerde yetişmeyen 500 endemik bitkisi olan bir il olduğunu dile getirdi. 

CHP Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısında konuşan Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, AK Parti iktidarlarını eleştirerek, geçen 14 yılda ülkeye istikrarın getirilemediğini ileri sürdü. Şu anda her 4 gençten birinin işsi gezdiğini ifade eden Kılıçaroğlu, AK Parti’nin 14 yıldır işsizlik sorununu bile çözemediğini savundu.

Siyasi suçlar nedeniyle insanların asılmaması gerektiğini aktaran Kılıçdaroğlu, bu doğrultuda geçmişte yaşanan idamlardan dolayı şu anda pişmanlık yaşandığını söyledi.

AK Parti iktidarının icraatlarını eleştiren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu konuşmasında şunları dile getirdi:  "Tek parti iktidarda olsun, koalisyon olmasın, bir parti ülkeyi yönetsin ve istikrar gelir.14 yıldır yönetiyorlar, herkes elini vicdanına koysun, 14 yılda Allah aşkına bu memlekete istikrar mı geldi? Tek başına iktidarsınız. Ekonomiye bakıyorum, rakamları çıkardım, gerçekten felaket bir şey. İşsizlik, her 4 gencimizden bir tanesi işsiz. Annelerin, ailelerin en büyük kaygısı olmuş. 14 yıldır yönetiyorsunuz, işsizlik sorununu bile çözememişsiniz. İşsizlik sorunu... Üniversiteyi bitirmiş çocuk, askere gitmiş, gelmiş ama işsiz. Daha 2 gün önce gazetelerde vardı. Antep İslahiye'de, 40 tane geçici işçi alınacak, 7 ay çalışacaklar okullarda müstahdem olarak, 500 kişi başvuruyor arkadaşlar. Kim bunun sorumlusu? Maraşlı Ökkeşi mi tutacağız bu işin sorumlusu olarak? Hayır. Bu işin bir sorumlusu var arkadaşlar."

“BU MEMLEKETTE HUZURU GETİRİN HUZUR”

Şu anda vatandaşın borç batağında olduğunu savunan Genel Başkan Kılıçdaroğlu şu şekilde konuştu: “Vatandaş borç batağında emin olun aybaşını nasıl getireceğini düşünüyor. Bakın 2002’de o ekonomik krizin olduğu dönemi düşünün 2002'de vatandaşın borcu 6 milyar 605 milyon lira yani eski parayla 6 katrilyon lira. Peki, şimdi aradan geçti 14 yıl, 2016'nın Temmuz rakamını veriyorum 6 milyardan çıkmış 399 milyar liraya yani 400 milyar liraya, yani 400 katrilyon liraya çıkmış vatandaşın borcu. Ya arkadaşlar hangi ülkede yaşıyoruz biz İstikrar diyorlardı. Vatandaşa dediler ki tek parti iktidar olsun vatandaş da gitti oyunu verdi tamam, tek parti iktidar olsun oturun bu memlekette huzuru getirin huzur. Bu memlekete barışı getirin, bu memlekete kardeşliği getirin bu memlekette hepimiz birlikte yaşayalım vatandaş görevini yaptı görevi yapmayan iktidardakilerdir.”

“PKK TERÖRÜ VARDI ŞİMDİ İŞİD TERÖRÜ ÇIKTI, FETÖ TERÖRÜ ÇIKTI”

AK Parti iktidarının 14 yıldır istikrarı getiremediğini ileri süren Kılıçdaroğlu şunları konuştu: “İstikrar, istikrar, istikrar 14 yıldır siz iktidarsınız, 14 yılda bu memlekete istikrarı getirmediniz de kaç yılda getireceksiniz. Kaç yılda daha mücadele edeceksiniz. İstikrarı getirmek için tam tersine istikrarsızlık istikrar haline geldi. Bir daha söylüyorum istikrarsızlık istikrar haline geldi. Sadece ekonomide mi? hayır, 2002'de terör sıfırdı şimdi Türkiye terör batağında eskiden bir PKK terörü vardı şimdi iŞİD terörü çıktı, FETÖ terörü çıktı, her gün bir terör çıkıyor, her gün bir örgüt çıkıyor. Ne oluyor bu ülkede, ne yapacağız bu ülkede. Ben Maraş’tan bütün Türkiye'ye sesleniyorum, ben size huzuru getirmek için söz veriyorum, ben size barışı getirmek için söz veriyorum. Ben size kardeşliği getirmek için söz veriyorum. Herkesin huzura ihtiyacı var, herkesin barışa ihtiyacı var, herkesin birlikte yaşamaya ihtiyacı var, herkesin evinde, bahçesinde, mahallesinde, ülkesinde huzura ihtiyacı var. Ben bunu istiyorum ve bunu getireceğim, benim sözüm budur.”

15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili mücadelenin önemli olduğuna dikkat çeken Kılıçdaroğlu şöyle konuştu: "Darbe bir suç mudur? Elbette suçtur ama kişi mahkeme kararı olmaksızın suçlu ilan edilemez. Herkes masumdur. Ta ki hakkında karar çıkıncaya kadar. Bugün suçlu ilan ederiz, üç gün sonra onun suçsuz olduğuna karar veririz. Asla unutmayalım. Siyasi kararlar adalet içinde alınmazsa toplumda derin travmalar yaratır."

“OYSA ONLARIN İDAM EDİLMEMESİ LAZIMDI”

Siyasi suçlar dolayısıyla insanların idam edilmemesi gerektiğini belirten Genel Başkan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: "27 Mayıs darbesi oldu. Adnan Menderes ve 2 bakanı daha astılar. Bunun yarattığı travma hala devam ediyor. Mahkemede yargılandılar. Siyaseten adam asılmamalı, siyasi suçlar dolayısıyla insanlar idam edilmemeli. Kişinin kabahati olabilir. Mısır'da darbe olduktan sonra oraya heyet gönderdim. Dediler ki 'Eski yöneticileri idam edeceğiz.' Dedim ki arkadaşlarıma gidin ve onlara şunu söyleyin. Biz de geçmişte her darbeden sonra siyasileri idam ettik. Bugün idam ettiğimiz için pişmanız. Adnan Menderes'in adını havaalanlarına, üniversitelere veriyoruz vicdanımızı rahatlatmak için. Oysa onların idam edilmemesi lazımdı. Biz baştan beri söylüyoruz. Siyasi düşünceleri dolayısıyla kimse suçlanmamalı. Fikirleri dolayısıyla kimse suçlanmamalı."

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.