Kara Ziyarette Yatan Sahabeler Kim?
Araştırmacı Yazar Ali Gemci, 637 yılında Halid Bin Velid komutasında Kahramanmaraş’a gelen İslam ordusunun, Cimcime isimli kralla yaklaşık 1 ay savaş yaptığını ve karargah olarak da şu an Kara Ziyaret adıyla bilinen bölgeyi kullandıklarını açıkladı.

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Karacasu kampüsü içinde yer alan ve Kara Ziyaret olarak adlandırılan tepede şu an belki yüzlerce şehit sahabenin yattığını söyleyen Araştırmacı Yazar Ali Gemci, söz konusu alana şehitliğin yapılmasının önemli olduğunu ifade etti. 637 yılında Müslümanların ünlü komutanı Halid Bin Velid komutasında Rum diyarındaki toprakları fetih için gelen İslam ordusu, Maraş’ta krallığını yürüten Cimcime ile haftalarca savaşmış. Bu savaş esnasında karargah olarak şu anki Kara Ziyareti kullanan Müslüman askerler, burada şehitlerini defnetmiş, yaralarını tedavi etmiş.

Birçok tarihi kaynakta olayın tespit edildiğine işaret eden Gemci, Evliya Çelebinin de Seyahatname isimli ünlü eserinde İslam ordusu ve kral Cimcime arasında geçen savaştan bahsettiğini ve komuta merkezi olarak da Kara Ziyaretin kullanıldığının yer aldığını belirtti.

İsmini açıklamak istemeyen bir sponsorun söz konusu bölgede yapılacak bir çalışmanın bütün masraflarını karşılama sözü verdiğini aktaran Araştırmacı Yazar Gemci, Kara Ziyarete yapılacak bir şehitliğin hem ahde vefa olacağına hem de kente önemli bir turizm merkezi kazandırılacağına dikkat çekti.

Kara Ziyarete yapılması planlanan şehitlikle ilgili Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak’ın desteğinin önemli olduğuna vurgu yapan Gemci, Kaynak’ın yardım etmesi halinde bu hizmetin daha kolay hayata geçirileceğinin altını çizdi.

FETİH ORDUSU 637’DE MARAŞ’A GELİYOR

Kahramanmaraş’a gelen İslam ordusu ve yaşanan savaş hakkında kısaca bilgi veren Araştırmacı Yazar Ali Gemci şunları dile getirdi: “Hazreti Ömer Halife olunca, topraklar genişliyor ve Suriye’ye kadar gelip dayanıyorlar. O zaman Rumeli dedikleri yerlere artık sıra geliyor. Halid Bin Velid komutasında İslam orduları 637 yılında Maraş’a geliyor. 637 senesinde Maraş ovasında 1 aya yakın İslam ordularıyla o dönemdeki Cimcime isimli kralın ordusuyla savaş oluyor buralarda. Şu anki KSÜ Karacasu kampusü içerisinde yer alan ağaçlıklı, yüksek tepenin olduğu bölgeyi de karargah olarak kullanıyorlar. Mübarek Şehitlerini ve yaralılarını alıp oraya getiriyorlar, şehitleri defnediyorlar, yaralılarını sarıyorlar, kendileri de akşam dinleniyorlar. Daha sonra gün içinde tekrar gelip savaşıyorlar. Bu savaş neticesinde muhtemel ki onlarca, belki de yüzlerce sahabei kiram meftun bulunuyor o tepede. Bu bilinen bir şey, yani kaynaklarla sabit.”

“BURADA BİRÇOK ŞEHİT SAHABE-İ KİRAM VAR”

Kara Ziyarete Çanakkale Şehitliği benzeri bir merkez yapılabileceğini anlatan Gemci şöyle konuştu: “Bu hususta ben fikrimi açtım, oraya gittik. Orada iki ağaç arasında gerçekten bir mezar yeri var. Miktad Bin Esved Hazretleri olduğu söyleniyor. Burası kazılmış, rezil bir halde. Niye, İslam dininin ne olduğunu bilmeyen kişiler tarafından mezar eşilerek hazine aranmış. Senede 3-4 defa deşiliyormuş zaten. Buraya Maraş Belediyesi türbe yaptırmak istemiş fakat o günkü rektör kabul etmemiş. Biz oraya türbe yaptırmak için çalışıyorduk, sonra ben dedim ki arkadaşlara; Allah aşkına biz ne yapıyoruz. Tek bir türbeyle olmaz burası, burada birçok şehit Sahabe-i Kiram var. Bunlar bizim memleketimizin manevi mimarları. Bunların isimlerini tespit edelim, onların isimlerine mezarlar yaptıralım. Gerekirse Çanakkale şehitliği gibi bir şehitlik yaptıralım.”

