Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, basının parasını, yalını, arpasını vs vs kesti gibi son derece amiyane, ahlaksız, gereksiz, hakaret içerikli konuşmalar, yazılar şehrin gündemini işgal ediyor.

Evet, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi 1 Nisan 2019’dan beri basına her hangi bir kutlama ya da ilan vermiyor. Bundan dolayı da basına ödeme yapmıyor. Buradan hareketle basının parasını kesti şeklindeki konuşmalar daha sık duyulur hale geldi.

Ama bunlar insafsız, izansız, gayri insani, gayri ahlaki ve bu mesleği yapanlara hakaret içerikli olmaya başladığı noktada bir gazeteci olarak benim de söyleyecek birkaç sözüm olduğunu düşünüyorum.

İnsanlar zannediyor ki, belediyeler ya da diğer kurum kuruluşlar bu parayı karşılıksız ve havadan ödüyor. İnsanlar zannediyor ki, belediyeler ve diğerleri her ay gazetecilere ödeme yapıyor. İnsanlar zannediyor ki, gazeteciler aldıkları parayla yatlar, katlar, arabalar, uçaklar alıyor. İnsanlar zannediyor ki, gazeteciler bizim hakkımızı yiyor ve bu güne kadar olduğu gibi insanlar bilmeden, işkembeden üfürmeye devam ediyor.

Hangi belediye ya da kurum veya kuruluş olursa olsun, karşılıksız ödeme yapmıyor. Yapanlar ve yaptıranları Allah kahretsin. Benim meslektaşlarımın ezici çoğunluğu belki tamamı aldığı reklam, ilan veya abone karşılığında ödeme alıyor. Sırf bunu aldığı için de gece, gündüz, yağmur, çamur demeden bu insanların programına koşuyor, emek veriyor, alın teri döküyor. Aslında oradan aldığı para verdiği emeğinin karşılığı olmamasına rağmen buna rıza gösteriyor, kabul ediyor.

İnsanlar sıcak sobasının ya da kaloriferinin başında otururken veya sıcacık çalışma ortamında bulunurken bu insanlar kışın soğuğunda, yazın sıcağında dakikalarca, saatlerce çalışıyorlar. Neden peki? Onun karşılığında alacağı üç beş kuruş için ve bunu alıp çoluğuna çocuğuna ekmek götürebilmek için.

Efendiler, birazcık insaflı, vicdanlı olun. Bir belediye ya da diğerleri her ay muntazam olarak bu insanlara 3 bin, 5 bin lira dahi ödese verilen emeklerin zinhar karşılığı olmaz. Kaldı ki bu rakamları da hiç kimse almıyor. Emeğinin ötesinde para alanları ve verenleri Allah kahretsin.

İnsanların, gazetecilerin belediyelerin yanında durduğu, onlar aleyhinde haber yapmadığı yönündeki konuşmalarına gelince… Beyler bu gazeteler kağıt karşılığı basılmıyor, siteler metal karşılığı hizmete verilmiyor. Bu gazeteciler, ekmeksiz susuz yaşamıyor, bu gazetecilerin evi barkı kendi kendine hayatına devam etmiyor. Sizin abone olmadığınız, sizin reklam, kutlama vermediğiniz bu gazeteler bir şekilde ayakta kalmak, para kazanmak zorunda.

Sizin hiçbir şekilde yanında olmadığınız bu gazeteciler vallahi, billahi, tallahi hak edilmediği kadar vatandaşın yanında yer alıyor. Halkın hiç destek vermediği bu gazeteciler, hiç destek almadığı insanlara hak etmedikleri kadar destek veriyor. Halkın, tetikçi, şantajcı, paracı, ekmekçi dediği bu insanlar bunca hakarete rağmen yine onların yanında durmaya devam ediyor. Tehdit, şantaj ve hile hurda ile para kazanan gazetecileri ve onları şikayet etmeden ödeme yapanları Allah kahretsin.

Siz hiç elinizi kalbinizin üzerine koyup vicdan muhasebesi yaptınız mı? Bu gazeteciler nereden ne kazanıyor? Ben bu gazetelere abone değilim, reklam da vermiyorum, o zaman bu insanlar ne ile geçiniyor? Evet, maalesef konuşmaktan başka bir iş yapmaya niyeti olmayanlar, iftira atmaktan başka bir eylem de yapamıyor. Siz abone olup, reklam, kutlama vermediğiniz için gazeteciler bir yerlerden para kazanmaya çalışıyor. Tekrar edeyim bu vefasızlığa rağmen hala mümkün olduğu kadar halkın ve haklının yanında durmaya çalışıyor bu insanlar. Siz ister bunu bilin, bunu görün, isterseniz kabul etmeyin.

Vermediğiniz desteğin karşılığını çok çok çok fazla alıyorsunuz. Ve sonra da dönüp bu insanlara hakaret ediyor, parası kesilmiş, yalı kesilmiş, arpası kesilmiş gibi gayri ahlaki, gayri insani konuşmaların içine giriyorsunuz.

Sahi biliyor musunuz, ulusal gazeteler ve yerel gazeteler devletten resmi ilan alıyor. Bu ilanlar niçin veriliyor haberiniz var mı? Neden bu ilanlar karşılığı ödeme yapılıyor biliyor musunuz? Hadi bunu da anlatın bakalım zeki ve duyarlı insanlar.

Evet, gazeteciler bu güne kadar yayınladığı ilan ve kutlama veya reklam karşılığı ya da abone karşılığı fatura keserek para kazandı, bundan sonra da aynı şekilde devam edecek. Ben ve benim gibi gazeteci abilerim, ablalarım, kardeşlerim bu güne kadar böyle kazandı, böyle kazanmaya da devam edecek. Yayınlamadığımız veya emek vermediğimiz hiçbir işin karşılığında para almadık. Tekrar edeyim alanları ve verenleri Allah kahretsin…

Ve mutlu olacaksanız evet, büyükşehir belediyesi ve buna bağlı olarak birçok kurum kuruluş gazetelere şu anda ilan falan vermiyor. Haberiniz olsun…

Not: Bu yazımda muhatap aldığım kişiler gazeteciler hakkında ileri geri konuşanlardır. Yoksa böyle düşünmeyen ve konuşmayan insanlar kesinlikle bu yazının muhatabı değildir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Yener Atlı 5 ay önce

Muhteşem bir yazı...
İmzamı atıyor ve yazan kardeşimi tebrik ediyorum.

Avatar
Mustafa Alyaz 5 ay önce

Söylenebilecek sözlerin hepsini bir cümlede söylemiş hocam, "Bu gazeteciler, hiç destek almadığı insanlara hak etmedikleri kadar destek veriyor."

Avatar
ilhan 4 ay önce

Tebrik ediyorum...