Daha önce KSÜ’de görev yapan Prof. Dr. İlyas Gökhan’a konuyu açtığını ifade eden Gemci, Gökhan’ın projenin çok güzel olduğunu ve bu çalışmanın içinde kendisinin de yer almak isteğini dile getirdiğini söyledi. Aynı zamanda Prof. Dr. İlyas Gökhan ve KSÜ’de görev yapan Yrd. Doç. Dr. Hamza Karaoğlan’ın da konuyla ilgili çalışma yaptığını belirten Gemci, ancak sahabelerin isimlerinin belirlenmesi noktasında bir türlü neticeye ulaşamadıklarını kaydetti.

“NE KADAR PARA HARCANACAKSA, NE YAPILACAKSA ONLAR DA BANA AİT”

Kara Ziyarete yapılacak çalışmanın sponsorunun da hazır olduğunu söyleyen Gemci şunları konuştu: “İsminin verilmesini istemeyen bir arkadaşıma konuyu açtım. Dedi ki; Ali Bey kesinleştirin, buranın planı, projesi bana ait, ne kadar para harcanacaksa, ne yapılacaksa onlar da bana ait dedi. Biz Fatih Erkoç Beye durumu izah ettik. Fatih Bey, bizim orayla ilgili projemiz var, Mİktad Bin Esved hazretlerine türbe yapacaktık. Fakat orayı 49 yıllığına hazine üniversiteye vermiş. Üniversiteden de izin almak gerekiyor, biz o dönemde de bu izni alamadık. Fakat siz üniversiteden bu işin iznini alabilirseniz, biz de iş makinesi, yolların yapımı gibi konularda ne gerekiyorsa her türlü desteği vermeye hazırız dedi. Şimdi burada iş Rektör beyden izin almaya geldi. Rektör beyden de izin isteyecek fırsatımı olmadı. 15 Temmuz hain kalkışması öncesi ve sonrası yaşanan olaylardan dolayı bir türlü gidip de durumu anlamadık.”

“VEYSİ BEY BU İŞE EL ATARSA…”

Gemci: “Aslında bu konu Başbakan Yardımcımız Sayın Veysi Kaynak Beye düşüyor. Çünkü Sayın Veysi Kaynak Başbakan Yardımcısı ve vakıflarla ilgileniyor. Veysi bey bu işe el atarsa şehit Sahabei Kiramları onore edebiliriz. Bu bizim o sahabelere karşı ahde vefa olan görevimizi yerine getirmek olur. Ama bir de şu var, ben burayı düzgün bir şekilde yaparsam burası ziyaretçi akınına uğrayacak. Turizm olarak da çok büyük bir getirisi olacak.” şeklinde konuştu.

EVLİYA ÇELEBİ SEYAHATNAMEDE YAZMIŞ

Bu konuyla ilgili faydalandığı kaynaklar hakkında bilgi veren Gemci şunları söyledi: “Az önce bahsettim Prof. Dr. İlyas Gökhan’ın çalışması var. Yaşar Alparslan hocamızın çalışmaları var. Bu kaynakları araştırdım. Mesela Evliya Çelebi Maraş ziyaretiyle ilgili şöyle bir ifade kullanıyor; “Halid Bin Velid komutasında gelmiş, Cimcime isimli bir kralla savaşmış onları yenmişler. Bir sürü şehit Sahabei Kiram vardır, diyor ve orada Kara Ziyaretten bahsediyor.” (M. SERHAT TOPALCA)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ahmet 5 ay önce

Şehitliğin yapılması hem turizm açısından hemde şehitlerimiz icin okunacak olan dualar icin gereklidir yetkili mercilerimize ricamızdır.